Knihy vydané v období 2000 – 2010

 • Jozef Kollár – Bol som tá smrť, ktorá stála pri dverách a zvonila /2000/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo : SOFA

Zbierka pätnástich poviedok Jozefa Kollár je plná ľudských osudov, lásky, sexu, smrti

 • Krutohlav 1999 – zostavil: Ondrej Herec /2000/ zbierka poviedok

vydavateľstvo: Národné osvetové centrum

Zbornik sci-fi a fantasy poviedok slovenských autorov, finalistov IX. ročníka literárnej súťaže Cena Gustáva Reussa za rok 1999. Obsahuje povídky a eseje.

Poviedky: Štefan Huslica–XXL, Marek Eliáš–Prízrak, Alexandra Pavelková–Anjeli medzi nami, Rastislav Weber–Keď sa vojak vráti…, Alexandra Pavelková–Tisíc podôb lásky, Marek Eliáš–Chavvah, Rastislav Weber–Poklad, Daniel Chmelo–Tri vlasy tínejdžejára Vševeda, Sven Grosman–Nemo.c, Radovan Vaňatka–Bimot, Milan Kovalčík–Revolúcia.

Eseje: Ondrej Herec – Pocit zázračného, MilošFerko – Detský hrdina v diele Jozefa Žarnaya Jozef Žarnay – Slovenská vedeckofantastická povídka, Jozef Svitek – Písané na rozhraní storočí alebo pohľad z inej strany

 • Peter Šulej – Elektronik Café /2001/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo : Solitudo

…počítače, kybernetika, napätie a akcia, jemný aj menej jemný filozofický podtón… možno to ani nie je sci-fi…

 • Michal Hvorecký – Lovci & zberači /2001/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo : L.C.A.

Dvojica chorobne závislá od sledovania sitkomov. Tajomná supermodelka obeťou nezvyčajného sprisahania. Okultné vraždy vo veľkomeste, ktorého história je celkom iná, než si myslíte. Bizarné odhalenie zákulisia street parties a demonštrácií proti globalizácii. Hypermarkety budúcnosti, kde nie my konzumenti zháňame produkty, ale tovar si kupuje nás. Pretože podľa správania ľudí v obchodných palácoch je zrejmé, že v jadre sme zostali Lovci & zberači

 • Viliam Búr, Zuska Minichová a Anton Stiffel – Mozaika rôznobežných ciest /2001/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo : Kunder, 2001

Kniha vyšla s finančnou podporou firmy Aporia s.r.o.

Poviedková zbierka troch autorov združenia 3Éder,Zuska Minichová, Vilo Búr a Tono Stiffel sa stretli na seminári pre začínajúcich autorov časopisu Fantázia, kde prvýkrát dostali priestor na prezentáciu svojho literárneho videnia sveta. Neskôr napísali aj niekoľko spoločných poviedok. Táto zbierka ponúka čitateľom tajomné i očarujúce príbehy o živote, láske, smrti, zúfalstve, čakaní, nádeji, prírode, technike, nadprirodzene, čase, poznaní, nedorozumení, hlúposti, náhode, osude a sile človeka.

Poviedky: Zuska Minichová- Rieka, Tono Stiffel – Vstúpim dvakrát do toho istého srdca, Vilo Búr – Kameň elfov, Tono Stiffel a Zuska Minichová – Visiaci svet, Vilo Búr – Čas kliatby, Zuska Minichová – Vzorec na život, Tono Stiffel – Mrznúce slzy, Vilo Búr – kolobeh života, Zuska Minichová – Ignis, Tono Stiffel – Smutné oči plné piesku, Vilo Búr – Juraj Jánošík, verzia 2.0, Tono Stiffel – Vždy budem hovoriť navždy, Zuska Minichová – Príbeh o smrti, Tono Stiffel a Vilo Búr – Ochranný faktor, Zuska Minichová – Liečiteľ, Vilo Búr – Na krídlach pegasa, Zuska Minichová – Zatmenie, Tono Stiffel – Implantori

 • Jozef Girovský – Zubaté slnko /2001/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov

Autor neukazuje svetu ustarostenú tvár, ale nepreniknuteľnosť sveta narúša humorom i fantáziou a svoje viacvrstevné bystré prozaické texty predkladá ako ponuku za ľudský deficit všeobecného nepochopenia.

 • Víťazný Krutohlav – zostavil: Ondrej Herec /2001/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: SSAF

Slovenský syndikát autorov fantastiky vám predstavuje víťazné poviedky zborníkov Krutohlav z desiatich ročníkov literárnej súťaže o Cenu Gustáva Reussa 1991 – 2001.

Poviedky: Zuzana Suchánková-Vždy nejaká chyba, Marcel Comber-Mona Lisa, Martin Krivošík-Návrat, Marek Bartovič-Hazard, Marek Jankovič-Svet patrí smelým, Juraj Toman-Mesiáš, Jozef Girovský-Začiatočníci, Jozef Girovský-Rissa, Štefan Huslica-XXL, Alexandra Pavelková-Súkromná záležitosť

 • Miloš Brnčal – Rezervácia ničoty /2001/

vydavateľstvo : Herold Business Mail

Píše sa rok 2061. V Rezervácii zdanlivo všetko beží bez akýchkoľvek problémov. Veď komunisti, ktorí boli nespokojní s vývojom v kapitalistickej spoločnosti, v roku 2006 z nej dobrovoľne odišli a osídlili územie, ktoré si časom oplotili a strážili. Vytvorili si model života podľa vlastných predstáv, prísne organizovaný. Od obyvateľov sa vyžadovala absolútna poslušnosť, ktorej napomáhala dokonalá izolácia od Vonkajšieho sveta. Zakladateľom Rezervácie a jej najvyšším predstaviteľom bol súdruh Valentín Krivošík, generálny tajomník komunistickej strany, tyran, diktátor, a ako sa neskôr ukáže, aj masový vrah. V rezervácii vytvoril také pravidlá, ktoré neumožňovali ľuďom slobodne sa rozhodovať,mladí ľudia mali dopredu určenú školu, zamestnanie, výber manželského partnera cez počítač, manželia si museli podávať žiadosť na otehotnenie, atď. Láska bola zákonom zakázaná. Iba hŕstka Privilegovaných, teda najvyšších funkcionárov v Rezervácii, v čele so Sergejom, syn súdruha Krivošíka, ktorý sa stane jeho nástupcom, chodievali cez tajný tunel Von, užívať si život v normálnej, civilizovanej spoločnosti. Tam sa Sergej, aj napriek zákazu, zamiluje. Láska neobíde ani hlavnú postavu Janka Krpeľa a jeho priateľov.

 • Alexandra Pavelková, Štefan Konkol – Trilógia Miešanci 1 /2000/
vydavateľstvo : Epos
Temný pán chce pomocou tajomného kryštálu ovládnuť celý svet a zmeniť ho na peklo.
Podarí sa Orysovi a Verbaske skrížiť jeho plány? Nájdu záhadný kryštál a dozvedia sa, kto vlastne sú?
 • Alexandra Pavelková, Štefan Konkol – Trilógia Miešanci 2 – Kláštor /2001/
vydavateľstvo : Epos
Temný pán na čele pekelnej armády tiahne na sever za polovicou tajomného kryštálu, pomocou ktorého chce opanovať svet. Podarí sa dvom mladým miešancom – Verbaske a Orysovi – zabrániť mu v tom?
 • Alexandra Pavelková – Trilógia Miešanci 3a – Bremeno /2002/
vydavateľstvo : Epos
Miešanka Verbaska putuje svetom, bojuje s nepriateľmi aj sama so sebou – ukrýva tajomstvo.  Nájde svoje miesto v živote po boku Elleriga alebo Orysa? A čo nepreniknuteľný vlčí muž Lupo? Vyjasnia sa ich vzťahy?
 • Štefan Konkol – Trilógia Miešanci 3b – Krvavá pyramída /2002/
vydavateľstvo : Epos
Jediným cieľom v živote miešanca Orysa zostala pomsta. Podarí sa mu zničiť Temného pána a vziať mu čarovný kryštál, ktorým chce ovládnuť svet?
 • Krutohlav 2001 – zostavil: Ondrej Herec /2002/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo: SSAF
Zborník sci-fi a fantasy poviedok slovenských autorov, finalistov XI. ročníka literárnej súťaže Cena Gustáva Reussa za rok 2001.
Poviedky: Andrej Tušičišny-Slavic Action Movement Organizatio, Zuska Minichová-Útek do normálneho sveta, Rastislav Weber-Vysoká hra, Dušan „DuKe“ Fabian-Migréna, Michal Spáda-Aby nám rýchlejšie ubehla noc, Alexandra Pavelková-Malý most k Srdcu planét, Miloš Ferko-Dokonalý nezdar, Ladislav Kravčík-Nádherný nový svet, Martin Matuška-Konina
 • Ivan Kočiš – Nie je všetko zlato čo je striebro /2002/
vydavateľstvo : Repro Print
Dej knižky, ktorý sa odohráva vo Švédsku v roku 2061, sa v skutočnosti opiera o prítomnosť. Na Zemi to funguje trochu inak. Nestačí mať iba otvorené oči, ale treba sa vedieť nimi aj pozerať. Japonec Tatsuhiko, jedna z hlavných postáv knihy zisťuje, že svet dospelých vyzerá úplne inak, ako si ho zásadová dospievajúca mládež predstavuje. Našu planétu zmietajú ekologické problémy a na záchranu je vraj neskoro. Autor tvrdí, že sa môže ľahko stať a Zem i život bude o pár rokov vyzerať tak ako v tejto knihe.
 • Juraj Červenák – Conan nelítostný /vyšlo v češtine 2000, 2009/
vydavateľstvo : Brokilon
Najpochmúrnejšie a najkrvavejšie dobrodružstvo, aké kedy Conan zažil. Opúšťa Brythuniu a mieri do ponurých lesov Vysočiny. Klany v tomto divokom kraji sa pripravujú na vojnu, aby zastavili uctievačov temnej bohyne Elderoth. Svätyne nečistého kultu páchnu zhnitým ľudským mäsom, zhubnými silami a rozkladom, ich moc rastie a chladná oceľ túži po horúcej krvi…
 • Juraj Červenák – Conan a svatyně démonů/2002, 2010/
vydavateľstvo : Brokilon
Conan, zachmuřený válečník z barbarské Cimmerie, přichází na své pouti do knížectví Hyrth, ležícího v nejvýchodnějším koutu Brythunie, ve stínu tajemných Kezankiánských hor. Tato země vzešla z krvavých klanových válek a pod maskou pevné vlády zde doposud doutnají zbytky starých svárů, nenávisti a zrady… Je na Conanovi, aby se s mečem v ruce vydal do podzemních bludišť, zločineckých doupat a nakonec i do svatyně ohavného boha Gorth-Tyra a odhalil temné spiknutí proti knížeti Beldorinovi. Jeho čepel se brzy zbarví krví, jenž nebude pouze lidská… Brány prastarého města Hyrth se otevírají, ocel září odleskem měsíčního svitu a nočním větrem se nese zlověstné šeptání čarodějů a děsivé hlasy démonů, číhajících v temnotách.
 • Krutohlav 2002 – zostavil: Ondrej Herec /2002/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo: SSAF
Poviedky: Miloš Ferko-Legenda o troch bratoch, Lukáš Krivošík-Expo 2020, Anton Stiffel-Pod mrakmi, Martin Králik-Tajomstvo krivých zrkadiel, Michal Jedinák-Polčas dejín, Zuska Minichová-Črepiny z oblohy, Peter Páluš-Moj prvý drak, Tomáš Reco-Tobias, Andrej Szolgay-Zvonenie, Eva Cigániková-Starosvetská nátura, Eva Cigániková-O troch bratoch a hlúpej Aničke, Ladislav Kravčík-Kyborg.
 • Rastislav Weber – Conan – Prameny Černé řeky /2003/
vydavateľstvo : Fantom Print
Osudom barbarov je meniť civilizované krajiny. V rukách bohov je len to, či sa tak stane po divokých nájazdoch alebo sa barbari zmiešajú s rozmaznanými národmi a posilnia ich riedku krv. Za vlády Conanovho predchodcu, Numedida, útočili na severe a západe Aqvilonie Piktovia a cimmerský bojovník stál proti nim často – ako bezmenný dobrodruh i ako vojak najmocnejšieho kráľovstva Západu. Román Prameny Černé řeky sa odohráva skôr než Conan slúžil v pevnosti Tuscelan, kde sa neskôr stretol s diabolským šamanom Zogar-Sagom. Cimmerský bojovník si musí poradiť s hrozbou spoza Hromovej rieky, s intrigami Numedidových odporcov  – aj s minulosťou, ktorú ukrýva hmlou zahalené veže Valuzie… Conan Conach, syn Niallov, tasí zbraň spolu s kráľom Kullom, Tygrom Atlantídy…
 • Sven Grosman – Klub nesmrteľných /2003/
vydavateľstvo : Slovart
Dej napínavého detektívneho príbehu s prvkami mystiky a vedeckej fantastiky sa odohráva v Anglicku a Egypte v druhom desaťročí 21. storočia. Má dramatický, tajomný dej, plný nečakaných zvratov a prekvapivých odhalení. Inšpektor Northcliffe narazí na zdevastovanú hrobku. Pootvorený sarkofág, nechtami rozdriapané veko prázdnej truhly, množstvo krvi všade naokolo i podivuhodné okolnosti svedčia o hrôzostrašnej dráme, kde obeť zvádzala nerovný boj s osudom, ktorého korene siahajú ďaleko do minulosti. Zdanlivo jednoduchý prípad sa komplikuje a namiesto faktov pribúdajú iba nejasnosti. Pre Northcliffa sa prípad stáva nielen nočnou morou, ale aj celoživotnou výzvou. Rozhodne sa ho vyriešiť za každú cenu.
 • Miroslav Bórik – Čakanie na budúcnosť /2003/
vydavateľstvo : Kristína Rybárová – Agentúra K
Možné stretnutia tretieho druhu s mimozemským rozumom nie sú len doménou autorov fantastickej literatúry, filmových tvorcov, ale – ako sa zdá – aj námetom serióznych vedeckých výskumov. „Ak sa niekto pýta, prečo sa treba vôbec zaťažovať skúmaním takéhoto problému“, napísal v tejto súvislosti známy americký astronóm a priekopník štúdia fenoménu OFO profesor Allen Hynek, „dejiny vedy mu dajú odpoveď: výskum v oblasti čistej vedy viedol takmer zakaždým k pokroku a blahu ľudstva. Nemôžeme ani tušiť, kam nás túžba po poznaní povedie“.
 • Bernard Brázdil – Blízko konca sveta /2003/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo : TOPAS
Kniha poviedok rodáka z Trenčianskych Bohuslavíc, lekára a básnika MUDr. Bernarda Brázdila (1932)
 • Alexandra Pavelková – Desítka /vyšlo v češtine r.2004/
vydavateľstvo : Triton
Drsná fantasy zo slovanského prostredia.  Zmyslom života hlavného hrdinu sa stala pomsta. Bojuje pre potešenie, z povinnosti či pre niečo iné?
 • Michal Jedinák – Nie celkom rozprávky /2004/ – Najmenšia rodina na svete /2012/
vydavateľstvo : Mgr. Ivan Aľakša – Fantázia /2004/
vydavateľstvo: Ikar /2012/
Prací prášok spôsobí, že rodina Hňatliakovcov sa postupne zmenšuje, až sa stane súčasťou mikrosveta takmer neviditeľného voľným okom. Vo svojej miniatúrnej podobe začne účinkovať v úspešnej televíznej šou.
 • Štefan Huslica – Niekedy /2004/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo : Ján Skalka
Ako by žili Slováci v tieni víťaznej Tretej ríše? Čo keby sa obyvatelia Československa v roku 1968 postavili na odpor sovietskym tankom? Ako by vyzerala naša krajina po potlačení nežnej revolúcie? Čo by sa mohlo diať v Bratislave ovládanej ruskou mafiou? Skončia sa slovensko-maďarské spory občianskou vojnou? Kto vyhodí do vzduchu Mochovce? To sú len niektoré námety zo zbierky poviedok, v ktorej sa okrem príbehov z alternatívnych dejín a politických fikcií dočítate aj o groteskných osudoch vesmírnych dobrodruhov, skrachovaných nájomných vrahov a fanúšičiek slovenskej pop-music. Viac o knihe v sekcii: Recenzie – Niekedy
 • Juraj Červenák – Conan a dvanáct bran pekla /vyšlo v češtine 2004, 2008/
vydavateľstvo : Brokilon
Zpočátku to vypadalo jako dobrý nápad – Conan se vydal do Stygie, aby se v malém království v povodí Vedžo, která je přítokem zlověstné řeky Styx, pokusil vykrást hrobku dávného vládce v Údolí stínů. Připletl se však do přicházející války mezi Mennefisem a Stygií. Conan, věrný své pověsti, se rozhodne, že setrvá. Netuší však, jak dokáže být magie Setových přisluhovačů děsivá.
 • Fantázia 2005 – /2005/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo: Fantázia
 
