Výber bizarných poviedok

Je to tu, hovoríte si. Čakali ste dlho, predlho a pravdou je, že výber poviedok vôbec nebol jednoduchý. Prijali sme 42 poviedok, z toho bola len jediná vyradená, nakoľko už bola predtým publikovaná. Žiadna z poviedok nebola slabá, ak niektorá nepostúpila, tak väčšinou preto, že nesplnila základnú podmienku, totiž že neobsahovala žiadny bizarný prvok. Napokon, ak sa vo výbere nižšie nenájdete, stále môžete zistiť, aké výhrady mali členovia komisie voči Vašej poviedke.

Napíšte nám na: info@vydavatelstvohydra.sk, členovia komisie Vám pošlú spätnú väzbu.

U niektorých poviedok nás skutočne mrzí, že neprešli. Lenže členovia komisie boli nekompromisní! Napriek tomu postúpilo až 19 poviedok, hoci sme pôvodne uvažovali maxiláne tak o 15. Opäť sa vraciame k tradícii česko-slovenských zborníkov, ktorú covid takmer zastavil. Takže niekotré poviedky ostanú v českom jazyku.

Kým však nadíde čas menovať víťazov, poďme sa ešte poďakovať členom komisie za ich húževnatosť a prácu. Oni Vaše dielka čítali, zaoberali sa nimi, hodnotili ich. Niekoľkokrát sa stretli na poradu a po neľahkých diskusiách dospeli k záverom.

O koho teda ide?

Začnime dámou.

Beáta Takáčová je víťazkou súťaže Martinus Cena Fantázie za rok 2021, zároveň je aj autorkou, ktorá pravidelne do zborníkov vydavateľstva Hydra prispieva. Spomeňme poviedku Plechová nádhera zo scifi zbierky Zajtra bude včera či poviedku Ten najlepší darček zo zbierky Vianoce, zas Vianoce. O jej emo robotoch budete isto ešte počuť.

Martin Šugár (na obrázku vpravo) je viacnásobným víťazom PNP (Poviedky na počkanie), súťaže, ktorú organizuje scifi.sk, a tiež je aj autorom poviedky Fľaša šnapsu z našej zbierky Vianoce, zas Vianoce.

Radoslav Kozák (ten vľavo) je redaktorom elektronického časopisu Charon, ktorý je voľne stiahnuteľný na našej stránke a jeho audioverziu nájdete na youtube kanáli

https://www.youtube.com/@CasopisCharon

zároveň je redaktorom a moderátorom podcastu Pitevňa, kde spovedá (pitve) známe slovenské osobnosti. Je fanúšikom hororu, a preto sa autorsky podieľal aj na zbierke gotických príbehov Slovenské temno, do ktorej prispel poviedkou Obraz a inicioval a editoval poviedkovú zbierku Krvavé Považie, pre ktorú napísal poviedku Zámotok.

Ale Vy ste už všetci zvedaví, kto sú tí šťastní víťazi, ktorí sa do zborníka prepracovali.

Tu ich máme:

Martin Hatala – Lapač snov

Kristína Lenart – Dobre, lebo nebárs!

Michal Jedinák – Pri štarte sa trochu prehrieva

Kristína Slabáková – Anatómia lúpeže

Zdeněk Hulbach – Já věřím na víly

Veronika Wan – Príde kôň do baru

Anton Stiffel – Všade dobre, doma najlepšie

Lenona Štiblaríková – Kto by už podozrieval čižmy

Františka Vrbenská – Chichotání moře

František Škoda – Detská reč

Anna Olejárová – Vedľajšie účinky

Katarína Soyka – Ja canto, ty canto

Ivana Molnárová Dubcová – Korporát

Pavel Skořepa – Apokalypsa všedního dne

Zdenka Kollárová – Ružová hmla, čo sa ti lepí na päty

Andrea Farkašová – Hospodin

Pavel Chodúr – Potrat

Mária Hanúsková – Matka

Lukáš Polák – Návšteva z ďalekého nosa

Blahoželáme!

A Vy ostatní nevešajte hlavy. Prečítajte si poviedky autorov, ktorí sa do zborníka dostali, keď vyjde, a zatiaľ pracujte na svojich literárnych textoch, lebo o rok niečo pripravíme znovu.

Tím Hydra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *