Víkend v Oáze bláznov do fantastiky
DeHydrovaní? Vyprahnutí nedostatkom informácií, až vám „Brní“ v hlave?
Dobre, zavlažíme vás niekoľkými dúškami Fénixconu 2013.
Kde začať? Od konca, lebo nás najviac teší a sme naň pyšní? Alebo, ako sa to má, pekne od začiatku?
Ťažko udržať tajomstvo, keď si nedokážeme odoprieť radosť z úspechu. Teda vedzte!
Lenona Štiblaríková má doma svojho Mloka za absolútne víťazstvo v medzinárodnej súťaži Cena Karla Čapka / CKČ/. Zvíťazila s novelou Bratislavská bludička. Porazila všetkých nešťastníkov, ktorí jej z úctivej vzdialenosti smutne hľadeli na chrbát /aj naša Soyka, len tá hádam o voľačo veselšie/.
Desať z dvadsiatich ôsmych porotcov jej udelilo priečku najvyššiu, čo sa obzvlášť cení, lebo prvé miesto môže každý porotca udeliť len jedno. Druhé potom môže udeliť dve, tretie tri… hodnotených je len prvých šesť pozícií. Hodnotilo ju dvadsaťštyri porotcov a získala úctyhodných 900 bodov /druhé miesto získalo presne 666 bodov, ale ani diablovo číslo neprekonalo Lenonin úspech./
Tak. A teraz poďme od začiatku.
Na začiatku bol chaos. Ani my sme sa mu nevyhli.
Scooby team, ktorý sa zaslúžil o vydanie zbierky SF&F poviedok Fantastická 55, sa zišiel až v sobotu. Lenona a Peter Šufliarsky spolu vysedávali už v piatok. Niekoľko perál z produkcie Vydavateľstva Hydra venovali ako ocenenie pre finalistov CKČ.
Na druhý deň Soyka priniesla knihy, hrnčeky aj tričká Vydavateľstva Hydra do tomboly a zábava sa mohla začať.
V reštaurácii Bugatti hotela Slovan sa schádzali nádeje aj beznádeje súčasnej českej a slovenskej fantastiky s fanúšikmi alebo len náhodou prechádzajúcimi /zväčša čašníkmi/ Program Hydry, ak nerátame bozkávanie a objímanie známych, začal príchodom Miroslava Žambocha a jeho autogramiádou.
Tu sme si harašenie odpustili. Lenona ako známa zberateľka českej aj slovenskej tvorby sa vrhla na Miroslava a vymámila od neho vlastnoručné podpisy, ktoré mieni speňažiť na newyorskej burze. Hviezdu českej fantastiky zasvätila do našej tvorby a nanútila mu Fantastickú 55.
Krst hydroprodukcie začal o 16:00.
Krstným otcom sa stal už tradične veľký český spisovateľ Jiří Walker Procházka.
Okrem románov Astrálny pútnik od Lenony a Vlčieho brata od Soyky, ktoré sme týmto aktom uviedli na český trh, čitateľom v Česku predstavil Fantastickú 55. Do zbierky SF&F poviedok sa dostali zvučné mená, ktoré v tohtoročnej CKČ výrazne zabodovali ako napríklad Václava Molcarová či Lukáš Herma.
Lukáš Herma zaujal nielen literárnou tvorbou – páni a dámy o tomto mladom mužovi budeme ešte počuť – ale aj ako cosplay a so svojou dámou vyhral súťaž masiek.
Krst Vydavateľstva Hydra vyvrcholil krstom novely Petry Slovákovej – minuloročnej víťazky CKČ – Cvrček v krabičce.
Peťa sa na pódiu pri klavíri „usadila“, lebo hneď po našom krste nasledoval krst jej e-booku Železonoc pre Rogerbooks a e-booku Telo a iné kyberhrôzy od Zuzany Droppovej /aj jej poviedku vo Fantastickej 55 nájdete!/ tiež vo Vydavateľstve Rogerbooks.
My už sme utekali na workshop, kde sa opäť zišla stará dobrá partia. Vendulka Molcarová, Lukáš Herma, Jiří Novotný – zabodoval v mikropoviedkach CKČ a dostal sa medzi päť nominovaných a samozrejme Lenona so Soykou.
Odtiaľ sme doslova trielili na vyhlasovanie výsledkov súťaží. Najdôležitejšiu už sme spomínali, vyhlasovanie výsledkov Ceny Karla Čapka ako súčasti Parconu. Aj budúci rok sa bude Parcon opäť konať spolu s Istroconom, takže ho budeme mať pekne doma a všetci sa môžeme zúčastniť. Chýbať je povolené len v prípade apokalypsy, lokálneho zemetrasenia, ktoré by narušilo základy Istropolisu, 1000 ročnej tsunami, ktorá by spláchla Bratislavu a partnerskej krízy, ktorá môže drtivými dôsledkami všetky vyššie spomínané katastrofy prekonať.
Vráťme sa k vyhlasovaniu výsledkov. Veľa, veľa, veľa informácií, ktoré sme zaznamenať ani nestíhali. Tie, čo nám utkveli v mysliach, sú venované slovenským autorom a osobnostiam, tak dovoľte, aby sme ich trošku vypichli. /použijeme nepríjemné woodoo, aby aj ich ceny v budúcom roku boli udelené nám./
Za Parcon 2012 získali Martin Roger Králik a usporiadateľ Istroconu Robert Žittňan od českého fandomu cenu Ludvíka za počin minulého roka. Ale my veríme, že Istrocon/Parcon 2014 bude ešte lepší a chlapcov potom vyvážia v zlate, alebo im aspoň umožnia let do vesmíru, návštevu Marsu, prípadne iný hodnotný zájazd.
Ďalšiu cenu získala Lívia Hlavačková /áno, aj jej poviedka zdobí našu F55/. Ide o cenu európskej fandomovej organizácie ESFS, ktorú získala pre podporu nádejných talentov = encouragement award.
[foogallery id=“1510″]
Nad týmito dvomi oceneniami sa pozastavíme. Prečo? Obe majú medzinárodný šmrnc /nikto hádam nepochybuje o tom, že na Istrocone sa to hemží cudzincami/. Spoznali sme Ninu Horvath, scifistku zo susedného Rakúska, ktorá už nejakú dobu navštevuje naše cony.
Aj jej pohľad na nás /zvonku/ nám pomáha pochopiť, čo všetko robíme dobre, na čo všetko by sme mali byť hrdí. Cony, ako ich poznáme my, v Rakúsku nemajú. Nestretávajú sa týmto spôsobom. Tak si vážme, čo máme a vážme si ľudí, ktorí sa na conoch podieľajú. Nielen organizátorov, ale aj účastníkov.
Ďalšiu cenu, Draka, získala od slovenského fandomu Alexandra Pavelková za prácu na stránke fandom.sk a priestor, ktorý s manželom fandomu poskytli. Alexandra Pavelková je rovnako ako Lenona držiteľkou Mloka za víťazstvo v Cene Karla Čapka 2003 za poviedku Kúsok tieňa. Je autorkou prvého slovenského fantasy románu Piesok vo vetre a aj jej poviedku nájdete v našej F55.
Budeme sa ešte chváliť?
Ale áno. Lenona, absolútny víťaz Ceny Karla Čapka, si odniesla domov sošku Mloka, originálny obraz „Fantasy vajce“ a nadšenie do písania. Kúpte si Mloka, už teraz si v ňom môžete prečítať Bratislavskú bludičku!
Alebo môžete počkať, kým Bludičku vydáme vo Vydavateľstve Hydra.
Nakoniec všetko s mierou, aby sme vás nepredávkovali. Toho roku ešte vydáme brožúrku Dobrodruhovia/Dobrodruzi v slovenskom aj českom jazyku a budeme už len vylihovať, oslavovať, užívať si a zaspávať na vavrínoch.
Príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastný Nový Rok, priatelia!
Pf, pff, pfff 2014!!!