Autori poviedok: Miloš Ferko, Tomáš Knapko, Ján Kurinec, Scarlett Rauschgoldová, Imrich Rešeta, ml…
 • Juraj Červenák – Mark Stone 79-Svatá válka /vyšlo v češtine 2005/
vydavateľstvo: Ivo Železný
Príbeh je o planéte, na ktorej kočovnícky národ vedie proti dekadenciou postihnutej civilizácii vyhladzovaciu „svätú vojnu“ a statočný agent SDPP a jeho verný android Ray samozrejme k tomu majú čo povedať.
 • Sex po slovensky 2 – /2005/ – zostavil Dušan Taragel – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Ikar, 2005

z tejto zbierky majú prvky fantastiky len tri poviedky: Peter Jaroš – Smien prosiť? Témou je sex so sukubou, Boris Lilov – Kultivácia – poviedka zo sveta, kde sa po umelom oplodnení rodia geneticky vylepšení ľudia a kde je prirodzené oplodnenie trestné, Soňa Uličná – A.A.P.C.C. – veľmi pekná poviedka o strachu z jedla, kulinárskej erotike, previazanosti varenia s predohrou a nasýtenia s orgazmom, ktorá končí doslova duševným aj telesným splynutím dvoch partnerov v jedno.

 • Michal Hvorecký – Plyš /2005/
vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT
Fotograf Irvin odcestuje, aby sa konečne zbavil nezvyčajnej závislosti, ktorá mu zruinovala život a zachvacuje čoraz viac príslušníkov jeho generácie. V nemeckom veľkomeste sa v úplnej tme zblíži so ženou svojho života a získa príležitosť, aká prichádza len raz. Silný príbeh o tom, ako prežiť, keď je všetko choré a od niečoho závislé. Šokujúci a zábavný, erotický aj ironický, taký je Plyš – román o mäkkých veciach v tvrdom svete. Kým ho začnete čítať, nezabudnite si vopred dohodnúť heslo.
 • František Gyarfás – Tichí spoločníci /2005/ – filozofická sci-fi
vydavateľstvo : Slovart
Sú počítačové vírusy živé bytosti? Autor opisuje prekrásny digitálny svet plný poézie a hudby. Aj krutý virtuálny svet nenávisti a deštrukcie, ktorá zasiahla nekonečné bilióny megabajtov. Vírusy cestujú po diaľniciach internetu v desivej virtuálnej tme, aby v nechránenom počítači vykonali to, čo majú, vytvorili svoje kópie a rozposlali ich ďalej. Hýbu sa, žijú a množia sa! A nielen to. Produkujú hudbu a poéziu, sú vtipné, priateľské, ale aj zlomyseľné a fanaticky rasistické. Že sú to len útržky strojových kódov? A nie je gén „živej bytosti“ tiež kódom? Digitálny román je príbehom evolúcie digitálnych bytostí, ale aj ľudí, ktorí ich najprv vytvorili, potom ich trpeli a bojovali s nimi, a teraz ich možno budú obdivovať.
 • Ľubomír Motyčka – Slovensko 2068 /2005/
vydavateľstvo : Cestovateľ
Kniha trochu trpká, trochu cynická, samozrejme absurdná a nakoniec dospieva div nie k utopickému snívaniu o lepšej spoločnosti.
Viac o knihe v recenzii na tomto webe.
 • Dievčatko z krajiny drakov 1 /2005/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Ikar
Príbeh sa odohráva na dvoch kontinentoch, ktoré v pradávnej minulosti tvorili jeden celok. Pred tisíckami rokov však Zamykač času pevninu rozdelil na dva kontinenty. Na jednom z nich, Mezzarthyse, sa uchovali prastaré čarodejné schopnosti, okrem ľudí je osídlená duchmi a nadprirodzenými bytosťami, čas tu plynie pomalšie. Druhý kontinent, Krajina Drakov, je naša súčasná civilizácia. Najlepšiemu čarodejníkovi z Mezzarthys sa podarilo otvoriť časopriestorové tunely do Krajiny Drakov. Vtedy čarodejnica Attanai v detskom veku ušla do Krajiny Drakov. Založila si tu rodinu, z ktorej jej zostala vnučka. Attanai ju pošle do Mezzarthys k svojím sestrám, mocným čarodejniciam. Zlá čarodejnica Hissatam totiž chce jej vnučku využiť na získanie moci v Mezzarthys. Podľa prastarých predpovedí môže čarodejnici k prevzatiu vlády dopomôcť dieťa. Dievča si v novej krajine musí zvykať na nové príbuzné, odlišnú civilizáciu a orientovať sa v silách dobra a zla. Aby ju Hissatam nevypátrala, musí sa maskovať, nikto nesmie poznať jej meno, preto je pre všetkých iba Dievčatko.
 • Igor a Muška Molitorovci – Dievčatko z krajiny drakov 2 /2005/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Ikar 
Druhý diel úspešného fantazijného príbehu Dievčatka z Krajiny Drakov a jej nezvyčajných priateľov. Deti sa dozvedia, čo sa stalo s Dievčatkom a malým čarodejníckym učňom Dereqom. Dievčatko a Dereq budú musieť utekať a skrývať sa v divočine, budú hladovať i trpieť smädom, veštiť i kradnúť… Na úteku sa stretnú s mnohými nebezpečnými bytosťami. Dievčatko sa dokonca stretne zoči-voči so samotnou zlou čarodejnicou Hissatam!
 • Igor a Muška Molitorovci – Dievčatko z krajiny drakov 3 /2006/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Ikar
Dievčatko, ktoré ešte stále nesmie používať svoje meno, aby ho Hlavná čarodejnica Hissatam neobjavila, prežíva v krajine Mezzarthys nové dobrodružstvá. Nebojácnej dievčinke sa podarí vyslobodiť čarodejníka Merlina zo zakliatia a on jej na oplátku prezradí, akým čarom môže oživiť svoju mŕtvu babku. Na to, aby sa čarovanie vydarilo, musí Dievčatko navštíviť starobylý Chrám duchov. Tam na neho striehne obrovské nebezpečenstvo a tety majú naozaj čo robiť, aby Dievčatko zachránili. Aj Merlinovo vyslobodenie spôsobí v krajine Mezzarthys obrovský rozruch. Ukáže sa, že vôbec nie je tým dobrotivým čarodejníkom, za akého sa vydával…
