Blog Knižná potopa – rozhovor

Ahojte dievčatá,

máme dosť prevratnú situáciu vo svete, ktorá zrejme navždy výrazne ovplyvní celospoločenské vnímanie. Zastihol nás COVID – 19. Ako Vy, mladí ľudia, prežívate obmedzenie pohybu, zavreté školy, knižnice, kníhkupectvá? Čítate viac? Čo čítate? Čokoľvek, čo Vám padne do ruky? Alebo si vyberáte? Ak si vyberáte, na základe čoho?

Obe nás dosť zamestnáva škola, dištančné vyučovanie je iné a niekedy aj náročnejšie, ako keby sme boli v škole. Avšak aj napriek tomu čítame viac, ako počas školy. Čítanie si určite vyberáme, každá z nás má svoj obľúbený žáner. Hoci Maťka prečíta takmer čokoľvek, len ju to musí zaujať.

Akým spôsobom Vás ovplyvňujú recenzie? Poviete si, no jasné, slabšie hodnotenie, lebo sa vyjadruje k žánru, ktorý neznáša? Alebo naopak, výborné hodnotenie, napríklad pre časopis, ignorujete, lebo je zaplatené? Či si nenecháte vnútiť cudzí názor a definitívne rozhoduje anotácia ku knihe možno referencia od overeného čitateľa?

No, ako sa to vezme. Dominika recenzie veľmi nečíta, a Maťka si prečíta. Ale na knihu si radšej urobíme názor každá sama. Predsa len záleží na názore, ktorý si utvoríme na knihy samé. Knižku vyberáme podľa toho, ako nás zaujme anotácia, prípadne pár strán, ktoré si z knižky prečítame.

Ovplyvní Vás reklama? Čo by mala reklama na knihu obsahovať, aby ste spozorneli a zatúžili zistiť viac?

Reklamy veľmi nesledujeme, knihy vyberáme hlavne na základe našich záujmov a preferovaných žánrov a autorov. Maťka ale musí priznať, že keď vidí reklamu na nejakú knihu, ktorá má celkom peknú obálku, zisťuje viac. Ak zaujme anotácia a následné pozretie v kníhkupectve, kniha putuje domov :D.

A ešte z inej strany. Ako napísanie Vašej recenzie na blog Knižnej potopy ovplyvní už existujúca recenzia na tú istú knihu od niekoho iného? Stiahnete, prípadne pridáte body, ak sa dočítate, že ostatní text vnímali inak?

Čo sa tohto týka, recenzie píšeme hlavne zo svojich dojmov, čo sa páčilo nám, nie iným. Každý recenzent má svoj názor, čo sa jednému nepáči, nám sa môže.

Máte preferovaný literárny žáner alebo čítate čokoľvek? Ak máte, tak prečo práve ten žáner?

Myslím, že obe prečítame takmer všetko. Dominika veľmi nemusí romantiku, no keď ju zaujme, prečíta aj tú. Najviac však preferuje fantasy, triler a horor, pretože miluje mágiu, trochu napätia tiež neuškodí. Maťka tiež zbožňuje fantasy, mágia je veľmi obľúbená a tiež si rada prečíta dobré sci-fi, detektívku alebo román.

Ktorí sú Vaši najobľúbenejší autori bez ohľadu na hranice?

Tu sa obe zhodneme, že zo slovenských autorov je naším obľúbeným Červenák. Maťka si rada prečíta aj slovenské autorky, ale obľúbenú nemá len jednu. Čo sa týka zahraničných autorov, tak za Dominiku to je Ken Follett a za Maťku je to Angela Marsonsová.

Ako ste sa dostali ku knihám Hydry? Ktorá bola prvá a prečo?

Dominika narazila na knižku náhodou v kníhkupectve a bol to buď Lokaj, alebo Vlčí brat (tu si nie je veľmi istá). Veľmi ju zaujal štýl písania autorky. No, a Maťka sa ku knižkách od Hydry dostala vďaka Dominike, keďže navrhla túto spoluprácu a prvou knižkou bola Posledná pozemšťanka. Tam zaujala hlavne téma diela.

Dokážu Vás domáci autori zaujať rovnako ako zahraniční?

Určite áno. Na Slovensku je veľa autorov, ktorí píšu neskutočne. Bohužiaľ, je o nich málo počuť a teda niekedy ani nevieme, že píšu a ich diela sú skutočne kvalitné.

V týchto ťažkých časoch má Hydra pripravené texty, ktoré zrejme z finančných dôvodov v papierovej forme nevydá.

Ako vnímate e-booky? Dokážu rovnocenne naplniť Váš čitateľský zážitok? Ja som kedysi bola zarytým zástancom papierových kníh, kým som do daru nedostala čítačku. Odvtedy už väčšinu kníh čítam bez obracania strán, len jemný dotykom. Je podľa Vás elektronická kniha ekvivalentnou náhradou tej papierovej?

Čo sa týka ebookov, tak tu sa opäť zhodneme. Obe máme radšej knižku pekne v ruke. Ale ako vraví Dominika, nemali by sme potom kde spávať, kebyže máme všetky knižky v pevnej forme. Čítačky však vnímame ako pozitívum, nakoľko sú malé a ľahko uskladniteľné. Využívame ich hlavne teraz, nakoľko sú kníhkupectvá zavreté.

Čo by ste poradili autorom a vydavateľstvám, ako by mohli prekonať časy, keď jediný spôsob, ako dostať knihu k čitateľovi, je eshop?

Myslím, že väčšie vydavateľstvá nebudú mať také problémy, ako tie menšie, už len kvôli tomu, že častokrát sa o tých menších ani poriadne nevie. Ani my sme o niektorých nevedeli, a teraz s nimi spolupracujeme :). Možno by menším vydavateľstvám mohli pomôcť knižný blogeri, ktorí by ich tvorbu mohli propagovať. Ale to je len taký nápad. Niekedy stačí iba poriadne pohľadať na eshope kníhkupectva a dajú sa nájsť aj knižky od menších vydavateľstiev. Myslíme si však, že v tejto situácii sa  knihy stanú neoceniteľnou súčasťou života mnohých z nás.

A na záver…

Má Knižná potopa veľké plány? Pohltí čitateľský svet a zaplaví ho recenziami?

Tu je to celkom otázne, nakoľko táto situácia rozdelila aj nás dve. Aj z toho dôvodu uvažujeme nad niekoľkými zmenami, ale ešte nič nie je isté.

 

Za Hydru viedla rozhovor Katarína Soyka

 

https://kniznapotopa.blogspot.com/2020/02/cval-kentaura.html

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *