IstroCon 2016 – DK Ružinov, Bratislava

Piatok

Vyprázdnené ulice Bratislavy, zátarasy, tichá evakuácia obyvateľstva, to všetko len kvôli jedinej veci, kvôli Zombie apokalypse.

Iste, mnohí ste uverili, že pôjde o akýsi summit, ale poznáte to. Iné sa hovorí a chlieb sa je, či ako je to presne. Za každou konšpiračnou teóriou sa ukrýva pravda, hlboká, hrôzostrašná a hlavne skutočná. Už v sobotu sa mohol každý na vlastné oči presvedčiť, lebo zombie sa potulovali po okolí DK Ružinov, podarilo sa ich izolovať a zabrániť tak prenikaniu nákazy medzi nevinných a nevedomých občanov. Hoci… Podarilo sa to skutočne? Ako taká nákaza prebieha? Čo všetko sa deje s telom a čím sa jej prejav začína?

A ešte zásadnejšia otázka: Ako napadnutý jedinec zistí, že sa jeho premena končí?

Odpoveď je jednoznačná. Nezistí! Začne bažiť po mäse, ale sám viac nebude schopný sa nad svojím stavom pozastaviť.

Pôvodný plán Hydier, zúčastniť sa Istroconu až v sobotu prekazila kľúčová aféra /key affair/. Došlo k zásadnému obratu v hre a Lenona naopak stepovala pred DK Ružinov ešte skôr, ako otvoril svoje brány účastníkom najznámejšieho, najúspešnejšieho a najnavštevovanejšie festivalu fantastiky na Slovensku. Zlé jazyky tvrdia, že upratovačky ešte len vytierali podlahy a skladali stoličky zo stolov. Soyka s partiou Lenonu nenechala dlho čakať. Spolu s Tonom Stiffelom /Zabudnutý vesmír/ , Serjožom Serjožovičom a Petrom Šufliarskym vychutnávala pivo a západ slnka.

Len o vlasy pritom unikli niekoľkým zúrivým indivíduám, z ktorých podozrivo odpadávali kúsky čohosi… Soyku vraj jeden sotva škrabol. Nevenovala tomu žiadnu pozornosť.

Za okrúhlym stolom so štyrmi hranami ďalej prebiehali Rozhovory za okrúhlym stolom so štyrmi hranami.

 

V tej chvíli sa v prudkom návale svetla vzduch náhle zelektrizoval, vo výbojoch akoby sa otvoril portál do iných dimenzií a keď sa aktéri fotenia zahľadeli zoči-voči, vykríkli hrôzou. Čosi im vymenilo tváre! A hoci ich spoločenstvo za stolom ubezpečovalo, že k zámene nedošlo, oni stále videli, vidia a obávame sa, že aj budú vidieť v zrkadlách tvár toho druhého, ktorú nevylepšia ani hrubými vrstvami make up-u.

Rozhodli sa teda radšej venovať fantastike, veď dáva krídla. Nie nadarmo sa v každej prednáškovej sále nachádzala chladnička s energetickým nápojom.

O 16:00 oboznámil Juraj Búry prítomných so Stručnou históriou scifi.

Ďurimu sa toho roku zadarilo. Nielenže pracuje na TG, vyrába Okienka, ale aj jeho esej sa prepracovala do česko-slovenskej zbierky poviedok Zombie apokalypsa. Nehovoriac o tom, že sa stal úspešným absolventom súťaže Martinus Cena Fantázie. Síce nezvíťazil, rozhodne však zaujal.

Po krátkej bozkávaco-vítacej pauze na chodbách a v baroch neďalekého okolia, obe Hydry zamierili do fantasy salónika, kde sa o 19:00 – Martin Králik&spol. vyjadrovali k súťaži Poviedka Istroconu 2016.

Vyhlásili výsledky, po ktorých nasledoval krátky workshop. Blahoželáme víťazom – Marián Kubiscko /čoskoro v Hydre vyjde jeho román Potvorobijci/, Ján Gálik a tlieskame ostatným finalistom /medzi nimi nechýbala Aňa Olejárová/.

Sobota začala zostra.

10:00 do 13:00 – Hydra+scifi.sk= Fantastický literárny workshop.

Na ražni sa piekli poviedky Jana A. Brauna – čoskoro mu vyjde zbierka o Kvantových vílach, Lukáša Čechvalu a Ingrid Rudavskej, zatiaľ čo ostatní prítomní písali Poviedku na počkanie.

Ruženka Srnková a Alexander Schneider zo scifi.sk oznámili témy: Prach a Nesmrteľnosť, bolo možné písať o každej téme zvlášť, alebo o oboch naraz. Možno konštatovať, že úroveň všetkých prác bola vysoká, vôbec nebolo jednoduché stanoviť víťaza. Nakoniec sa ním stal Adam Olejár – získal najnovší, ešte horúci, výtlačok zbierky Zombie apokalypsa, na druhom mieste sa svojím tradične kvalitným podaním textu presadil  Páperíčko, jemu knihy venovali scifi.sk a na treťom mieste svojou poviedkou pobavila Ingrid Rudavská – tiež získala knihy od scifi.sk

Hydry sa utekali nasýtiť čerstvým mäskom a už to prišlo. Poriadkové sily sústredili všetkých nakazených do jedinej miestnosti, do fantasy salónika. Bolo na Hydrách, aby ich spacifikovali.

14:00 – Hydra: Zombiekrst

Soyka mala pocit, že jej je trochu nevoľno a aj ostatní prítomní si povšimli jej nápadne bledú tvár.

Lenona tvrdila, že je to v poriadku a hoci bola sama zaliata krvou, z tváre jej nemizol úsmev. Vraj sa len pošmykla na schodoch… nikto si k nej však nechcel prisadnúť.

Okolie odolávalo jej šarmantným úsmevom.

 

Na oltáriku horeli sviece, zbierka zaujala miesto uprostred stola, hneď po boku pohára.

Boli v ňom vnútornosti autora, ktorý odmietol čítať knihy Hydry a stal sa výstrahou pre ostatných. Kto by si ešte dovolil nečítať literatúru žánrového vydavateľstva?!

Krstný otec Ludwig Bagin možno vôbec netušil, čomu sa upísal.

Mark E. Pocha, editor, autor a otec zbierky ho vyzval k aktu. Zbierke treba zaželať niečo pekné, nech sa jej darí…

„Skap!“ vykríkol krstný otec a s rozmachom hádzal do knihy kusy mäsa.

O knihu zdevastovanú drastickým krstom prejavila záujem krásna neznáma. Ona Hydru číta. V akejkoľvek forme. /papierovú, e-bookovú, čerstvú, menej čerstvú, prehnitú…/

Prítomní autori z Česka aj Slovenska sa prišli predstaviť pár slovami.

Lucia Lackovičová a Janko Iša – mal teplotu

Marek Slabej

Zasa on
Evka Piarová

A chlapci z TG všetko zaznamenávali.

Prítomné zombice na seba úmyselne strhávali mediálnu pozornosť a pobili sa o titul Miss Zombie Apokalypsa. Okolostojaci tvrdia, že im pritom odpadávali nezvhľadné kúsky… čohosi. Cenu, výtlačok krstenej zbierky a aj spomínanú pozornosť, nakoniec získala zombie stojaca uprostred.

Soyka verná svojej úlohe porotkyne Martinus Cena Fantázie utekala s dušou na jazyku do scifi salóna.

Tam od 15:00 prebiehala čítačka najlepších z najlepších, troch z pätice finalistov súťaže Martinus Cena Fantázie: čítali Janka Javorka, Erik Koltárik a Martin Petro.

Ostatní zatiaľ vonku posedávali pri dlhom stole a venovali sa vyššej literatúre.

Janko Iša hľadal najlepšiu poviedku zbierky Zombie apokalypsa. Našiel.

Na rovnakom mieste sa o hodinu neskôr 16:00 – snažil Tono Stiffel vysvetliť technológie zo Zabudnutého vesmíru /Vydavateľstvo Hydra/.

A kolotoč hydratácie mal skončiť posledným náterom toho dňa, o 17:00, kedy Hydra uviedla: Fantastické autorské čítanie.

Svoje zombie poviedky čítali: Lucia LackovičováAňa Olejárová, Petra Slováková

Lenona Štiblaríková Jan A. Braun predstavil úryvok z Kvantových víl, Mark E. Pocha sa pokúšal každého presvedčiť o spojitosti tvorby Tolstého – Anna Karenina a jeho Krajiny kanibalov. Tolstoj ho bude zato po nociach strašiť.

Marián Kubicsko prezradil čitateľom v úryvku z Potvorobijcov, že to nebude len také ľahké detské čítanie a Majster Cuco počas čítania maľoval – smrť Viktora z Krajiny kanibalov.

Ďalšie udalosti už nikto nedokáže triezvo popísať. Povráva sa, že sa tancovalo po stoloch a sukne dvíhali muži v kiltoch.

Liv Hlavačka vraj vysvetľovala, aké dlhé musí byť lano pri zoskoku, aby sa hladko oddelilo telo od hlavy

Artis Omnis, Martinus Cena Fantázie a Hydra založili tajný spolok s množstvom ešte tajnejších rituálov. Namiesto vodováhy sa symbolom stalo husie pero a vylúpnutý kláves.  Lenže o tom nik viac neprezradí, lebo neprežil žiadny z náhodných prítomných. Zostali len zasvätení, a tí nepovedia.

Čo sa chystá nabudúce?

SMOLENICE /stretnutie slovenských autorov na zámku v Smoleniciach/

Čia je to smola???

Vaša. VAŠA!!!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.