Slavcon 2013 – Juventa v Bratislave

Per graduum ad Slavcon

Deväťdesiatsedem schodov. Keď už sa život chce vydýchnuť z hrude, pohľad Hydier sa zdvihne takmer k nebu.

Tam je, tam sú všetci, ktorých fantasy a scifi zaujíma. Slavcon.

Posledné kroky dokážu vykonať len vďaka nadprirodzeným schopnostiam, ktoré pred bežným svetom taja.

Neskôr si uvedomujú, že to bol od usporiadateľov veľmi prešibaný taktický ťah organizovať akciu na schodisku do neba. Lebo verte, či nie, kto sa tam raz dostane, neuteká, snaží sa vyplniť každú minútku programu, aby sínusoidu schodov nemusel absolvovať ešte raz.

 

 

Lenona na schodoch takmer našla svojho smrťáka. Neskôr šiel našťastie svojou cestou

 

 

 

Piatok večer

Ľudia sa zbiehajú a potešenie zo vzájomných stretnutí sa im dá čítať z očí. Očakávania sa vznášajú ako dúhové aury okolo každého účastníka. O ôsmej večer sa Hydra aktívne zúčastňuje besedy s vydavateľstvami.

Z pravej strany: Fragment, Artis Omnis a Hydra

Zbytočne si budeme nahovárať to či ono, podporovať slovenskú tvorbu nie je jednoduché, o všetkom rozhodujú peniaze. (Jednoducho sú vynálezy, za ktoré vďační nie sme. Tak je).

Hydra upozorňuje nádejných autorov, že ešte stále prebieha fantastický minizber, ešte stále je šanca zaradiť sa so svojou mikropoviedkou k takým hviezdam ako je Františka Vrbenská či Petra Neomillnerová.

Večer elektronickej fantastiky s Martinom „Rogerom“ Králikom v pokročilej nočnej hodine už zvláda len zopár skalných. Hydry nechýbajú. Akokoľvek krásne voňajú papierové knihy, vývoj nezastavíš. Dnes mladí ľudia považujú čítačky za absolútne nevyhnutnú výbavu na rozširovanie obzorov a otváranie brán do tajomných svetov, tak im v tom nebráňme.

Sobota

Keď na obed je skoré ráno, znamená to, že predošlá noc stála za to. Staré slovanské roľnícke zvyky, povery a obrady ani po rokoch nestrácajú svoje čaro. Prednášku má prezentovať Lenona, namiesto nej sa však objavuje Morena. Lenže Hydry sú otvorené spoločenstvo. Prijímajú Morenu a okamžite ju vyhlasujú za rovnocenného člena kolektívu. Nepotopia ju, to ony nerobia. Možno ju neskôr utopia.

 

Ako je možné, že času je vždy tak málo? Kam sa neustále ženie? Soyka nestíha zdieľať všetko, čo si o slovanskom pôvode upírov naštudovala. Ale o nič neprídete. Už čoskoro budú obe slovanské miništúdie zverejnené na tejto stránke.

Rovno z prednášky trielia všetky hlavy Hydry na schody, aby premysleli strategický plán ako ďalej postupovať s minizberom. Úspešní autori sa zúčastňujú v hojnom počte, spolupráca pravdepodobne bude mať zmysel. Ako prvé sa na tejto stránke zverejnia medailóniky autorov, ktorí uspeli. Spolu s tabuľkou tých, ktorí stále majú šancu. Hlasy Hydrám od vysilenia odchádzajú ako prvé, v tesnom závese za nimi aj pohybové ústrojenstvo.

Cítia, že je potrebné sa na chvíľu niekde usadiť, nechať rozprávať druhých a zároveň sa dozvedieť niečo prínosné alebo zábavné. Hoci zábavné tento raz nie, dávajú prednosť prínosnému. Ondrej Herec a jeho virtuálne ženy Stanislava Lema /Solaris/. Doposiaľ bola každá prednáška tohoto pána zaujímavá a primäla k ďalšiemu zamýšľaniu sa. Virtuálne ženy nemôžu sklamať. Lemova tvorba je špecifická, hĺbavo zimomriavková.

No dobre, našiel sa čas aj na zábavu – Ondrej Herec útočí Soyke na tepnu a Lenona sa žičlivo prizerá.

Nedeľa prináša spokojnosť, to áno. Ale aj smútok, že už je koniec. Je to za nami. Celý deň sa nesie v znamení rozlúčok, odchádzajú priatelia z ďalekého západu aj východu.

 

A predsa jedno prekvapenie. Vydavateľstvo Gorgona z Čiech hádže Hydre rukavicu svojou prednáškou „Boj s nakladatelskou hydrou“. Hydra rukavicu dvíha, chystá protiúder, ale všetko sa vysvetľuje mierovou cestou. Ba čo viac, možno dôjde aj na spoluprácu.

Scifisti všetkých dimenzií, spojte sa! Alebo trošku skromnejšie: „Majte sa, priatelia, stretneme sa na Istrocone.“

 

Alexander Schneider a Hydry

Martin D. Antonín a diablove advokátky

 

 

 

 

 

 

Hanina Veselá a Serjoža Serjožovič v zajatí Hydier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.