PegasCon 2015 – čajovňa Abarat Prešov

Hydra mala rande s Pegasom!

Čajovňa Abarat v Prešove ponúkala v sobotu 21. februára svojim zákazníkom nielen exotické čaje, ale aj Pegascon – stretnutie fanúšikov fantastiky na východnom Slovensku. A veruže sme sa stretali! Toľko účastníkov Pegascon asi ešte nepritiahol. Hydra doletela z Humenného, aby sa na tú slávu pozrela pekne zblízka.

Odchytila som jedného z organizátorov – Šaňa Schnaidera a dozvedela sa, že prvý Pegascon sa konal pred dvoma rokmi, inicioval ho slovenský sci-fi klub Pegas a jeho hlavnou snahou je miešať realitu s fantastikou, respektíve nazerať na fantastiku cez vedeckú optiku a hľadať v nej reálny základ. Aj preto sa prednášajúci snažili preskúmať Skynet, Star Wars či Harryho Pottera skúmavým okom a čo objavili, to nám zreferovali vo svojich prednáškach.

Kto nezvládal vedecké fakty, ten sa mohol uvoľniť degustovaním exotických čajov, maľovaním akčných figúrok, skladaním origami, hraním stolových hier či sledovaním študentského filmu na motívy poviedky Neila Gaimana – Orfeova pieseň.

O poskrúcaných koreňoch slovenského hororu prišiel porozprávať Dušan Fabian, trochu sme ho otázkami vyspovedali aj na besede a napokon sme mu všetci tlieskali po skončení divadelnej hry Traja nesmrteľní, ktorú, pre veľký úspech a množstvo divákov húfne okupujúcich divadelnú miestnosť, museli opakovať druhýkrát /po tombole/. Herci hrali podľa Dušanovho scenára, ale do svojho prejavu vniesli toľko invencie a entuziazmu, že mi nebolo celkom jasné, čo bolo ešte napísané v scenári a čo už bola ich vlastná kreativita. V každom prípade malo divadlo veľký úspech a bolo by super, keby ho mohli vidieť aj conisti na západ od Prešova či v zahraničí.

tu nájdete záznam: www.youtube.com

Hydra sa pochválila svojimi knižkami, ktoré si záujemcovia mohli poobzerať, ohmatať a čo-to si aj prečítať, predstavili sme edičný plán na tento rok a spropagovali ďalší zber poviedok, ktorý by mal tie najlepšie kúsky predstaviť čitateľom už koncom roka.

 

 

 

 

 

Mladá, len pätnásťročná slovenská ilustrátorka – Emka Klučovská – okúzlila svojím skromným zjavom, nádhernými kresbami a veselými príhodami zo života. Začala kresliť už ako dvojročná a keď v škôlke všetci čmárali hlavonožce, kliky-háky či čárymáry, ona tvrdohlavo vyfarbovala zubaté obludy, ktorým z úst stekali potoky krvi, preto nečudo, že ju zdesené vychovávateľky poslali k psychologičke. Našťastie, tam mali pre fantáziu malej Emky väčšie pochopenie, takže rodičov z týrania dieťaťa neobvinili a Emka si mohla kresliť netvorov, akých len chcela. Dnes ich nájdete na Deviantarte. O jej tvorbu prejavili záujem v Amerike a tak Slovensko zrejme stratí svoju vychádzajúcu hviezdu, lebo žiariť bude niekde v Hollywoode, keďže túži tvoriť počítačové animácie.

Malá ochutnávka z jej prác:

http://www.deviantart.com/art/Elite-Marine-415661984

Na záver slávila úspech tombola – traja šťastlivci si domov odniesli knižné balíčky z vydavateľstva Hydra, rozdávali sa vstupenky na Pegascon 2016 a ja som si v predposlednom ťahu urvala hru „Splendor“.

Po repríze divadelnej hry Traja nesmrteľný, Pegas aj Hydra zamávali krídlami a odleteli do noci, ale veríme, že o rok sa zasa stretnú.

Vaša Hydra Lenona

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.