• Ondrej Herec – Fantastika a realizmus /1999/

vydavateľstvo: Národné osvetové centrum, 1999

Základné učebné texty pre začínajúcich literárnych tvorcov, metodický materiál.

State: Od fantastiky k realizmu, Od realizmu k fantastike, Od realistickej fantázie k fantastickej realite.

počet strán: 28

  • Ondrej Herec – Cyberpunk – vstupenka do tretieho tisícročia /2001/

vydavateľstvo: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov

Popredný slovenský odborník venoval „horúcej“ súčasnosti eseje Cyberpunk a Utópia Star Treku. Fantastika a realizmus predstavuje modernú fantastiku v širokých sociokultúrnych súvislostiach ako kontinuum, vyrastajúce z koreňov európskej kultúry. Syntetický pohl’ad prekračuje hranice literárnych žánrov, vyzýva na dialóg, konfrontuje stanoviská a interpretácie. Rozsiahly materiál (stovky autorov od antiky po súčasnosť)je prehl’adne členený, odborný obsah sprístupňuje forma eseje, oživenej jemnou iróniou aj aforistickým vyjadrením myšlienky. Viac o knihe v recenziách na tomto webe.

  • Ondrej Herec, Miloš Ferko – Slovenská fantastika do roku 2000 /2001/

vydavateľstvo: Národné osvetové centrum

Publikácia vznikla vďaka Ondrejovi Hercovi, jeho nápadu napísať žánrové dejiny slovenskej fantastiky a jeho viac ako desaťročnej práci. Ondrej Herec prizval Miloša Ferka na zbieranie materiálu, ktorý utriedil, editorsky spracoval a organizačne zabezpečil vydanie knihy.

Prvé žánrové dejiny slovenskej fantastiky od roku 1856 do roku 2000.

  • Miloš Ferko – Dejiny slovenskej literárnej fantastiky /2007/

vydavateľstvo: Literárne informačné centrum

Miloš Ferko publikoval od polovice deväťdesiatych rokov štúdie venované literárnej fantastike v zborníkoch Krutohlav a Mlok, takisto tam uverejnil aj poviedky v rámci žánra fantastiky.. Vo svojich vlastných dejinách vymedzuje, čo nepokladá za fantastiku, zužuje svoj záber výlučne na literatúru a mapuje túto oblasť v slovenskej literatúre od najstarších čias až po súčasnosť.

Táto kniha by nikdy nebola vznikla bez zakladateľskej iniciatívy a viac ako desaťročnej práce Ondreja Herca, od ktorého pochádza nápad napísať žánrové dejiny slovenskej fantastiky a ktorý ho aj organizačne zabezpečil vďaka generálnemu riaditeľovi Národného osvetového centra Jánovi Tazberíkovi. /M.F/ – citácia z knihy.

  • Ondrej Herec – Z teórie modernej fantastiky /2008/

vydavatelstvo: Literárne informačné centrum

Ondrej Herec prvý raz predstavuje viaceré témy z teorie modernej fantastiky (ľudová próza ako zdroj modernej fantastiky), rozvíja a obohacuje teorie zahraničných autorov. Kulturologické štúdie predstavujú literárnu fantastiku i jej vizuálne formy v historickom, sociálnom a kultúrnom kontexte jako súčasť populárnej kultúry. Publikácia obsahuje úvodnú všeobecnejšiu štúdiu nazvanú Pocit zázraku a ďalej esejistické texty nadpísané: Dedičstvo ľudovej prózy v modernej fantastike, Sen o hrdinovi, Nadžena Xena – neomýtus populárnej kultúry, Globalizácia ako science-fiction, Aká tvrdá je tvrdá SF?, Upírska erotika a Pár slov o horore. Publikácia má aj autorský predslov nazvaný Vieme čítaťfantastiku?, ktorý naznačuje určenie knihy nielen pre teoretikov, zaujatýchčitateľov fantasy a účastníkov conov (stretnutí záujemcov o fantastiku), ale aj pre čitateľov, ktorých fantastika neopantala v osobnom čitateľskom zábere, ale majú záujem o poznanie trendov literatúry vo všetkých jejškálach. Tak je pridaný aj Malý slovník pre nefanov na záver a tiežEdičná poznámka a Resumé v slovenčine a v angličtine. Eseje o fantastike sú príspevkom k dejinám žánra, jej zdôvodnením a návodom, ako čítať podobnú literatúru.

  • Ondrej Herec – Dobre organizovaný netvor /2010/

vydavatelstvo: Literárne informačné centrum

Kniha významnej zakladateľskej osobnosti slovenskej teórie modernej fantastiky. Tvoria ju dve eseje: Dobre organizovaný netvor a Metamorfózy človeka v (post)modernej fantastike. V prvej autor prehľadne analyzuje na bohatom literárnom a filmovom materiály umeleckej i populárnej fantastiky vzájomný vzťah jednotlivca s rôznymi typmi organizácií. V druhej analyzuje psychofyziologické varianty a premeny vnímania ľudskej bytosti vo fantastike.

  • Ondrej Herec – Netvor – od Frankensteina po Terminátora /2014/

vydavateľstvo: Vydavateľstvo Hydra, 2014

Populárno-náučné eseje o literárnych a filmových netvoroch, o kulte strachu a premene jej symbolov na zábavné figúrky šoubiznisu. Netvor ako kultúrne tabu má vyvolávať odpor a hrôzu, ale zároveň fascinuje čarom zakázaného ovocia. Frankenstein, Pán Hyde, zvierací netvor, Dracula, King Kong, virtuálny netvor, Vec, Godzila, Votrelec, Terminátor a ďalší poodhalia korene ľudskej potreby báť sa.

Obálka: Brian „Sensej“ Terrero

Viac o knihe aj s ukážkou nájdete v časti „Predaj kníh – Netvor“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *