Potvorobijci – reportáž z krstu knižnej novinky v Nitre – 2017

Pomaly otvorila dvere, v ktorých vsadená farebná mozaika zo skla vytvárala nádhernú hru so svetlom, a nadýchla sa nefalšovanej stredovekej atmosféry. Hravé tóny hudby ulahodili jej srdcu, vôňa čerstvého chleba a klobások zas pošteklila žalúdok. Nenápadným pokynutím hlavy pozdravila rytiera v lesklej zbroji strážiaceho vstup i šikovných krčmárov pobehujúcich za šenkom. Rezkým krokom sa vybrala do zbrojnice. Tam ju už čakala jej družina.

Keď človek vstúpi do priestorov Stredovekej taverny v Nitre, skutočne sa cíti, akoby sa ocitol v inom čase (ak mu nezazvoní telefón a rozprávky je koniec a šup do reality). Je to miesto plné dobrých vôní, chutí a ľudí – ideálny priestor pre krst našich fantastických kníh. Vo štvrtok 19. 1. 2017 sme sa tam zišli, aby sme pokrstili svoj najmladší prírastok, dobrodružno-fantastický román pre mládež (aj starších) Potvorobijci od autora Mariána Kubicska, ktorý je na slovenskej fantastickej scéne už známou tvárou. Debutoval románom Veža elfov vo Vydavateľstve Artis Omnis a získal niekoľko ocenení v rámci poviedkových súťaží, napríklad v Cene Fantázie.

 

(Obrázok 1 – Pekne sme sa privítali a môžeme začať.)

Tentoraz si povedal, že napíše niečo prudko zábavné a inšpiruje sa ľuďmi, ktorých má okolo seba, i svojimi zážitkami. Tak sa stalo, že som mala možnosť spoznať niekoľko deciek, ktorých vymyslené príbehy som toľkokrát prežívala spolu s nimi v knihe. A bolo zaujímavé sledovať, ako dobre ich autor vystihol (žmurkám na teba, Sindy J ).

(Obrázok 2 – Je radosť vidieť tavernu plnú fantastických ľudí.)

Zišli sme sa tam naozaj v hojnom počte, čo nás nesmierne potešilo. Keďže Majo Kubicsko je povolaním učiteľ, prišlo aj slušné zastúpenie jeho žiakov (a že je obľúbený učiteľ, o tom svedčil búrlivý aplauz pri vyhlásení jeho mena), prišlo tiež viacero našich priateľov, za ktorých podporu sme naozaj vďační, ale aj ľudia pre niektorých neznámi, pre iných známejší, no o tom to práve je! Aby sme zasiahli čo najviac čitateľských sŕdc.

(Obrázok 3 – Adam, vynikajúci hudobník, prepletá prstami po strunách.)

 

Vynikajúci hudobný sprievod nám počas krstu zabezpečil Adam Svitač. Jeho súveké tóny navodili tú správnu atmosféru. Krstným otcom knihy je Jakub Šimjak, ktorý ju aj celú ilustroval a nechal v nej kus seba. Komiksovo-hravý štýl ilustrácií, rozmarné grafické prvky, všetkými farbami hrajúca obálka, to sú jeho zásluhy. Ja som potárala zopár slov o vzniku knihy, Majo Kubicsko nám porozprával, o čom kniha je (anotáciu si môžete prečítať napríklad tu: https://www.funtastic.sk/Potvorobijci-Kubicsko-Marian-d21635.htm) a po ďalšej vydarenej melódii vylúdenej gitarou sme pristúpili k samotnému slávnostnému aktu krstu.

(Obrázok 4 – Jakub sa s tým ne… oné.)

 

Jakub si nasadil na tvár masku ako veľký čávo, uchopil painballovú zbraň, zdalo sa, akoby sa s ňou narodil, a všetci sme so zatajeným dychom sledovali, ako kniha po zásahu dopadne. Strela to bola presná a úderná – prevŕtala niekoľko strán, pokrstili sme, ako sa patrí.

 

(Obrázok 5 – Výrazy v tvárach chlapcov, keď sa môžu hrať so zbraňami, na nezaplatenie.)

Keď sme vyhlásili voľnú zábavu, k autorovi sa zhŕkli ľudia, ktorí túžili po jeho podpise či knižke.

POPkast: rozhovor o knihe s autorom:

 

(Obrázok 6 – Podpisovačka. Veď my máme vo vydavateľstve samé hviezdy.)

Ešte zopár fotiek a natešení sme pokračovali vo večeri rozhovormi a diskusiami pri dobrých pivách a čajoch až do neskorých večerných hodín. Takto má vyzerať krst. Ešte raz, ďakujeme a príjemné čítanie!

 

(Obrázok 7 – Marián Kubicsko spolu so svojím dvorným hudobníkom Adamom Svitačom.)

 

 

 

 

 

(Obrázok 8 – Učiteľovi sú vždy zadosťučinením jeho vlastní nadšení žiaci.)

autorka článku: Eva Piarová 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.