Literárny večer s Lenonou v Music Cafe v Humennom

Kaviareň svieti do zimnej noci, láka vôňou horúcej čokolády a kapučína – spoločenstvo čitateľov dobrej knihy sa tentoraz zišlo, aby vyspovedalo humenskú autorku kníh žánru SFaF – Lenonu Štiblaríkovú.

Lenonu paľba otázok nezložila, akciu má predsa v krvi, ochotne rozprávala nielen o autorských začiatkoch, o domácej fantastike či o hrdinoch svojich románov, ale prezradila pár zaujímavostí aj o brutálnej romantičke Kataríne Soyke či o Markovi E. Pochovi – z jeho Krajiny kanibalov sa čítala slušná nekrvavá pasáž /naozaj len krátka, dlhšiu nenašli/.

Poslucháčov zaujímalo, ako vzniká zbierka poviedok, ako Hydry poviedky vyberajú, čo čítajú, koľko rukopisov im prichádza do schránky, čo s nimi robia a aké sú ich plány na rok  2017.

„Vydáte aj Markov nový román Kontakt?“ padla otázka.

„Samozrejme, tentoraz žiadne Peru, zostaneme na Slovensku. Partia mladých na odľahlej horskej chate si s mimozemšťanmi užije krvavé orgie. Pôjde o Kontakt! Máte sa na čo tešiť.“ https://www.youtube.com/watch?v=sXes4wiSSs0

Lenona prezradila, že práve komentuje najnovší rukopis Kataríny Soyky s pracovným názvom Príšery z prímestskej štvrte, ktorú chce Hydra vydať ešte v septembri tohto roku.

  • Prvé náčrty ilustrácií z pripravovaného románu Kataríny Soyky – Príšery z prímestskej štvrte od Martina Cuca Luciaka

 

Niekoľkými vetami predstavila aj vlastný román Prehnité mesto, v ktorom vládne korupcia, zločin, špina a chaos, v noci útočia na chodcov mäsožravé holuby a slávny Pentagon sa stal centrom väzenskej štvrte.

Rozhovor prerušil mlynček na kávu, niekto si objednal lahodný mok – takto to v kaviarni chodí, tu netreba žiaden hudobný sprievod – mixovanie mliečka, cinkanie hrnčeka o tanierik, ešte lyžička a škoricová posýpka… môžeme čítať ukážku z Bratislavskej bludičky.

 

Napokon prišla chvíľa, na ktorú dlho všetci čakali. Začal sa kvíz o mytológii, fantastike a knihách. Otázky neboli vôbec jednoduché, ale odmenu chceli všetci – súťažilo sa o knihu Potvorobijci od Mariána Kubicska.

Súťažili dievčatá, chlapci, aj jednotlivci, cenu odovzdala Lenona šťastnej víťazke, ktorej úspešne poradil jej otec – raz darmo, oplatí sa poslúchať rodinu.

Spoločenstvo sa však ani po kvíze nerozišlo, hoci pár zákazníkov dopilo /sklamaní, že nevyhrali/ a odišlo, ostatní zostali a pokračovali v diskusii. Tentoraz už o knihách, ktoré za posledný mesiac prečítali a zdali sa im natoľko zaujímavé, že si o nich napísali do čitateľského denníka.

„Do čoho?!!!“

Áno, počuli ste dobre, do denníka. Ale nie do tých veľkých čistých zošitov, do ktorých sme museli v škole kresliť obrázky, vymýšľať tému, ideu a záver. Dievčatá z čitateľského krúžku si vybrali zošitky, ktoré sa im páčili a rozhodli sa, že do nich budú zaznamenávať zaujímavé knihy, postrehy o nich a výroky, ktoré ich niečím oslovili.

Fajn nápad, čo poviete? Možno po rokoch – na staré kolená, si nemusíme pozerať len rodinné fotky, ale môžeme zalistovať aj v starých čitateľských denníčkoch: „Bože, čo všetko som stihla prečítať!“

Posedenie v útulnej kaviarni stieklo ako dúšok lahodnej kávy. Treba sa rozlúčiť, ísť ďalej. Dobrý pocit z príjemne strávenej chvíle však zostane.

 

Víťazka kvízu si prevzala knihu Potvorobijci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.