Istrocon 2018

Príchod Hydry na Istrocon https://www.comics-salon.sk/ býva vždy napínavý. Príde Lenona včas? Stihla vlak z ďalekého východu? Príde celá? Alebo aspoň všetky jej časti?

Prišla včas, všetky jej časti držali spolu.

Piatok

Obe Hydry sa v podvečerných hodinách toho dňa  vybrali do Ružinova. Je parádne, že práve týždeň mobility http://eurotm2018.eurotm.sk/ vybrali usporiadatelia za termín conu. Kto má vodičák, stačí ho nosiť so sebou a voziť sa zadarmo. (Aj tak by bol zbytočný, dobré pivko a vínko tiekli potokom. Ale všetko s mierou, poznáte to!). Hydry prerazili zátarasy utvorené z ľudských tiel pred vchodom do areálu a v cieli získali trofej – pásku okolo zápästia s označením V.I.P. Vďaka usporiadateľom za takú poctu!

A ako to už býva, v  piatok večer – dejú sa veci… Hlavne zotmieva sa veľmi rýchlo.

Miro Švercel, Tono Stiffel, Soyka, mladý čitateľ, Lenona

Hydry si posedeli s množstvom známych tvárí, ktoré k polnoci prestávali byť také známe, neskôr už boli vyložene neznáme. Rozmazané, zrejme slzami dojatia zo stretnutí a z nečakaných zoznámení, a tak.

Mark E. Pocha netuší, kto sa za maskou fanúšika skrýva
O piatňajšom cone platí, priatelia, obrátené príslovie: 
„Najskôr v piatok koláče, potom v sobotu práca.“ 
(aforizmus Hydra)

Sobota

To už býva makačka. Hydra si prehodila krst svojho titulu Koleje smrti

kvôli hviezde tohtoročného Istroconu, kvôli slávnemu Night Kingovi
– Vladimírovi Furdíkovi, a preto musela po ťažkej a dlhej noci vstávať za úsvitu, ťahať sa mestom s kuframi a dostať sa do DK Ružinov skôr, než sa otvorili jeho brány o 10:00 hodine. Veru tak, conisti ešte vystávali v rade a Hydra už chystala všetko potrebné na krst, ktorý sa odohral ako súčasť nezvyklej showprednášky Marka E. Pochu.

Mark a Serjoža

Mark a krásna Múza Lucka

Čo bolo na prednáške také nezvyklé?

Mark síce požartoval, ako to on zvykne, o dĺžkach a hĺbkach v literatúre, ale potom pripojil celkom seriózny obsah, ktorým mnohých prekvapil a zaskočil. Mark sa  možno nezdá, ale hlavu má plnú vedomostí.

A konečne nastala hodina H a minúta M. Lenona zapískala na píšťalke výpravcu a spustila krst zbierky strašidelných poviedok, ktoré spájal motív koľajníc. Hneď si predstavíte vlaky, električky, možno húseknovú dráhu. Isto Vám nenapadne, že aj gilotína schádza ku krku po koľajničke a vydáva pritom veľmi nepríjemný zvuk. Autori z Česka a Slovenska pre čitateľov prichystali pár strán zimomriavok a hrôzy.  

Veríme, že sa Vám zbierka bude páčiť, určite nám dajte vedieť, ktorá poviedka bola podľa Vás najčitateľnejšia.

Krstným otcom, matkou, bratom aj sestrou boli všetci prítomní v hľadisku, krstilo sa totiž preštiknutím knihy železničiarskymi klieštikmi. Záujem bol až prekvapivý. Ľudia sa postavili do radu, každý sa tešil na novú skúsenosť.

Železnice Slovenskej republiky, tešte sa! Ktovie koľko nových výpravcov sme pre Vás získali?!

Štikanie krstiteľov natoľko zaujalo, že nebolo možné pokračovať v naplánovanom programe, strhla sa voľná zábava a Hydra nestihla vyhlásiť podmienky zbierania poviedok do novej zbierky, ktorú mieni počas roka 2019 chystať a v roku 2020 vydať. Teda čujte!

Autori a autorky z Česka a Slovenska,

vydavateľstvo Hydra zbiera scifi poviedky, ktoréhokoľvek zo scifi podžánrov (space opera, kyberpunk, biopunk… prekvapte nás!). Nejde o súťaž, iba ak by sa za víťazstvo považovalo zverejnenie poviedky v zborníku. Podmienky sú jednoduché. Musí to byť scifi. Jedna poviedka od jedného autora, maximum 20 strán A4, Times New Roman 12 (cca 35 normostrán), čím kratšie, tým lepšie.

Vaše poviedky posielajte na info@vydavatelstvohydra.sk

Prvú bilanciu by sme predniesli na Istrocone 2019, môžete sa prísť opýtať na svoje poviedky, ale je potrebné sa vopred dohodnúť.

Do Slavconu 2020 bude výber uzatvorený a krstiť by sa opäť mohlo na Istrocone 2020.

Ďaleká budnúcnosť? Ani nie! Skúste niečo napísať a uvidíte!

Hydry sa potom valili na kvíz organizovaný scifi.sk, takže Soyka vzdychala, že nestihla prednášku Martina Hatalu, ktorého Whiskey, krv a striebro (Artis Omnis, 2018) si zamilovala.

Martin Hatala a Kami

Hneď potom boli ešte obe Hydry podporiť projekt Lehké fantazijno, v ktorom vydavateľstvo eFortna https://efortna.cz/zena-s-labuti-priplouva/ vydáva zbierky poviedok českých a slovenských autoriek s názvom Žena s… doplň si svoje obľúbené zviera…

Nie, zvieratá boli dávno určené: Žena se lvem – tam máme Lenonu a Zusku Stožickú

Žena se sovou – tam zasa Soyku a Líviu Hlaváčkovú

Žena sa drakem – tam máme Zuzku Droppovú a Jelu Abasovú

a

Žena s labutí, do ktorej za Slovenky svoje literárne kúsky poskytli:

Jana Plauchová

Aňa Olejárová

Monika Kandríková

Krstil Martin „Roger“ Králik

Martin a Zuzka

potom krakena  (Fuj, to ani nechceme vedieť, čo to je! Ale nakoniec fľaštičku so záhadnou krstnou tekutinou vyhrala po absolvovaní krátkeho kvízu Veronika de Sade a výskala od radosti, akoby to bolo niečo chutné. Možno aj je!) Iniciátorky projektu Lehké fantazijno Zuzka Hloušková a Františka Vrbenská sa nechali počuť, že im možno ešte chýba nejaké to zviera do počtu. Alebo sa vrhnú na nový projekt? Nevieme sa dočkať! Hádam sa stretneme v Brne a dozvieme sa nejaké novinky.

 

A potom prišiel ON!

Vladimír Furík a Kami

Vladimír Furdík, kaskadér a herec, náš Night King. Bol zhovorčivý, vtipný, skromný. Taký normálny muž, hoci vraj pri jednom kúsku skončil v kóme s otvorenou lebkou a odvtedy netuší, či ešte normálny je. Iba pre Comics salón predviedol svoj najúspešnejší trik – zdvíhačku, prebúdzanie mŕtvych.

https://www.youtube.com/watch?v=qTItblhRKYk

Čo nás ďalej v Hydre čaká? Samozrejme, veľa práce. Hydra sa chystá do Brna na Fénixcon, aby aj čitatelia v Česku vedeli, že koľajnice sú nebezpečné a strašidelné. Tam zbierku Koleje smrti uvedie na domáci trh.

Chystáme ešte pár drobností. Určite budete prví, komu sa s nimi zdôveríme. Lebo pamätajte, Hydra nespí!

 

Inak ešte toľkoto. Na conoch býva množstvo masiek a sú naozaj zaujímavé, nápadité aj zábavné. Pozrite si stránky Comics salónu, nebudete si vedieť vybrať. Podľa nás bola táto najkrajšia.

Foto: Ondrej Trepáč, Kamila Galbavá, Serjoža Serjožovič, archív Hydra (Znížená kvalita niektorých záberov je úmyselná. Aby ste sa vypytovali prečo.)

 

 

 

 

 

Názor k “Istrocon 2018

  1. kočky, ste úžasné …. pokračujte v tom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.