Oslavný workshop

Slávy dcéra, i nejeden syn

Štvrtňajší workshop bol fantastický nielen preto, že sa volá Fantastický literárny workshop, ale aj, a hlavne preto, že bol oslavný. Dôvodov na oslavy bolo nemálo. Autori, ktorí sa v Mestskej knižnici v Bratislave pravidelne stretávajú už pár rokov vzájomne si hodnotiac a kritizujúc svoje literárne pokusy, zjavne vyzreli do krásy a múdrosti a vavrínové vence im padajú k nohám. S radosťou sa púšťajú do súťaží, aby tak vyjadrili podporu slovenskej literárnej fantastike, ich tvorba však dávno prekročila hranice. Ale poďme rad radom.

Kvantové víly alebo neznámi hrdinovia tvoria dejiny je zbierkou jemne humorných sci-fi poviedok, ktoré špekulujú o skutočnom pozadí vzniku známych vynálezov, vedeckých teórií, úkazov a javov.

Jan A. Braun sa pohráva so známymi osobnosťami a udalosťami ľudskej histórie, s humorom a nadhľadom vytvára a rozvíja konšpiračné teórie okolo vedeckých objavov. Autor nie je na poli literárnom žiadnym nováčikom, jeho poviedky sa objavili v zbierkach Fantázia 2013, Fantastická 55 a Rozmarná fantastika. Práve jeho Kvantové víly však prerazili na Západe, nie až takom divokom, ani neznámom, akoby ste zrejme očakávali, získali totiž ocenenia v Česku, čo bolo dôvodom na radosť a konzumáciu (ne)zdravých sladkostí a hriešnych mokov.

 

 

Jan A. Braun si pre ocenenie vycestoval do Prahy.

Jan A. Braun hneď prvý zľava.

Zvláštny smútok víťazov? Nie, len radosť.

Po prvom kole gratulácií zaplavila workshop aj mexická vlna, hneď po nej druhá.

Aňa Olejárová (osobne), Jan A. Braun (osobne), Lenona Štiblaríková (v zastúpení – lenonky), Katarína Soyka (osobne), Ivana Molnárová Dubcová (v zastúpení – plyšák), Zdeno Ash Mikláš (osobne)

Zostava sa nemení, len radosť stúpa

A vlnenie neustávalo, lebo…

Najväčšia vlna cunami na Slovensku

V septembri sa odohralo v kníhkupectve Martinus slávnostné vyhlásenie nominácií najprestížnejšej slovenskej súťaže SF&F – Martinus Cena Fantázie 2017. A že sme to tam obsadili!

Anna Olejárová sa stala jedinou ženskou finalistkou celkového poradia s poviedkou Preplatok.

K nedávnej diskusii na tému ženské písanie možno teda podať dôkaz, že niektoré ženy píšu tak mužsky, že by za nimi sotvakto videl také krehké a jemné stvorenie ako je Aňa. Klame telom!

Klam ďalej, Aňa.

Päticu finálových poviedok si bude môcť verejnosť prečítať na portáli Kultura.sme.sk postupne začiatkom októbra a o víťazovi rozhodnú potom čitatelia online hlasovaním. Tak aby ste nezaspali na vavrínoch a tiež sa trochu pričinili o naše víťazstvá! No nemajte obavy, vnucovať sa vám nebudeme, lebo chápeme, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.

Takže si rozumieme, však? Hlasujete za Preplatok.

Konečné výsledky sa dozvieme v sobotu 11. 11. 2017 od 13.00 hod. na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave. A my tam, vzhľadom na množstvo našich nominácií, určite budeme.

Nominujeme ďalej…

Podľa zástupcov vydavateľsva Artis Omnis, ktoré zastrešuje Cenu Béla v súťaži Martinus Cena Fantázie 2017 za najlepšiu hororovú poviedku, v tomto roku prevládali akčné a krvavé horory s tematikou zombií. A TU sa nám nanominovala Lenona Štiblaríková s čímsi neuveriteľným, čítavým, napínavým, s poviedkou Táto krajina nie je pre slabých.

A keby len TU.

A opäť Anna Olejárová s Preplatkom.


V cene o najlepšiu scifi poviedku, ktorú udeľuje spoločnosť ESET, sa nám medzi nominovaných  presadila Ivana Molnárová Dubcová s poviedkou Vymáhač a autor jedinečnej zbierky scifi príbehov Zabudnutý vesmír – Anton Stiffel s poviedkou Adeptka. (Tono na wokrshop nechodí, má to priďaleko. Stále je to však náš autor)

Do finále Ceny pre najlepšiu fantasy poviedku sa nám prebojovali hneď dve zástupkyne – Ivana Molnárová Dubcová s poviedkou Vymáhač (Opäť Ivka! Je akási plodná:) a Lenona Štiblríková s poviedkou Táto krajina nie je pre slabých. Tešíme sa na ich pästné súboje, lebo workshop prehrať nemôže, dávno zvíťazil.  Usadíme sa v kresle a možno by sme mohli obe dievčatá vypustiť do ringu s blatom. Len tak, pre efekt.

Aj dlhoročnej porotkyni Ceny Bibliotéky Jennke Packovej padla do oka poviedka  Táto krajina nie je pre slabýchLenona Štiblaríková tým získala tretiu nomináciu v jedinej súťaži. Hádam niektorú z nich aj premení na medailové pozície.

Do you speak english? Of course.

你会讲中文吗? To možno niekedy inokedy.

Pretože je tu ešte anglická časť súťaže Martinus Cena Fantázie – Fantasy Award. A tu sa medzi finalistov štvrtého ročníka Fantasy Award dostali: No End to the Circle – Ivana Molnárová Dubcová (Počítam dobre? Aj toto meno je v súťaži po tretí raz) a Navigating Eternity – Zuska Stožická.

Máte dosť? My áno.

Ale… aby to nevyzeralo, že na workshope sa iné nerobí, len oslavuje

V skutočnosti bolo nasadené ťažké pracovné tempo, rýpali sme sa v textoch, kritizovali sa navzájom, opravovali si chyby aj prichádzali s návrhmi na dejové vylepšenia.

Besedovali sme do noci, vtedy nám prišli na pomoc bludičky, umne zachytené kvalitným foťákom.

A potom sme zasa oslavovali.

Ibaže nie je všetkým dňom koniec a Hydra nikdy nespí. (Neplatí to o jej jednotlivých členoch, tí spia. A radi.)

Pracujeme na niekoľkých projektoch, z ktorých je potrebné spomenúť zbierku hororov s pracovným názvom Hrôza na koľajniciach. Autorská skupina má predbežne 28 členov: spisovateľov a ilustrátorov z Česka a Slovenska. Zbierka by mohla vyjsť v roku 2018.

Textové úpravy sa rozbiehajú na zombie príbehu Zima mŕtvych z pera Henricha H. Hujberta, dielo by rovnako malo vyjsť v roku 2018.

Takže ideme ďalej. Vidíme sa na Bibliotéke v Bratislave a potom na Fénixcone v Brne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.