Hoci je Chrám duchov už treťou knihou o Dievčatku bez mena, číta sa ako samostatný príbeh. Nie je dôležité, že hlavou postavou je vtipná, vynaliezavá dievčinka, v knihe sú opísané toľké dobrodružstvá, že si ju na jeden dych prečítajú aj chlapci.
 • Dušan Duke Fabian – Invocatio elementalium /2006/
vydavateľstvo : Václav Soukup – Wales
Dávid Ábel je obyčajný bankový úradník, ktorý má problémy v práci a rodičom sa snaží vysvetliť, že „ešte nenašiel tú pravú“. Zdá sa, že ho čaká pokojný bezproblémový život. Avšak len do okamihu, kedy sa zastane bezbrannej dievčiny pred agresívnym násilníkom  – a ako sa ukáže, deva nebola tak celkom bezbranná a onen agresívny človek zasa nie je človek…
Dávid zisťuje, že svet je iný, než si myslel – že sa doslova hemží elementálmi, nadprirodzenými bytosťami  a ľuďmi, ktorým sa kedysi hovorilo „čarodejníci“. Čas beží – a jemu ostáva už len pár dní, aby zrušil kliatbu, ktorá ho má definitívne zahubiť.
 • Neželané dedičstvo po neobľúbenom strýkovi /2006/ – zbierka hororovo-humorných poviedok
vydavateľstvo : Artis Omnis
Krátka antológia z poviedok, ktoré vychádzali na internetovom magazíne Hlboký hrob (2000 – 2004), venovanom predovšetkým humoru, hororu a ich rôznym kombináciám.
Zbierka sa snaží ponúknuť reprezentatívny výber prác kmeňových autorov HH, z ktorých niektorí už majú medzičasom za sebou knižný debut, občas podobného (Fabian, Löwy), občas výrazne odlišného zamerania (Jedinák, Pleska).
Dedičstvo obsahuje osem textov z pôvodného magazínu doplnených o poviedku Dušana FabianaNa dne, záznam o jednej kapitole vývoja slovenskej (a v jednom prípade českej) hororovej prózy v 21. storočí.
 • Fantázia 2006 – /2006/ – zbierka poviedok časopisu Fantázia
vydavateľstvo : Fantázia
Autori poviedok: Zuzana Gajdošová, Monika Michalovová, Jana Cviková, Soňa Lantajová, Zuska Minichová, Brynn Absolon, Michal Jedinák, Scarlett Rauschgoldová, Miloš Ferko, Daniel Klimek.
 • Zuska Minichová – Črepiny z oblohy /2007/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo : Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Michal Hvorecký – Eskorta /2007/
vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT
Svet sa zmenil a staré pravidlá už neplatia. Západ je teraz na východe a Michal Kirchner to vie lepšie ako ktokoľvek z jeho generácie. Mladý potomok škandalóznej rodiny žije medzi Bratislavou, Prahou a Berlínom divokejšie ako jeho predkovia. V luxusnej eskortnej službe sprevádzal stovky klientiek. Myslel si, že zažil všetko, kým nespoznal ženu, pre ktorú sa oplatí inak žiť – aj inak zomierať. 
 • Alexandra Pavelková – Prísaha (príbehy o Vimke) /2007/
vydavateľstvo: Slovart
Vedma Vimka je liečiteľka obdarená schopnosťami, ktoré sú pre iných požehnaním, no pre ňu samú skôr prekliatím. Nezvyčajné umenie a moc, ale najmä prísaha pomáhať všetkým bez rozdielu, totiž z Vimky často robia zločinca na úteku. Poslanie ju privádza do veľmi komplikovaných situácií, v ktorých je nutné zvážiť možné následky a niekedy i vybrať menšie zlo.
Príbehy o Vimke sa vyznačujú napätím a dynamikou, rešpektom k ľudskému životu, láskou k prírode a úctou ku kultúrnemu dedičstvu, ktoré nám bolo ponechané od našich slovanských predkov.
 • Miroslav Šustek – Nie ste vy náhodou ten chýrny pán Rafin? /2007/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo: Artis Omnis
Vyše štyridsať rokov strávil v ústraní, v ktorom vytvoril viac ako tisíc podivuhodných príbehov. Miroslav Šustek, šesťdesiatnik, svojrázny, v mieste svojho rodiska a bydliska (Žilina – Bánová) tajomstvom a legendami opradený spisovateľ. Polovicu zo svojich poviedok po prečítaní ihneď zničil, výber z tej druhej predstavujú Občianske združenie Mastodont a vydavateľstvo Artis Omnis pod názvom Nie ste vy náhodou ten chýrny pán Rafin? ako Šustekovu debutovú zbierku.
Kniha obsahuje dvadsaťsedem príbehov pána Rafina, chýrneho lovca záhad, znalca paranormálnych javov a brakovej hororovej literatúry, ktorý je nútený pred zrakom čitateľov zápoliť s vlkolakmi, upírmi, hypnotizérmi, liliputánskymi atentátnikmi, duchmi, prízrakmi i vnadnými, zároveň však zradnými dámami. Starnúci dobrodruh Rafin v neodmysliteľnom staromódnom hubertuse a jeho verný sekundant pán Pluš sa chystajú stať Holmesom a Watsonom slovenskej mysteriózne orientovanej dobrodružnej literatúry.
 • Betka Palacková – Priatelia Aragonitu /2007/

vydavateľstvo: Slovart /2007/

Príbeh o dvoch chlapcoch so zvláštnym darom – o Petrovi, zdanlivo obyčajnom osamelom ôsmakovi a o jeho kamarátovi Gašparovi, najdúchovi so záhadným príveskom, ktorý v kombinácii so zriedkavým minerálom aragonitom napĺňa odvekú túžbu ľudí lietať. Spoločne sa dajú do pátrania po svojich predkoch i po tom, čo na nich ešte len čaká, aby nakoniec pochopili, ktoré veci sú dôležité, aby spoznali hodnotu pravého priateľstva.

 • Fantázia 2007 – /2007/ – antológia fantastických poviedok
vydavateľstvo: Fantázia
Autori poviedok: Brynn Absolon, Lucia Droppová, Juraj Draxler, Martin Kochlica, Viktória Laurent Škrabalová, Miloš Ferko, Monika Michalovová, Monika Sjekelová, Adam Valenčík, Daniel Klimek.
 • Juraj Červenák – Trilógia Bohatýr –  I. Ocelové žezlo /vyšlo v češtine 2007/
vydavateľstvo: Wales
Píše se rok 965 a mladý kníže Svjatoslav se ujímá vlády nad Kyjevem a Novgorodem. Nehodlá však spravovat zemi z vladařského stolce, nýbrž ze sedla válečného oře. V žilách mu totiž koluje divoká krev varjažských předků a on chce sjednotit blízké i vzdálenější kmeny pod železnou rukou a udělat z knížectví největší mocnářství široko daleko. Jeho první dobyvační tažení směřuje na východ, k říši Bulharů na řece Ityl… Mezitím ve vesnici Karačarovo na území kmene Muromců žije mladík jménem Ilja, odvrhnutý vlastním rodem, slabý, neduživý, napůl chromý. Když osadu jednoho dne vypálí krutí nájezdníci, jedině Ilja přežije a musí se postarat o mrtvé. Právě tehdy zavítají do vesnice tři tajemní žebráci. Ti se nad chromým mladíkem slitují a sejmou z něj kletbu, která jeho nemoci způsobila. Ilja v sedle věrného Buruška vyráží na cestu za pomstou a jeho osud se brzy protne s osudem Svjatoslavovým. Oba totiž upírají svůj zrak k zlověstné Dračí věži v bulharském městě Suwaru…
 • Juraj Červenák – Trilógia Bohatýr – II. Dračí carevna /vyšlo v češtine 2007/
vydavateľstvo: Wales
Po ovládnutí kraje Bulharů na řece Volze se kyjevský vojevůdce Svjatoslav na čas usadil v sídelním Bolgaru a upevňuje zde své mocenské pozice. Ilja a ostatní bohatýři, rychle se uzdravující z válečných zranění, jsou však jako na jehlách. Jejich úhlavní nepřítel, velekněz Tugarin, unikl někam na sever. Svjatoslav dovolí bohatýrům, aby se vydali po jeho stopách a jednou provždy s ním skoncovali. Družina vypátrá zloducha v divokých končinách obývaných kmenem Čeremisů, ale tam štvanice zdaleka nekončí. Jejich nepřítel totiž směřuje na sever, na území tajemných Čudů. Pověsti vyprávějí, že někde v tamních lesích je brána do záhrobí, na železný most a divotvornými silami obestřený ostrov Bujan… A právě tam chce zákeřný čaroděj konečně získat schopnosti, které z něj učiní poloboha. Ostrov však střeží neblaze proslulá čarodějná kněžna, kterou místní vyděšeným šepotem nazývají Baba Jaga – „matka hadů“. Ilja a jeho druhové budou muset opět bojovat s dračími kouzly i s temnotou, která si našla zrádné srdce v jejich vlastních řadách.
 • Juraj Červenák – Trilógia Bohatýr – III. Bílá věž /vyšlo v češtine 2008/
vydavateľstvo: Wales
Kníže Svjatoslav v dychtivé touze posunout hranice kyjevského velkoknížectví a otevřít národům na severu přístupové cesty k bohatým jižním zemím a k Hedvábné cestě vyrazí proti Chazarské říši. Ta byla až doposud hlavní mocností v oblasti Kaspického moře, v povodí Volhy a ve stepích u Donu. Svjatoslavem vedené kmeny se v drtivé bitvě střetnou s armádou chazarského kagana, avšak tím rozsáhlé válečné tažení pouze začíná. Pořád jsou tady pevnosti Avarů, Alanů a Kassogů na kavkazských úpatích, dobře opevněná města na pobřeží Kaspického a Azovského moře a především pohraniční tvrz na řece Don, zvaná Šarkil – Bílá věž. Říká se o ní, že je nedobytná. A Kyjevané se o tom chtějí přesvědčit… Na daleké a namáhavé cestě si však bohatýři postupně uvědomují, že jejich nejhorším nepřítelem nejsou Chazaři, ani krvelační Pečeněgové vedení zrádným chazarským begem, ale temnota, která hlodá v jejich vlastních srdcích. Nakonec bude Ilja v citadele Šarkilu nucen zkřížit meč s mužem, jehož kdysi považoval za svého přítele.
Juraj Červenák – Dilógia Bivoj – Bivoj běsobijce /vyšlo v češtine 2008/ 1. kniha
vydavateľstvo: Brokilon
Řeka Vltava odděluje území kmene Čechů od Návu, knížectví duchů na zapovězeném východním břehu. Pouze jednou za rok je vladykům a stařešinům dovoleno překročit její tok a vystoupit na posvátný Chrasten, aby tam ve svatyni Vyšehrad obětovali bohům a žádali kněžnu Libuši o hadačské předpovědi a rozsudky ve vzájemných sporech. Letos však výroční slavnosti předcházejí zlá znamení. Libušina sestra Kazi byla cestou ze svého hradiště napadena děsivým démonem s kančí podobou. Vědmu v poslední chvíli zachránil Bivoj, syn Sudivojův, lovec z rodu Strošovců. Kdo běsa vyvolal? Proč se někdo pokouší zasít mezi české lechy svár? A jak to souvisí s varováním ducha Libušina otce, váženého knížete Kroka, který se zjevil svým dcerám a přinesl zvěst o hrozbě, přicházející z tajemných končin až někde za hvozdy mrtvých?
 • Juraj Červenák – Dilógia Bivoj – Bivoj válečník /vyšlo v češtine 2008/ 2. kniha
vydavateľstvo: Brokilon
Nad obětišti, ještě nedávno zasvěcenými slovanským bohům, se dnes tyčí obětní kůly avarského démona Simurga. A z jejich hrotů slepě zírají hlavy povražděných Čechů. Krutí Zličané vedení potomky samozvaných kočovnických vojevůdců překročili Vltavu a dobyli posvátný Libušín, slavnou Budeč a mnoho dalších hradišť a vesnic. Čechové se skrývají v lesích a zdá se, že není naděje na záchranu. Krokovy dcery jsou však odhodlány nenechat své soukmenovce v otrockém područí. Přestože je rozdělila válka i černá kouzla knížete Hordaga a čarodějky Ašigy, plánují protiútok. Budou však potřebovat posily. Udatný Bivoj proto v čele malé družiny vyráží na sever, aby požádal o pomoc mocného čaroděje Přemysla, knížete Lemuzů. Nepřátelé mu samozřejmě budou chtít v doručení poselství zabránit. Chystají totiž útok na Levý Hradec, jedno z posledních svobodných českých hradišť, a účast severních kmenů v bitvě by zvrátila poměr sil.
 • Dušan Duke Fabian – Pestis draconum /2008/
vydavateľstvo: Robert Pilch – Brokilon /v češtine 2008/
vydavateľstvo: Artis Omnis /v slovenčine 2008/
Nad starobylým banským mestom sa vznáša päťmetrový šupinatý netvor, strháva strechy veží a pľuje oheň. Miestni obyvatelia sa trasú strachom a pamiatkari si trhajú vlasy. Na scénu prichádza operačná jednotka Spolku Zasvätených. No nielen ona. V jej pätách sa objavujú pochybní obchodníci s magickými artefaktmi, samozvaní lovci astrálnych bytostí a dokonca i niekoľkí členovia najstaršieho rytierskeho rádu v Európe. A zabrániť tomu, aby sa malebné mestečko premenilo na ľudoprázdne spálenisko, zrazu nie je tak jednoduché, ako sa pôvodne zdalo. 
 • Štefan Konkol – Pohrobok /2008/
vydavateľstvo : Ikar
Rišo je vynikajúci žiak, ktorého v škole šikanujú. Doma si na ňom brutálny otčim lieči svoje komplexy. Niet divu, že chlapec by chcel žiť v paralelnom svete. Keď sa však doň dostane, ocitne sa v strede zápasu medzi dobrom a zlom. Podarí sa mu využiť svoje vedomosti človeka 20. storočia a poraziť armádu Temného pána Šajdána?
 • Miloš Ferko – Tisíc toliarov za Oľgu Stadnicku /2008/
vydavateľstvo : Artis Omnis
Cyklus poviedok ponúka príbehy na pozadí kulís alternatívnej Sibíri osídlenej osadníkmi nemeckej Hanzy. Reálie sú však len pozadím pre subjektívne ladené pohľady na bohatý a vzrušujúci život Olgy Stadnickej, prvej vôbec známej melancholickej akčnej hrdinky. 190 cm vysoká dievčina s vlasmi farby mamutej srsti putuje tajgou, púšťou i tundrami, prepadáva banky i vlaky, bojuje a miluje zničujúco, vášnivo a na akčnú hrdinku nepatrične zložito…
Knižka prináša nie príliš rozšírený žáner osternu, krížený s dekadentnou fantasy – v podobe, akú by príbehom v prípade existencie alternatívnej Sibíre dal napríklad Alexander Grin.
 • Márius Kopcsay – Mystifikátor /2008/

