Trinásť balád pre Lucifera – Radoslav Kozák – Recenzia od: Lenona Štiblaríková

Trinásť balád pre Lucifera-zbierka hororových poviedok

V pochmúrnom  zapadnutom bare sa stretnú dvaja muži. Jeden túži po lacnej fľaši zabudnutia, druhý má vážnejšie chúťky. V zapľuvanom prostredí plnom alkoholových výparov a cigaretového dymu, kde sa častokrát vedú reči o zmysle života a smrti, vznikne dohoda. Je to možno posledná príležitosť v živote autora jednej vydanej poviedky napísať niečo významné, skutočne dôležité, hoci to bude tvorba na objednávku, trinásť poviedok, ktoré čitateľovi vyrvú kúsok duše. Alebo žeby celú? Buď to, alebo autor zaplatí privysokú cenu, keďže s diablom sa nevyjednáva.

Prvá poviedka je akýmsi úvodom, vodiacou šnúrou, na ktorú sa navliekajú jednotlivé temné príbehy. Niektoré majú mysteriózny nádych, z iných sa k vám zakráda dusivá atmosféra postupne, lenivo, aby vás v závere dorazila, ďalšie len pošteklia, naznačia a neskôr vás dobijú.

Ako skončí stretnutie pasažiera a záhadnej krásky vo vlaku?

Môže perverzná a skazená Múza inšpirovať autora k vytvoreniu umeleckého diela? Alebo ho svojím výsmechom a ponižovaním dovedie do šialenstva? Po akých koncoch túži opojná víla?

Náhoda mu do cesty vrhla mačku. Plukovník namiesto oddychu na dovolenke spozná, čo je pomsta zo záhrobia.

Novinár pri pátraní po okolnostiach smrti detí z autobusu narazí na ducha dievčatka, ktorý si ho všimne. Z lovca senzácie sa stane korisť.

Ak je vrah sám obeťou násilia a spovedník má temnú minulosť, kto poskytne útechu a rozhrešenie?

Snové predstavy chorého mozgu maniaka posadnutého dievčenským telom má priam étericko-poetické spracovane. Baletka netancuje, ale vznáša sa nad zemou, priam dokonalosť sama, hra so slovom a obrazom napokon vyznieva ako chladná sprcha plná blata, špiny a hniloby.

Ako ďaleko môže zájsť umelec v túžbe po uznaní a sláve? Môže odčiniť a zrušiť zmluvu, s ktorou v slabej chvíli súhlasil? Temnota mu šliape na päty, pripomína mu, že raz bude musieť platiť.

Pod vplyvom záhadného mentora sa z dieťaťa stáva sadistický vrah. Alebo to v ňom bolo odmalička a mentor je len jeho predstava, aby mal na koho zhodiť zodpovednosť za svoje krvavé činy?

Cholerický šéfkuchár viac miluje dobré jedlo a svoju pec než peniaze zákazníkov a k svojim zamestnancom sa správa ako k odpadu. Až kým sa jednej noci osudy niekoľkých ľudí nespletú tak, že ktosi skončí v peci.

Delírium? Šialenstvo? Fóbie vystupňované do blúznenia sa prepletajú so strachom zo zatvorených mahagónových dverí, ktoré vždy prinášali zlé udalosti. Čo je za nimi? Sloboda? Alebo ďalšie dvere?

Ako ďaleko môže zájsť frustrácia a bezmocnosť bývalej chlapčenskej filmovej hviezdy? Mohlo mať účinkovanie v horore nejaký vplyv na jeho dnešný stav? Na neschopnosť žiť obyčajný život, mať obyčajný vzťah s obyčajnou dievčinou? Čo ak ho dokáže vzrušiť už len násilie a strach v očiach obete?

Tragédia zničí mladú rodinu a spustí pád na dno. Záhadný fidlikant našepkáva a navádza na krivé cestičky, no je na každom z nás, či sa poddáme vábeniu melódie smrti, alebo jeho mámeniu odoláme.

Hlavným motívom poviedok je smrť. Prichádza k hrdinom v rôznych podobách a z rôznych príčin, no vždy si ich nájde a nenechá ich na pokoji. Atmosféru poviedok podtrhujú čiernobiele ilustrácie Beáty Juritkovej, ktorá kreslila aj obálku.

Poviedky sú napísané ľahko čitateľným štýlom, autor podnecuje a udržiava v čitateľovi zvedavosť a napätie, vie dobre vykresliť psychológiu postáv a motiváciu hrdinov. Nejde mu o priamočiare násilie, ale o pozadie, ktoré k nemu viedlo. Voľky-nevoľky si položíte otázku, či sa v podobnej situácii nemôžete ocitnúť aj vy. Na ktorej strane by ste boli radšej? Na strane lovca, či koristi? Obe roly majú totiž obrovské mínusy.

Kniha vyšla vo Vydavateľstve Príbeh, 2024

Ak sa vám poviedky zapáčili, ďalšie nájdete v zbierkach Krvavé Považie (Vydavateľstvo Hydra, 2023) , Slovenské temno (Vydavateľstvo Hydra 2022), v e-zine Charon a Howard. 

Do čítania, knižní kanibali!

Lenona Štiblaríková, Vydavateľstvo Hydra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *