Bibliotéka – Martinus Cena Fantázie 2017

To najlepšie, čo doma máme

V sobotu 11. 11. 2017

Na obyčajnom hnedákovi, lebo v Bratislave Martin bieleho koňa nezohnal, docválali na knižný veľtrh Bibliotéka zástupkyne a zástupcovia, zástankyne a zástancovia, odporkyne a odporcovia Vydavateľstva Hydra.

(Nie je to úplne pravda, obe hlavy Hydry priviezol RedFord).

Trielili do stánku, kde mala vyhradené miesto Krajská knižnica v Žiline. Soyka nezabúda odkiaľ pochádza a každý rok svoje rodné mesto obdaruje novinkami.

Lenže potom kroky Hydier viedli k davu fantastov, do ktorého sa vmiesili, zapadli. Prepadnúť fantastike, či už milujete scifi alebo krásne svety  fantasy, sa dá v akomkoľvek veku. Svedčí o tom prítomnosť trojmesačného bábätka, zrejme svojich rodičov domŕzalo dovtedy, kým ho so sebou nezobrali. Mama totiž bloguje – Riddick´s realm

( https://riddicksrealm.blogspot.sk/2017/10/finalove-poviedky-ceny-fantazie-2017.html ), dcérka s ňou chcela nasávať atmosféru neskutočna. Hornú vekovú hranicu čitateľov fantastiky vôbec určiť nemožno. Podaktoré bytosti sa dožívajú viac, než by zvládli obyčajní smrteľníci prijať, takže svoje veky, dokonca identity, taja.

Hneď vo vchode stál nebezpečný Mark E. Pocha a krehké ženy hrnúce sa dovnútra, stisol vo svojej mohutnej náruči.

Prešla z nich len polovica.

Ale poďme ďalej.

Vstúpili sme na miesto, na ktorom sa vyhlasovali výsledky 15. ročníka súťaže Martinus Cena Fantázie. Hydra mala v ohni dosť veľa horúcich želiezok a vykula sa z nich nejedna medaila.

Úvodný ceremoniál nebol strmý, skôr naopak. Začal krstom YA fantasy Venile vydavateľstva Artis Omnis od mladej autorky Valentíny Sedilekovej.

Sme zvedaví!

Autorka vraj prežívala skutočne ťažké obdobie boja s anorexiou a čítanie zrejme pre ňu znamená nielen duševnú očistu, ale hlavne podporu.

Moderátor Tomáš Palonder (na fotke s Luckou Lackovičovou) vyzval na pódium porotcov.

Kým sedel Marek Zákopčan pri Soyke, opýtala sa ho na jeho tip. Nezdráhal sa, skoro bez mučenia (jemné pichanie špendlíkom do chrbta ruky sa neráta) prezradil, že jeho tipom bol Martin Petro: Muž, ktorý vymyslel farbu.

Martinus Cena Fantázie má množstvo kategórií, do ktorých boli nominovaní naši autori. Poďme kategorizovať.

Cenu ESET za najlepšiu sci-fi si odniesol Anton Stiffel, ktorý súťažil s poviedkou Adeptka.

Toho poznáte, je autorom vynikajúcej knihy Zabudnutý vesmír, určite sa ku nej vráťte. Publikoval aj vo Fantastickej 55. Tono nezískava vavríny zadarmo, jeho tvorbu možno radiť k vrcholom slovenskej scifi.

Najlepšiu fantasy ročníka odmenilo tento rok vydavateľstvo IKAR (Hurá, Ikar nám leží pri nohách!). Stala sa ňou poviedka Táto krajina nie je pre slabých od Lenony Štiblaríkovej.

Vysvetľovať, kto je Lenona, by bolo ako nosiť drevo do lesa. Ani touto poviedkou autorka nezaprela svoj sarkazmus a cynický nadhľad.

Na otázku moderátora, ktoré je jej obľúbené jedlo, odpovedala: „Sáčkové polievky.“ (pre zasvätených – Zombie apokalypsa, Hydra)

Už aby ste čítali zbierku Fantázia 2017, až potom oceníte kvalitnú literatúru z domácich vôd. (Alebo teda z toho lesa.) Zborník obsahuje až 23 poviedok, všetky finálové, nominované a ešte pár navyše, na 432 stranách, s obálkou výtvarníka Michala Ivana.

Cena Béla pre najlepší horor od vydavateľstva Artis Omnis za poviedku Jazvy, láska a oceán hnisu bola na roztrhanie. Rozdelili si ju dvaja autori Marek Slabej a Marek Brenišin. Z dvojice Marekov sa v Hydre zatiaľ realizoval len jeden, Marek Slabej, ale už dvakrát. Poviedkami v zbierke Fantastická 55Zombie apokalypsa.

(Samozrejme, že Lenona siahala na truhlu s úmyslom ju odcudziť.)

Cenu Bibliotéky získala Jana Tabačková za poviedku Ako bez duše.

V súťaži anglických poviedok Fantasy Award zvíťazila Ivana Molnárová Dubcová s poviedkou No End to the Circle.

Ivana je v Hydre varená, pečená. Jej poviedka bola publikovaná v zbierke Rozmarná fantastika a úspešná autorka sa zúčastňuje aj na pravidelnom Fantastickom literárnom workshope v Mestskej knižnici v Bratislave, ktorý raz za mesiac Hydra organizuje. Ivana nevyhráva len v tejto súťaži, darí sa jej doma aj v zahraničí, konkrétne v Česku. Strihla si druhé miesto so sparing partnerom Robom Hricom v súťaži Lovci lidí, čo organizuje už tretí rok česká fantasy autorka Jitka Ládrová a v tej istej súťaži jej sólo poviedka získala 4.miesto.

Ivka, sme na Teba pyšní, lebo dokážeš skĺbiť materstvo a písanie, a to nie hocijako. Klobúk dole!

A teda kto bol definitívnym víťazom, ktorého si zvolilo 840 hlasujúcich čitateľov portálu Kultúra.sme.sk?

Tu by sa hodila ešte krátka kultúrna vložka, aby sa zvyšovalo napätie.

Alebo radšej nie, aby vás nenapínalo priveľmi!

Víťazom pätnásteho ročníka literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie sa stáva…

Anna Olejárová z Bratislavy za poviedku Preplatok.

Akčná militarygerontoopera, či ako nazvať vtipný kúsok, vysmievajúci náš asociálny systém, si získala srdcia bezmocných poplatníkov. Autorka Anna rovnako patrí do skupiny Fantastického literárneho workshopu okolo Vydavateľstva Hydra, kde si autori v pravidelných ťažkých súbojoch skáču do vlasov, hádžu sa na lopatky, presadzujú si svoju pravdu a škrtajú, prepisujú a dopisujú svoje literárne pokusy. Aj tie víťazné prešli drvivou kritikou, námaha za to, očividne, stála. Aňa sa v Hydre realizovala publikovaním poviedok v zbierkach Rozmarná fantastikaZombie apokalypsa.

Druhé miesto udelili čitatelia portálu Kultúra.sme.sk Martinovi Petrovi za poviedku Muž, ktorý vymyslel farbu. (vpravo)

Nevšedný úkaz v súťaži sa objavil na treťom mieste, keď rovnaký pomer hlasov získali dvaja finalisti – Michal Brat s poviedkou Forrest a Filip Brišš s poviedkou Sarah.

Za zmienku medzi finalistami, a teda najlepšími z najlepších, stojí rozhodne aj poviedka Koniec sveta príde skôr od Róberta Hrica. Nechýbala jej akcia ani zaujímavý príbeh. (muž uprostred)

Na vratkom kresle autorskej priazne  sa kolísali (a podaktorí by si mrkvu zaslúžili) porotcovia: Táňa Pauhofová, Silvester Lavrík, Róbert Kotian, Marek Zákopčan

(recenzoval diela našich autoriek Lenony Štiblaríkovej a Kataríny Soyky,

http://www.marekzakopcan.sk/news/k-soyka-vlci-brat-lokaj/ )

a Jaroslav Lupečka (sa svojho času tiež zapojil do tvorby Fantastickej 55).

Cenu poroty nakoniec skutočne získal Martin Petro za poviedku Muž, ktorý vymyslel farbu. (Najviac bodov získali dve poviedky, rozhodoval až „porotcovský rozstrel“.)

Potom už sa víťazov ujali dotieraví fotografi, došlo aj na pästné súboje…

Galéria víťazov

Ako povedal Marek Zákopčan, nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa… Alebo to nebol on? Veď je to jedno. Účasť v súťaži sa oplatí. Stretnete tam ľudí, ktorí vám rozumejú, na chvíľu sa stanete súčasťou niečoho veľkého a príjemného. Budete hltať krátke a stručné poznámky porotcu z ľudu a hľadať v nich svoje dieločko. Môžete diskutovať o nespravodlivom rozhodovaní, vnucovať svojim blízkym presvedčenie o krivde  a konšpiračné teórie. No predovšetkým sa môžete dobre baviť. Taká je súťaž Martinus Cena Fantázie, na to nezabudnite.

No a komu vďaka za jej organizáciu? Adminom Lucke LackovičovejIvanovi Aľakšovi.

Foto: Jan A. Braun, Mark E. Pocha, archív Hydra

Hlavolam, za niektorú z našich tohoročných noviniek – podľa výberu. Napíšte nám, čo sa ukrýva v týchto tajných znakoch na: info@vydavatelstvohydra.sk

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.