Slovenské obrady, povery a zvyky

O šťastí

Keď zbadáme kominára, krútenie gombíkom nám privolá šťastie. Keď nájdeme vypadnutú mihalnicu, treba ju položiť na bruško ukazováka a spojiť si ukazováky s partnerom. Každý v duchu vysloví želanie. Komu po rozdelení prstov ostane mihalnica, tomu sa želanie vyplní. Mihalnicu netreba zahadzovať, ale vhodiť si ju za odev.

O tehotenstve
Ak má tehotná žena brucho špicaté, porodí chlapčeka, ak guľaté, bude to dievčatko. Chlapci matke pridávajú na kráse, dievčatká si ju berú pre seba. Ak matka nosí dieťa dlhšie, než by mala, ak „prenáša“ – to sa dievčatko „krášli“. Ak je tehotnej neustále zle od žalúdka, isto bude mať dievčatko. Ak má budúca mamička často chuť na sladké, bude mať chlapca ako buk.

Pracovná mágia

Žena si po zasadení kapusty podrepla, roztiahla zásteru a doširoka sa pootočila. Potom sa chytila za hlavu. To preto, aby kapustné hlávky vyrástli také veľké, ako to naznačila/Kysuce/. Po zasiatí ľanu skákali roľníci do výšky, aby ľan vyrástol taký vysoký, ako vysoko vyskočili./východné Slovensko/. Po zasadení zemiakov sa sedliaci váľali po poli, robili kotrmelce, aby zemiaky vyrástli také veľké ako tie kotrmelce/Kysuce, Liptov, Turzovka/. Na Liptove sa zvykol objať mladý pár a pováľal sa po roli, aby sa takto na jeseň váľali plné vrecia zemiakov. Ak gazdiná chce, aby jej sliepky a husi dobre sedeli na vajciach, musí počas štedrovečernej večere sedieť bez povstania za stolom. Vtedy ju obsluhuje hospodár. Aby sa vyliahlo veľa čiernych kureniec, treba podsadiť kvočku večer za tmy. Keď sa zjavili prvé podbele, dávali sa kravám, aby mali mlieko, z ktorého sa namúti pekné žlté maslo/Ochtiná/.
Ľúbostná mágia

Bola zameraná na privábenie a udržanie si vernosti partnera. Používali sa nápoje/ zrejme alkoholické/, do ktorých sa primiešali postrihané vlasy a chĺpky z čarujúcej ženy /Považie, Kysuce, Orava, Liptov/. Pričarovať vytúženého mládenca mala aj menštruačná krv primiešaná do nápoja, ktorá mala zabezpečiť, že si dotyčný prestane všímať iné dievčatá a pôjde len za jedinou – tou, ktorá mu počarila. Dievča zviaže do uzla kus svojej a kus „jeho“ bielizne a zakope ich na cintoríne pod kríž, aby jej mládenec ostal verný až do smrti/Spiš/.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *