Besedy v Humennom, Medzilaborciach a v Košiciach – 2013

Ďaleký víkend na Dlhom východe

Kde bolo, tam bolo, bolo dobre a dobre, že bolo…

Vihorlatská knižnica v Humennom nás v piatok 25.10.2013 privítala vo svojich svetlom zaliatych priestoroch na serióznej debate nielen o Fantastickej 55, ale aj o Astrálnom pútnikovi a Vlčom bratovi.

Pristavili sme sa v scifi kútiku, ktorý má úctyhodnú zbierku kníh. Okrem iného samozrejme romány Vydavateľstva Hydra.

 

Z Humenného sme trielili do Medzilaboriec, kde nás už netrpezlivo vyčkával Andy Warhol.

Dočkal sa.

Poobede nás privítala škola ako každá iná, ibaže Andyho. Stredná odborná škola Andyho Warhola, jediná škola na svete, ktorá nesie jeho meno. A je to vidieť. Všade.

Besedovalo sa ešte aj dlho po besede a to priamo v riaditeľni, takže sme sa nakoniec do múzea ani nedostali. Nevadí. Aspoň bude dôvod opäť sa raz do Medzilaboriec vrátiť.

[foogallery id=“1254″]

Sobota, 26.10.2013, AntiQart v Košiciach. Pred vchodom sa okolo 11:00 zbiehali milovníci literatúry.

Možno nikto neočakával, koľko ľudí sa nakoniec zíde. Atmosféra v podzemí medzi policami plnými kníh bola uvoľnená, príjemná, nechcelo sa nám odtiaľ odchádzať. Stretli sa známe aj menej známe osobnosti slovenskej fantastiky.

Zľava doprava, zdola nahor: Matúš Veselý, Peter Šufliarsky, nielen výtvarník Pavol Bratský, Jaroslav Lupečka- Rytíř řádu Fantasy, Laco „jofre“ Orosz, Bea Tomash – autorka obálky Fantastickej 55, Astrálneho pútnika, Vlčieho brata, Katarína Soyka, Monika „Secentity“ Kandríková a top Lenona Štiblaríková

V prostredí voňajúcom starými knihami sme sa zhovárali.

Čítali sme Fantastickú 55.

Bolo to jedno zo stretnutí, na ktoré sa nezabúda. Cítili sme sa ako doma, medzi svojimi.

Do večernej Tabačky ostávalo zopár hodín, no my sme stále nedokončili debatu o problémoch slovenskej tvorby. Zaliezli sme teda do kaviarne a prečkali tam až do 18:00, kedy nás už pohltila Tabačka Kulturbarik.

Pýtali sme sa Matúša Veselého na jeho blog a či má zmysel venovať sa na Slovensku fantastike. Monika „Secentity“ Kandríková sa pridala k Hydrám a porozprávala o svojich plánoch. Chválili sme jej blog a zručnosť v písaní funfiction. Eva Mária Ondová prezradila, kto ju nahovoril, aby niečo pre Fatnastickú 55 nakreslila. Laco „jofre“ Orosz prezradil, ako vymyslel úžasnú poviedku o gamblerskej závislosti. Lenona sa usmievala, keď sme prezradili, že ju toho roku nominovali na Cenu Karla Čapka za novelu Bratislavská bludička. Matúš Veselý prečítal svoju poviedku. Monika „Secentity“ Kandríková sa ujala prečítať poviedku Vendulky Molcarovej v češtine.

Peter Śufliarsky vysvetlil, ako prišiel na nápad vymyslieť zbierku, aká tu ešte nebola. Šťastní rodičia zapózovali pre objektív.

Nie, týmto sa piatňajší večer neskončil, len jeho oficiálna časť. Afterparty sa konalo v Enotéke centro, z ktorej sa odchádzalo tesne pred polnocou. Niežeby sme nevedeli ostať dlhšie, len odchádzali vlaky, ktoré nás zasa rozhodili po Slovensku. A to je dobre. Veď nech sa fantastika šíri do každého kúta aj kútika, mesta a mestečka, aby raz dokázala ovládnuť svet.

 

[foogallery id=“1279″]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.