Vianočný workshop a ideme ďalej!

Keďže každý bilancuje predošlý rok a štátne inštitúcie nám ho ešte zrátajú, poďme sa aj my rýchlo obzrieť za osemnástym rokom po roku 2000 a hupnime do roku devätnásteho.

Ešte pred Vianocami sme stihli slávnostný Fantastický literárny workshop v Mestskej knižnici v Bratislave. Spievali sa koledy (zlé jazyky hovoria, že Soyka by nemala spievať),

Nesie-e-me-e no-o-vinu-u počú-ú-va-a-ajte! Soyka

každý dostal Mikulášovu čapicu. Aj Zdeno Ash Mikláš.

Ohovárači tvrdia, že čiapka bola len jedna.

Zdeno a Zuska Stožická

Jan A. Braun dokončil ponášky na slovenské rozprávky zasadené do vesmíru (Dolietal si, Bogár! Aj Ty, Chrobáčik!),

Aňa Olejárová sa vrhla na historickú fantasy s drakom

a keďže sú draci zasa takí populárni, Soyka cibrí posledné vetičky textu o drakoch, ktorý podporil Fond na podporu umenia. Je to jej prvá rozprávková fantasy pre deti a mládež – Hlas draka.

Jan A. Braun a Soyka, bez drakov

Predošlý rok bol v Hydre skromnejší. Prešli sme na eseróčku, a poznáte to, každá zmena niečo stojí.

Začali sme hitom Marka E. Pochu Na dušičky zomrieš – YA horror story,

nasledovala zbierka poviedok zo súťaže O poviedku Istroconu – Istrocon 4,

nemohla chýbať tradičná česko-slovenská zbierka, tentoraz na hororovú nôtu, ktorá ladila na koľajniciach: vlakových, električkových, tých od gilotíny či po ktorých sa pohybuje filmová kamera, koľajniciach húsenkovej dráhy, metra… No, aké vás len napadnú!, jednoducho  Koleje smrti.

A úplne na záver roka sme si trúfli na neštandardnú veľkosť, skôr malosť, na minibook, zbierku strašidelných drabble od Lenony Štiblaríkovej – Abeceda žerie deda (hľadajte na poličkách v kníhkupectvách, je to skoro úloha pre detektíva).

Okrem tradičných distribútorov a stánkového predaja sme spustili spoluprácu cez Zľavomat

Ďakujeme za Vašu nečakanú priazeň!

https://www.zlavomat.sk/akcia/667638-putave-a-strhujuce-fantasy-slovenskych-autorov#1945570

Čo teda chystáme do roku 2019?

Už sme začali.

Zuska Stožická a Soyka

Soyka, Zuska

sa počas snehovej kalamity, najväčšej za posledných dvanásť rokov (lebo sa obracajú znamenia čínskeho horoskopu a spúšťajú nové kolo),

zúčastnili besedy v Umelke

pri príležitosti výstavy fotografií s témou žena – Bdelosť, Boj, Pýcha: Jej očami. Pozvala ich Mgr. Andrea Křístek Kozárová, manažérka galérie a asistentka predsedu.

Autorky sa vyjadrovali k otázkam o rovnoprávnosti žien, k otázkam o ženskom písaní vo fantastike. Napriek nepriazni počasia sa besedy zúčastnil až prekvapivý počet poslucháčov. Obe spisovateľky, matky, potvrdili, že im na Slovensku najviac chýba spoločenská úcta a podpora rodinám, ktoré vychovávajú deti. Žena musí neraz pre deti obetovať kariéru, ale robí to rada.

Umelecké oko a mužský názor za diskusným  stolom zastupoval sám predseda Slovenskej výtvarnej únie akademický maliar pán Pavol Kráľ. Na ženy spieval samú chválu, naše umelkyne sú uznávané aj vo svete. Beseda sa uzavrela krásny zhrnutím, že vzťah muža a ženy je o harmónii a súlade, nie o vzájomnom boji.

Po krátkom úvode, poďme teda k veci.

Naše plány:

Ak sa dobrúsia posledné detaily (chýba už len obálka!), čoskoro vydáme druhý diel úspešnej dobrodružnej fantasy pre deti a mládež od Mariana Kubicska – Potvorobijci 2.

Ďalšie dobrodružstvo štvorice kamarátov sa odohráva pár mesiacov po udalostiach v letnom tábore. Prázdniny sa skončili, začala škola. Na Buca, plnoštíhleho bifľoša (skôr plného, než štíhleho) sa valí jeden problém za druhým. Pán Klein, staručký profesor archeológie, si myslí, že vyraziť s mladými na zabudnutú zrúcaninu a ukázať im, ako vyzerá archeologický výskum, nie je zlý nápad. Lara si nerozumie s otčimom, Erik sa rozišiel s frajerkou a magická kopija zasa začína žiariť. Lukáš vie, čo to znamená. A nie je z toho nadšený. Pradávne veky znova volajú, žiadajú o pomoc. Nastáva čas boja, čas, keď o ľudských osudoch rozhodujú temné čary a mŕtvi sa túžia prebudiť zo svojho večného spánku.

Tak ich nechajme, finalizujeme totiž prípravy na vydanie zombie pochodu Henricha H. Hujberta – Zima mŕtvych.

