Martinus Cena Fantázie 2013 na Bibliotéke v Bratislave

Všetko sa dá stihnúť.
Martinus Cena Fantázie nám v cykle Najlepšie fantastické príbehy poskytol priestor na besedu pod názvom Fantastická Hydra.

  1. novembra 2013 sme sa všetci stretli v Cubicone…

No, všetci. Miloš Ferko sa nám zatúlal na Obchodnej a Bea Tomash sa opsravedlnila zo zdravotných dôvodov, takže sme si museli poradiť aj bez nich. Namiesto Miloša Ferka teda Lucka Lackovičová, tohoročná porotkyňa Martinus Ceny Fantázie, ktorá besedu moderovala, vyspovedala nášho autora Jána A. Brauna. Nielenže sa v súťaži umiestnil na peknom ôsmom mieste, ale prepracoval sa aj do antológie fantastických poviedok Fantázia 2013. V našej zbierke Fantastická 55 má hneď dve poviedky Graficus functionalis a Ďábel, Buh a něco mezi tím, v českom jazyku.

Čo sme si nestihli povedať na besede, to sme dokončili v neďalekej kaviarni.

Dlhoočakávané vyhlasovanie víťazov súťaže Martinus Cena Fantázie 2013 sa konalo 16. novembra na Bibliotéke v Inchebe, kde Vydavateľstvo Hydra nemohlo chýbať.

Do vyhlásenia ostávalo ešte pár hodín – presne dve – takže sme sa najskôr zoznámili s Viktóriou Škrabalovou-Laurent, ktorá žije a pôsobí vo Francúzsku, ale stíha písať aj pre Slovensko a hlavne, skočili sme na besedu s Ďurom Červenákom o jeho novej knihe Mŕtvy na Pekelnom vrchu.

Odtiaľ už sme naklusali na slávnostné vyhlasovanie.

Ako prví sa dozvedeli mená víťazov priaznivci hororu.

Cenu Bélu 2013 si odniesol Ján Stopjak za poviedku Lilith. Po nich nasledovali scifisti.

Cenu spoločnosti Intel pre najlepšiu scifi poviedku si odniesla Ivana Dubovcová za Stalo sa to zajtra. V kategórii o najlepšiu fantasy sme mali tú česť odovzdávať ocenenie my.

Víťazom sa stal Miro Švercel za poviedku Starec a dieťa, za čo od nás získal nielen diplom a tričko, ale aj 100,-€. Všetci piati nominovaní v kategórii fantasy dostali od nás zbierku poviedok Fantastická 55. Blahoželáme!

Hneď dve ocenenia si odniesla Zuska Stožická s poviedkou Letec do večnosti. Získala Cenu poroty aj Cenu Bibliotéky a to sme takmer zamlčali, že v hlavnej súťaži získala pekné tretie miesto.

Zaujímavým spestrením programu bolo čítanie úryvkov z víťazných poviedok hercom Martinom Melom, ktorý má skutočne príjemný hlas. Škoda len, že preskakovanie pasáží v texte nebolo nejako naznačené, občas sa poslucháč v deji strácal.

Nebudeme ďalej zdržovať. Každý chce vedieť, kto je víťazom. My môžeme spokojne konštatovať, že sme s výsledkami spokojné.

A víťazom je…

Marek Slabej s poviedkou Otázka porozumenia. Sošku preberal z rúk Ďura Červenáka.

Sme na neho pyšní, lebo jeho poviedku Ich deň v našej večnosti nájdete v našej zbierke Fantastická 55. Medailónik o víťazovi si môžete prečítať na našej stránke pod hlavičkou Predstavujeme autorov.

Pýtali sme sa víťaza, ako dlho mu trvalo, kým napísal víťaznú poviedku.

Napísanie samotné vraj netrvalo dlho, len okolo troch týždňov.

To skutočné peklo nastalo pri opravách a najmä škrtaní. Dobrá tretina poviedky išla do nenávratna, čo jej len pomohlo. Následne po naozaj hĺbkových rozboroch obetavých betačitateľov (Aneta Riddick Čižmáriková, Zdeno Ash Mikláš, Šaňo Schneider) nastúpil logický pocit depresie, že dielo je dokonale na nič. Tá kritika bola naozaj zaslúžená.

Ale zahodiť poviedku hotovú na nejakých 80% by bola škoda, tak nastúpil urputný boj s každou vetou… Boj, ktorý skončil v deň uzávierky, s rezervou cca. 3 hodiny. Čakanie na výsledky porotcovského hlasovania boli nervy, ale na blogu Lucie Lackovičovej si „svoju“ poviedku našiel bez problémov. I keď Lucia mala výhrady, celkový dojem bol pozitívny – a keď napísala, že poviedka bola zapamätateľná a výborne by vyzerala sfilmovaná, tak si vydýchol.

Po nominácii do finálovej pätice sa už nervozita príliš neobjavovala. Už len byť súčasťou „Top 5“ bol perfektný pocit a mať poviedku v tlačenej forme v zborníku bolo malým víťazstvom. Zvíťazil. A aké sú jeho ďalšie plány?

Písať samozrejme. Nápadov je na dve poviedkové zbierky, takže zostáva ich len premeniť na realitu. Určite sa máme na čo tešiť.

A tu sú tí, ktorí o umiestneniach rozhodovali. Porotcovia z ľava doprava: Juraj Lorinc, Aňa Ostrihoňová, Jozef Girovský a Lucka Lackovičová. Márius Kopcsay sa ospravedlnil.

Lenže deň sa ešte neskončil. Nemohli sme vynechať Kozmodróm a predovšetkým prednášku pána Ondreja Herca.

Stálo to zato. Stretli sme ďalších priateľov, opäť víťaza CeFy Mareka Slabeja, Moniku Herdu ako jednu z nominovaných za fantasy, Martina Rogera Králika a iných, s ktorými sme viedli nekonečné diskusie o všetkom možnom a hlavne nemožnom.

Čo nás teraz čaká?

Toho roku ešte Fénixcon v Brne. Bude to zároveň aj Parcon a my môžeme prezradiť, že Lenona Štiblaríková bola nominovaná na prvé miesto za novelu Bratislavská bludička v Cene Karla Čapka. Pokrstíme tam štyri nové knihy pre český trh. Na Slovensku už známu zbierku Fantastická 55, Lenonin román Astrálny pútnik, Soykinu novelu Vlčí brat a úplnú novinku – román Cvrček v krabičce Petry Slovákovej, minuloročnej víťazky Ceny Karla Čapka za novelu Cvrček v krabiče.

Štartuje svoje motory, vidíme sa v Brne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.