vydavateľstvo: Kalligram

Román Máriusa Kopcsaya Mystifikátor by mohol byť absurdným príbehom antihrdinu našej doby, neschopného „prevádzkovať“ úspešnú existenciu. Knihu však možno čítať aj ako román o peripetiách, ktorými sme prešli – od vzniku samostatnej republiky po vznik supermarketov. Mystifikátor je realistická próza, psychiatrický záznam, zápisky paranoika, sci-fi, politický triler, paródia na súčasnosť, literárny (ko)mix či žánrové leporelo. Román si kladie otázku, či je lepšie byť sledovaný, alebo sledujúci. A najmä – kto riadi náš osud – my sami, tajné sprisahania či mimozemské civilizácie?

 • Fantázia 2008 -/2008/ – antológia fantastických poviedok
vydavateľstvo : Fantázia

Finálové a ďalšie vybrané poviedky z literárnej súťaže Cena Fantázie 2008

Obálka: Aleš Marenčík, Editor: Ivan Pullman, Autori sprievodných textov: Ivan Aľakša, Miloš Ferko /Nebojte sa vesmírnych rakiet! – esej o slovenskej vedeckej fantastike posledného dvadsaťročia/

Autori poviedok: Jozef Hvišč ml. – Ako som zachránil ľudstvo, Jozef Karika – Dedičstvo zeme, Juraj Draxler – Thissío, Zuzana Gajdošová – Dar, Peter Meluš – Staneš zos popola ako starého Phoenixa sám, Lívia Hlavačková –Črepiny, Miloš Ferko – Koniec štvrte, michal Spáda – Rozum, cit, niekoľko kúziel a Viola, Brynn Absolon – Hrdinstvo s obmedzeným ručením, Martin Vlachynský – Piesočný vlak, Diana Majerová – Čas neľahkých rozhodnutí

Porotcovia: Jozef Girovský, Aneta Čižmáriková, Róbert Dyda, Zuzana Kamenská, Ivan Pullman

V úvode každej poviedky prezrádzajú autori niečo o sebe, potom nasleduje slovo niektorého z porotcov k poviedke.

Témy poviedok: varovanie pred zneužitím vynálezu, horor o chorej mysli umierajúceho bývalého fašistu, ktorý ovláda mysle ľudí v domove dôchodcov, znovu ožíva stará legenda o vrahovi milencov na gréckom ostrove, poviedka o tom, že dedina potrebuje svoju bosorku, hoci sa jej navonok stráni, o mužovi ponorenom do virtuálnej reality, fantasy o strážcoch artefaktu, ktorý dáva večný život, poviedka zo sveta knihy Tisíc toliarov za Oľgu Stadnickú, o tom, že nie je ľahké byť potomkom boha na zemi, prechádzka podivnými vagónmi ešte podivnejším vlakom prechádzajúceho púšťou odnikiaľ nikam, vesmírna sci-fi o človeku, ktorý môže zmeniť osud mnohých, ale rozhodnutie je len na ňom a čas nepočká

 • Boris Kalinin – Mimozemšťania na Zemi ako doma /2009/
vydavateľstvo : Mediaspol
Skupina vedeckých pracovníkov NASA je v dôsledku nečakaného objavu vtiahnutá do dramatického sledu udalostí, plného úsmevných situácií a vtipných dialógov. Dej úvodného dielu tohto dobrodružného vedecko-fantastického príbehu sa odohráva v slnečnom prostredí krajín a ostrovov južnej pologule Zeme.
 • Ondrej Trepáč – Krvaví psi /vyšlo v češtine 2009/
vydavateľstvo : Poutník
Nestavajte sa im do cesty! Zabíjajú rýchlo a bez zľutovania. Sú to najlepší bojovníci, akých svet poznal. Hovoria si Krvaví psi. Na pozadí vojnového konfliktu dvoch znepriatelených krajín sa odohráva nemilosrdný súboj tajných služieb a elitných jednotiek, v ktorých je povolené použitie akýchkoľvek prostriedkov vrátane mágie. Military fantasy.
 • Fantázia 2009 – /2009/ – antológia fantastických poviedok
vydavateľstvo : Fantázia
Finálové a ďalšie vybrané poviedky z literárnej súťaže Cena Fantázie 2009

Obálka: Juraj Mandel, Editor: Ivan Pullman, Autori sprievodných textov: Ivan Aľakša, Juraj Malíček

Porotcovia: Dado Nagy, Katarína Mrázková, Michal Spáda, Dušan Taragel, Ivan Pullman

Autori poviedok: Brynn Absolon – Trojhlavý drak, Michal Jedinák – V tomto dome straším ja, Marek Slabej – Medzihviezdny všemocný, Lucia Droppová – Hladný tovar, Miloš Ferko – Kam sa deportujú mimozemšťania, Michal Jedinák – Rattus, Martin K. Strobus – Klenot katedrál, Tomáš Straňák – Ničiteľ škodcov, Martin Pitorka – Invázia, Jozef Karika – Samota

V úvode každej poviedky prezrádzajú autori niečo o sebe, potom nasleduje slovo niektorého z porotcov k poviedke.

Témy poviedok: konšpiračný únos princa neexistujúcim drakom za účelom získania jeho „ruky“ do starostlivosti jeho milenca, strašidelný príbeh o predaji strašidelného domu, sci-fi o vývoji ľudstva v hlbokom vesmíre a o jeho snahe vrátiť sa hoci aj po miliónoch rokov domov, o kontrole podniku, ktorý profituje z predaja podivného tovaru, o živote v totalite trochu inak, inteligentné potkany objavili svojho Boha a uctievajú ho aj proti jeho vôli, akčný príbeh o strážcoch náboženského artefaktu v jednom z trnavských kostolov, vyšetrovanie záhadnej dopravnej nehody s ekologickým pozadím, ako si poradí bratislavská pedikérka so zvláštnym zákazníkom, depresívna samota a maniak v nočnom vlaku.

 • Istrocon 1 – Zbierka poviedok sci-fi, fantasy a hororu /2009/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: OZ AnimeCrew, 2009

Výber najlepších poviedok z prvého a druhého oficiálneho ročníka literárnej súťaže Cena IstroCONu, ktorý sa uskutočnil v roku 2007 a 2008. V zborníku nájdete 14 poviedok subžánrovo zameraných na science fiction, fantasy a v neposlednom rade aj na horor, ktorý bol mimoriadne populárnym žánrom. Autori sa v oblasti fantasy venovali téme lovu na draka, v rámci science fiction mimozemským civilizáciám a v rámci hororu bola určenou témou temnota. Mnohým poviedkam nechýba humor či skepsa, niektoré sú krásnymi ľudskými príbehmi plnými napätia ale aj romantiky, iné sa vyznačujú množstvom akcie. Všetky sú z dielne mladej slovenskej autorskej generácie, za čo si zasluhujú naše poďakovanie a želanie veľa úspechov do ďalšej tvorby.

Zostavil: Róbert Žittňan, Obálka: Martin Pallag

Poviedky:

Sci-fi: Martin Vlachynský – Prípad Decka Ricarda, Zuzana Droppová – Komma, Jan Mrkvička – Nikdy nemiluj ibezianku
Horor: Eva Lalkovičová – Schody, Svetozár Jirovský – Ťaživá temnota duše, Michaela Piňosová – Černý těžký spánek
Fantasy: Martin Vlachynský – Jar prichádza, Tomáš Dušička – Bojovník a Tanečníčka, Veronika Košičiarová – Uloviť draka, Dominika Šimková – Lov na draka, Martin Vlachynský – O rytierovi, Diana Ďurinová – Dračí biznis, Lucia Droppová – Najtvrdší kamienok, Katarína Červenáková – Tá, ktorú som miloval

 • Juraj Červenák – Trilógia Černokňažník – Vládca vlkov – Prvá kniha trilógie /2009/

vydavateľstvo: Artis Omnis

Takmer desať rokov bojoval vo vojnách, ktoré rozvrátili ríšu Avarov na rovinách medzi Dunajom a Tisou. Jazdil s družinami slovanských kniežat, bol žoldnierom Karola Veľkého, slúžil vo vojsku bulharského chána Kruma. Čierny Rogan. Chýrečný lukostrelec, nemilosrdný avarobijca. Každý vojvodca si prial mať ho po svojom boku. On však teraz na vlastnú päsť putuje do temných, duchmi a démonmi obývaných lesov za Hronom. Je na stope Krvavých psov, najukrutnejších avarských hrdlorezov. Vďaka stretnutiu s vedmou Mirenou a vládcom vlkov Černobohom však čoskoro zistí, že jeho osudom nie je iba pomsta za dávno mŕtvych blízkych. Aby zistil, aké sily driemu v jeho vnútri a aké poslanie zdedil po svojich neznámych predkoch, bude sa musieť vydať až do ríše Moreny, bohyne smrti.

Epos, v ktorom na pozadí skutočných historických udalostí ožíva svet slovanských hrdinov, kniežat a čarodejníkov, ale aj mágie, vrtošivých bohov a krvilačných besov.

 • Juraj Červenák – Trilógia Černokňažník – Radhostov meč – Druhá kniha trilógie /2010/

vydavateľstvo: Artis Omnis

Rogan sa vrátil z kniežatstva mŕtvych, aby v svete smrteľníkov bojoval s besmi a temnými mocnosťami. Ako potomok černokňažníkov z Kančej hory však najprv musí vytrhnúť posvätný Krvavý oheň z pazúrov zlovoľných Belbohových prisluhovačov. To sa mu nepodarí bez rodového dedičstva, meča vojnového boha Radhosta. Pátranie po prastarej zbrani ho zavedie ďaleko na západ, kde kmeň Čechov ohrozujú Lučania pod vedením démonického kniežaťa Vlastislava. Černokňažník a jeho druhovia, vedma Mirena a vodca záhrobnej svorky Goryvlad, musia čeliť nielen vlastným nepriateľom, ale pripletú sa aj do vojny, ktorá otrasie stolcom přemyslovských kniežat.

 • Juraj Červenák – Trilógia Černokňažník – Krvavý oheň – Tretia kniha trilógie /2010/

vydavateľstvo: Artis Omnis

Čierny Rogan putuje na čarami nasiaknutú Kančiu horu, kde ho v svätyni jeho predkov čaká Krvavý oheň, žriedlo nevýslovnej moci. Vďaka nemu sa konečne stane pravým černokňažníkom a zasvätí život boju s besmi a zlými silami. Predtým však musí poraziť prisluhovačov nepriateľského Belboha, ktorí sa Kančej hory zradne zmocnili. Navyše, Vraniborské kniežatstvo na hornom toku Moravy ohrozuje rasa divokých, krvilačných goričov – tí sa po stáročiach vzájomných svárov zjednotili a chystajú útok na ľudí. Bohyňa smrti Morena bude zbierať bohatú úrodu…

 • Lucia Droppová – Vyššie záujmy /2010/ – zbierka poviedok
vydavateľstvo : Artis Omnis
Kniha je výberom autorkyných poviedkových diel s tematicky rôznorodými príbehmi, ktoré nás svojím obsahom presvedčia o jej nevyčerpateľnej fantázii, invencii a majstrovskom rozprávačskom umení. Sedem príbehov uvádza čitateľa do svetov, vybudovaných na tenkej hranici medzi reálnym a fantastickým, kde sa na pozadí obyčajných udalostí prirodzene odvíjajú nezvyčajné zápletky so šokujúcim rozuzlením. Poviedky v sebe nesú prvky vedeckej fantastiky, mytológie, hororu a detektívky s dramatickou gradáciou deja, oslavou irónie osudu a tým najčernejším humorom. 
 • Dušan D. Fabian – Živého mě nedostanou / vyšlo v češtine 2010/
vydavateľstvo : Fantázia
Kapacity datujú Marvinov zrod do roku 1250 pred Kristom. Marvin datuje zrod Krista do roku 1250 po Marvinovi. Kto je tento veľkohubý prehistorický Chuck Norris? Marvin je zombík. Pracuje ako nájomný vrah. A za svojho najlepšieho priateľa považuje svoj čakan. Krvavá, cynická, pseudohistorická splatter fantasy – pokiaľ nie ste priveľmi náročnými čitateľmi, možno sa aj zasmejete.
 • Miroslava Varáčková – Anjeli noci /2010/ – romantický mystery románvydavateľstvo: Motýľ
Príbeh študentky Emy, ktorá sa po otcovej náhlej smrti presťahuje do veľkomesta, kde nadviaže románik so svojim profesorom. Vtedy však ešte netuší, aký zvrat to vyvolá v jej živote.
Zrazu sa ocitá uprostred množstva nevysvetliteľných javov a život ohrozujúcich situácii. Na jednej strane láska, túžba a oddanosť k Adamovi, na strane druhej neustále ju prenasledujúce nebezpečenstvo…
Potom, ako nečakane zomrie jej spolužiak a aj ona sama sa ocitne v nemocnici, jej začína dochádzať, že všetky tie čudné udalosti, ktoré sa dejú okolo nej, nie sú len náhoda. Prekvapivé odhalenia, ohrozenie vlastného života a ani strach z toho, čo bude ďalej, ju však nepresvedčia zmeniť svoje city k Adamovi, hodiť spiatočku a vzdať sa.

 • Martin Moudrý, Mark E. Pocha – A bude hůř /vyšlo v češtine 2010/ – zbierka splatterových poviedok
vydavateľstvo: X – Stream

Poviedky tak drsné, že ich musel prekladať slepý chlapec!
Agent ÚVKSČ, pre ktorého sú kvantové časopriestory denným chlebíkom… Šikanovaný chlapec dostane netradičného domáceho maznáčika… Zvyšky ľudstva bojujú o prežite po globálnej apokalypse… Je lepšia smrť alebo šialenstvo?

 • Bohuslava Vargová – Smrť vás uzdraví. Nemocnica na Cajle /2010/

vydavateľstvo: Vydavateľstvo Kultúrneho združenia národností a etník Slovenskej republiky

Dve poviedky: Smrť vás uzdraví – detektívny príbeh a absurdná sci-fi „Nemocnica na Cajle“. Obe približujú prostredie psychiatrických nemocníc, myslenie, cítenie, konanie pacientov a ošetrovateľov – v druhej poviedke aj v časopriestorovom víre dejín, duševnej choroby a normality, ako i odtajených „reflexov poznania“ a „reflexov podvedomia“.

 • Fantázia 2010 /2010/ – antológia fantastických poviedok
vydavateľstvo : Fantázia
Finálové a ďalšie vybrané poviedky z literárnej súťaže Cena Fantázie 2010

Obálka: Miroslav Regitko, Editor: Ivan Pullman, Autori sprievodných textov: Ivan Aľakša, Zuzana Kamenská

Porotcovia: Jozef Karika, Michal Kříž, Katarína Mrázková, Peter F. ´Rius Jílek, Ivan Pullman

Autori poviedok: Soňa Lantajová – Dračica, Martin Tomčík – Pri svite Mesiaca, Zuska Stožická – Mamut farby malinového lekváru, Marek Mittaš – Pozostatky, Gabriela Habdáková – Gemini, Martin K. Strobus – Smrť, Tomáš Straňák – Čierna odroda, Martin Kochlica – Ovipostor, Soňa Košičiarová – Homo homini lupus, Terézia Píšiová – Termálny prameň, Lucia Halčínová – Na cestách

V úvode každej poviedky prezrádzajú autori niečo o sebe, potom nasleduje slovo niektorého z porotcov k poviedke.

Témy poviedok: o majiteľke reštaurácie, v ktorej podávajú špeciality z dračieho mäsa a o zmene jej vzťahu k drakom, o prastarom zle, ktoré sa opäť prebudilo a o strážcoch mesta, ktorí musia zabrániť najhoršiemu. Totalitná spoločnosť kontroluje občanov už od škôlky, likvidácia mŕtvol po mafiánskych vraždách dá zabrať aj hrobárovi, o výpadkoch vedomia, strate času a uvedomení si, že hlavný hrdina príbehu je alter ego skutočného človeka, príbeh o politickom pozadí popravy mladej ženy, horor o odrode viniča, ktorá si vyberá svoju krvavú daň, politfiction o mužovi, ktorý sa nechtiac stal symbolom revolúcie, prostriedkom a obeťou, príbeh o bezdomovcoch, ktorí prichýlia neznámeho podivína a prineskoro zistia, že nie je celkom človekom, o ceste v čase kvôli vlastníctvu termálneho prameňa, chlapec a jeho Patrón bojujú o prežitie počas bojov s mimozemšťanmi.

 • Marja Holecyová – Mariotovi dediči: Predurčenie 1 /2010/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Fragment
Jeden deň, jedno stretnutie, jeden rozhovor prevrátia život štrnásťročnej Mije z Nitry naruby. Zistí, že čarovanie, lietanie a zaklínanie nie je len smiešny výmysel rozprávkarov.
Mija v sebe objavuje výnimočnú moc a učí sa ju ovládať, no najskôr sa musí naučiť ovládať samu seba… Púšťa sa do najväčšieho dobrodružstva svojho života a netuší, že tým otvára dvere ďalším vzrušujúcim udalostiam, pretože podľa veštby len Mariotovi dediči, medzi ktorých Mija patrí, dokážu zastaviť vojnu.
Začítajte sa do prvej časti slovenského fantasy románu napísaného mladou študentkou Marjou Holecyovou
 • Marja Holecyová – Mariotovi dediči: Blúdenie  2 /2010/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Fragment
Veštba, ktorá zmenila život Mariotových dedičov, sa začína napĺňať. Mija a Miseag stoja pred súdom za to, že vnikli do tajnej Komory ľubietovského čarodejníckeho klanu. Súd však preruší nečakaná udalosť, ktorá dedičov zavedie na ďalšiu dobrodružnú cestu. V tajomných lesoch musia čeliť novým nebezpečenstvám – útokom orlajov aj vodných ľudí –, až sa napokon dostanú do legendárnej Maettregie. Pomôže to Miji lepšie pochopiť jej poslanie v čarodejnom svete? Odhalí Miseag podstatu Knihy odpovedí a dosiahne s jej pomocou to, po čom túži? Podarí sa tým dvom napokon v bezpečí vrátiť do svojich klanov? A akú úlohu v tom všetkom zohrá obávaný Marioto?
 • Marja Holecyová – Mariotovi dediči: Odhalenie 3 /2011/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Fragment
Ďalší diel fantasy série o mladých slovenských čarodejníkoch! Keď Mija na konci druhej časti série Mariotovi dediči odchádzala z Magradu, uvedomila si, že s Miseagom stoja ešte len na začiatku cesty. Proti vlastnej vôli pomohla Mariotovi stať sa neporaziteľným, hrozí vypuknutie vojny a dediči teraz letia s priateľmi do Polisu, aby to oznámili Hlave Spoločenstva. Netušia však, že aj Henrich Arabes má pre nich novinky, ktoré výrazne zasiahnu do ich životov. Ako prijmú obávaných dedičov v novej škole? Kto je tá záhadná prenasledovateľka, čo ich neustále pozoruje? A prečo sa ich niekto pokúša napadnúť? Dedičov čakajú nové dobrodružstvá v Čiernej more, na Maškarách či vo Vodnom zámočku. Podarí sa im opäť vyviaznuť so zdravou kožou? A dokážu sa vyrovnať s problémami, ktoré doteraz nepoznali? Lebo Mija a Miseag zisťujú, že napriek svojej veľkej moci zostávajú v jednej oblasti aj oni dvaja úplne bezmocní… Tretia časť série od mladej slovenskej autorky vás opäť vtiahne do víru vzrušujúcich udalostí v čarodejnom svete.
 • Marja Holecyová – Mariotovi dediči: Prekliatie 4 /2011/ – pre deti a mládež
vydavateľstvo : Fragment
Láska Mije a Mieseaga, ktorú sa snažili skryť pred očami verejnosti, je podrobená skúške. Rozhodujúca bitka sa neodvratne blíži. Uprednostní Miseag lásku k Miji alebo nakoniec predsa len podľahne moci Knihy odpovedí? Ak chcete zistiť, kto v rozhodujúcej bitke zvíťazí a kto bude prekliaty, začítajte sa do štvrtého dielu série z pera mladej slovenskej autorky Marje Holecyovej
 
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.