Nákaza vypukla v strede Európy a postupne zožrala celý svet. Smrť však nebola konečná. Mŕtvi opäť ožívali, stačilo uhryznutie či drobná otvorená rana a mor sa šíril ako záplava. Pár šťastlivcov ho prežilo, hľada­li spôsob, ako zdolať apokalypsu. Ich cesta viedla na sever. Zistili, že iba silný mráz dokáže zastaviť nemŕt­vych. 

Ako zistíte, či nie ste nakazení? Je to jednoduché. Ak chrčíte zo spánku a Vaše zreničky sa menia, pokožka sivie a ste ako v horúčke, pritom je Vám zima… radšej sa strčte do mrazničky a volajte H.H.Hujberta. Určite Vám poradí, ako s tým definitívne skončiť.

Mala by sa urobiť reedícia Zabudnutého vesmíru od Tona Stiffela (rozšírená o pár nových kúskov).

Soyka uzatvára príbeh drakov Hlas draka (pre deti a mládež).

Draci sú rovnako ako ľudia aj dobrí, aj zlí. Môžu byť nebezpeční a môžu sa s vami skamarátiť. Keď dedinu sužuje drak, ničí úrodu a žerie dobytok, je potrebné privolať si na pomoc drakobijcu. Ohromný jašter sa ukrýva v lese. Lenže pozor! Les je plný nebezpečenstiev. Mátajú v ňom éterické bytosti, neopatrných pútnikov zväzujú živé korene. Nehovoriac o strigách a inej hávedi! Ešte horšie je, že draci sa dajú zneužiť. Keď sa silný čarodejník stane kráľom a používa drakov na dobýjanie nových území, pretože sa mu páči moc, kráľ Ctibor sa bráni. Kto mu pomôže?

Veru, Fond na podporu umenia pomáha každému:))

Lenona si necháva odležať a doležať svojho Nekromanta.

Adriana Bolyová kompletizuje ságu Hierarchia tmy.

Radana Vranická sa naučila načúvať vnútornému hlasu, ktorý sa jej ozýva od osemnástych narodenín. Radí jej, predvída budúcnosť, pozná pravdu o každom človeku. Keď ju uprostred horúceho dňa v Prahe napadne démon, vďaka hlasu intuície sa jej podarí uniknúť. Na pomoc však prichádza aj oveľa väčšia záhada – žena, vyslaná Západným démonologickým spoločenstvom. Odvádza Radanu do Insbruku, sídla organizácie profitujúcej z kontaktu s všemocnými bytosťami. Tie však s ľudstvom nepaktujú zadarmo.

S neznámym krvilačným svetom, skrývajúcim sa pod povrchom modernej doby, je Radana nezvratne prepojená. Kým hrozba ešte drastickejšieho Východného spoločenstva neustále narastá, Radana čelí aj nadpozemským silám. Jediným spôsobom, ako zachrániť seba aj svojich blízkych, ostáva to najhoršie. Stať sa skutočnou démonologičkou.

A možno, možno do vesmíru vyletí space opera Mutácia planéty Zem od Kataríny Soyky.

Popritom stále zbierame scifi poviedky pre avizovanú česko-slovenskú zbierku. Už sa nám to zbiera, schválené sú zatiaľ tri poviedky.

Výzva na zbierku scifi pokračuje!

  • Jazyk: český a slovenský jazyk
  • Rok vydania: 2020 

Autori a autorky z Česka a Slovenska, 

vydavateľstvo Hydra zbiera scifi poviedky ktoréhokoľvek zo scifi podžánrov (space opera, kyberpunk, biopunk… Prekvapte nás!). Nejde o súťaž, iba ak by sa za víťazstvo považovalo zverejnenie poviedky v zborníku. Podmienky sú jednoduché:

Musí to byť scifi!

Jedna poviedka od jedného autora, maximum 20 strán A4, Times New Roman 12 (cca 35 normostrán), čím kratšie, tým lepšie.

Vaše poviedky posielajte na info@vydavatelstvohydra.sk

Prvú bilanciu prednesieme na Istrocone 2019, môžete sa prísť opýtať na svoje poviedky, ale je potrebné sa vopred dohodnúť.

Do Slavconu 2020 bude výber uzatvorený a krstiť sa bude na Istrocone 2020.

Zatiaľ boli prijaté:

  1. Vydierač v problémoch: Anna Olejárová
  2. Voda nad zlato: Tono Stiffel
  3. Keď nekvapká, aspoň prší… : Miro Švercel

Chystáme účasť na ARTIOfeste.

ARTIOfest je multižánrový festival určený na prezentáciu neprofesionálnych umelcov.

Bude sa konať v SD Nivy (BA – Ružinov)

23.2.2019

Pre verejnosť sa otvára o 10:00.

Jeho súčasťou je autorské čítanie diel aj „stretnutie s autorom“, kde sa diskutuje o literárnej tvorbe, pripravuje sa workshop písania. Viac o samotnom festivale nájdete tu:

https://www.facebook.com/ARTIOfest/

Dúfame, že prídete!

A ak sa ešte do niečoho namočíme, dáme Vám vedieť. Potom nás čaká zasa Slavcon.

Vidíme sa!

Foto: archív Hydra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *