Fantastický literárny workshop – v nečase

Kalamita.

Nie v tom zmysle, akože sme spôsobili kalamitu v nehybných vodách slovenskej literárnej fantastiky.

Ale skutočná.

Ťažké snehové vločky nás šľahali do tváre, v premočených čižmách sa nám vytváral rybník, skolabovala doprava. My, účastníci Fantastického literárneho workshopu, sme sa napriek nepriazni počasia zapreli do zeme, nahli sa dopredu a prerážajúc silné vetrisko nezlomnou vôľou sme kráčali vpred, do Mestskej knižnice v Bratislave. Vedeli sme, že musíme prekonať nečas.

A podarilo sa, vážení!

Slovenskej literárnej fantastike sa blýska na lepšie časy, dokonca sa úplne vyčasilo, bez ohľadu na to ako vyzerá situácia za oblokmi vašich obydlí. Vyložte si nohy na stôl, zohrejte si čaj alebo si vychutnajte kávičku, zoberte do rúk fantasy alebo scifi (výber je na vás) a začítajte sa. Z nášho workshopu k vám totiž padajú hviezdy, môžete si želať silné príbehy, napínavé dobrodružstvá alebo lásku, ktorá zdolá všetky prekážky.

My vám ich napíšeme.

 

Bolo čo oslavovať. Nielenže Aňa Olejárová získala sošku Martinus Cena Fantázie (jej meno a názov súťaže je správne riešenie otázky z predošlej reportáže. Neuhádli ste, ale netrápte sa, dáme novú súťaž, aby ste mohli získať niektorú z našich kníh.)

Aňa Olejárová, soška

zavítal k nám aj Tono Stiffel – víťaz kategórie scifi tej istej súťaže, čo len potvrdzuje jeho nespochybniteľné miesto na špici slovenskej scifi literatúry.

Lenona – víťazka kategórie fantasy, Lucka Lackovičová, Tono Stiffel, moderátor Tomáš Palonder

Isteže, možno namietate, že my by sme si dôvod na oslavu našli vždy. Máte pravdu. Ale načo hľadať, keď príležitosti sa núkajú samé?

No aby to nevyzeralo, že sa na workshopoch už toľké roky len zabávame, rozoberali sme aj príbehy, pokusy o serióznu aj menej serióznu literatúru. Báli sme sa motýľov, tie vedia byť nepríjemné s nožičkami plnými drapákov, ochlpenými krídlami, nepochopiteľnými očami na tykadlách (ťažko by sme u nich hľadali studne do duše). Topili sme sa v zátoke, more nás štípalo v očiach. Ktosi nás vymenil za robotické napodobneniny a nakoniec sme rúbali zradcov sekerami a mečmi kvôli pomste, lebo nám ktosi prepadol hradisko.

Vážne. Ako inak?!

Ďalší workshop chystáme až v novom roku, lebo aj scifisti sa potrebujú zregenerovať. Hoci sa o nich hovorí, že dokážu cestovať v čase… A možno aj dokážu.

Citlivé prístroje zachytili Tona Stiffela, ako doletel z Trnavy, zúčastnil sa worku a takmer v tej istej chvíli zmizol. Dôkazy bývajú, ako vždy v takýchto prípadoch, so zníženou kvalitou rozmazané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.