Dardaria – Marián Kubicsko

Hneď od samého začiatku musím knihu pochváliť a vrelo odporučiť. Bola som ňou nadšená!

Keby sa mi do rúk nedostala ako dar, zrejme by som ju nezačala čítať. Nie som cieľovou skupinou. Veľmi dobre si uvedomujem, že čitateľ aj sám musí vedieť, čo mu vyhovuje. Nebudem sa nútiť do hororov, keď sa ozaj bojím, nebudem čítať romantiku, keď mi lezú na nervy presladené vzťahy😊

Ja som koncovku -násť nechala dávno za sebou a problémy mladých dospelých sú mi na míle vzdialené. A predsa. Cesty osudu sú nevyspytateľné. Stretli sme sa s Dardariou u mňa v byte a padli si do oka. Kto by to bol povedal, že ma zaujme frajerík Oskar, florbalová stredoškolská hviezda, ktorá má dievča z kategórie „ukážková“? Spočiatku som si myslela, že toto vážne nie! Úvod ako vystrihnutý z amerického seriálu o stredoškolákoch. To býva nad moje sily. Oskar bol správne namyslený a arogantný, všetkých na tréningu urazil, kráska ho opustila spolu s florbalovou slávou a on sa preto vrhol do hry. Teda, takto to končí. Potom začína gambling, závislosť, končí radosť zo života. Z vychádzajúcej hviezdy sa stáva lúzer, na ktorého úspechy už si pamätá len on sám.

Lenže to by knihu nemohol napísať Kubicsko, skúsený autor juvenilnej fantastiky! Dobre ho poznáme, vo vydavateľstve Hydra mu vyšli už dva diely dobrodružnej fantasy Potvorobijci I, II, Vežou elfov ukázal, že dokáže aj funfiction.

Čo je na jeho príbehoch také výnimočné?

Rozumie mládeži, má potrebné vedomosti a dokáže vyvolať napätie. Dardaria bolo nespútaná jazda. Vnárate sa s hlavnými hrdinami do hry, a pritom nezabúdate, že treba žiť. Že láska nie je o chvastaní sa kráskou hodnou závisti, ale o niečom inom, ťažko vysvetliteľnom.

„Má malú hlavu, pomyslel si. Fakt má malú hlavu. Možno najmenšiu, akú u dievčat kedy videl. Vlasy má nepodarené, vždy vyzerajú, akoby práve vyšla zo sprchy. A tie okuliare. Sú také veľké a také nemoderné, a také… je krásna. 😊 str. 283

Že priateľstvo vzniká zo spoločných záujmov, znamená spoľahnúť sa.

Oskar sa mení čitateľovi pred očami. Stáva sa zodpovedným, sebavedomým mužom. Prekonáva sa. Jedno viem isto, kedykoľvek by som sa k nemu vrátila. Veď ešte geekovia nevyhrali žiadny florbalový zápas, hoci trénovali, a ja som stále čakala, že sa do toho pustia.

Kubicsko mládeži ponúka kombináciu reality a hry, lebo hra  k mladým patrí a patrila odjakživa. Avšak nevytvára samotárov, ale tímových hráčov. Dokážu spolu existovať aj v skutočnom svete, vnímajú jeho krásu a rozumejú rozdielom.

Zásadný rozdiel medzi virtuálnou realitou a skutočnosťou je v seknutí. Keď vás raz sekne v chrbte, pocítite, o čom skutočné seknutia sú. 😊 str. 131

S Kubicsom sa zamilujete, máte chuť niekoho pridusiť alebo ho aspoň vymazať z hry… S Kubicskom máte chuť zapnúť počítač a aspoň na chvíľu sa zmeniť na anjela, lebo ten má najsilnejšie životy a dokáže zaujímavé kúzla.

Dardaria je kniha pre vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.