Festival Pohoda – leto 2016

Pohoda, to nie je len názov festivalu či slovo, ktorého význam slovníky popisujú približne takto: pekné počasie, priaznivé podmienky, spokojnosť, mier. Pohoda je o ľuďoch a v ľuďoch. Každý, kto sa festivalu zúčastnil, snažil sa tým vyjadriť svoj životný postoj. Nezasahovať, tolerovať, počúvať. Jednoducho žiť a nechať žiť. Ak mali Soyka s Lenonou spočiatku obavy, či do areálu trafia, veľmi rýchlo ich rozptýlili ukazovatele na cestách. Jednotka s hviezdičkou pre usporiadateľov, pekne ďakujeme všetkým organizátorom. Tak teda vstúpme na pôdu tolerancie, presne tak, ako to videli v piatok okolo obeda Hydry.

Soyka sa na Pohodu nanominovala namiesto Lucky Lackovičovej, ktorá si poctivo plnila materské povinnosti, a tak porotkyňa z ľudu a z Hydry dostala na starosť vedenie workshopu o súťaži Martinus Cena Fantázie. Lenže čo by si Soyka bez Lenony počala? No, nepočala by. Tak si do auta pribalila Lenonu a až potom vycestovala do Trenčína. Mesto už žilo davmi usmievavých ľudí s páskami na rukách. A hádajte, čo prvé zaujalo obe hlavy vodného draka, keď prekročili hranicu všednosti a vstúpili na pôdu pohody, porozumenia a lásky? Pánske plastové toalety „na stojáka“. Žiaľ, foto sa nepodarilo urobiť, stále pri nich niekto postával. Ale že to bol nečakaný obrázok!

Poďme však za vystúpením v stane Martinus.sk. Dal sa nájsť ľahko, z diaľky lákalo logo s nápisom.Aj známy detský čarodejník nenechával nikoho pochybovať, kde je Martinus a čuduj sa svete, sám čítal Fantáziu 2015. Akoby tušil, o čom bude reč.

Hydry sa nahlásili usporiadateľom a usadili sa v stane, kde si pokecali s príjemným pánom, vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom. Na Slovensku musí byť každý vydavateľ tak trochu tvrdohlavý rojko, aby sa púšťal do boja s veternými mlynmi, hlavne ak ignoruje ľahko dostupnú zahraničnú produkciu s licenciou a sústredí sa na domácu tvorbu.

Soyka skočila po kávičku a obe dievčatá si narýchlo prebehli, čo čitateľom a súťažiacim povedia.

Lenona pripravovala všeobecnú časť o písaní, o tom, ako oslovovať vydavateľa, a Soyka zasa konkrétne príklady zo súťažných poviedok. Worskop mal byť venovaný predovšetkým odstráneniu chýb v písaní, takže sa porotkyňa sústredila na najslabšie miesta a ich nedokonalosti. Ako kontrast potom vyberala tie najlepšie poviedky a vysvetľovala, v čom je rozdiel. Zo 155 poviedok sa len 16 zaradilo na tie najnižšie priečky, tíško, tajne, aby nik nevedel, si ich označila pojmom Hopky. (Pozor! Hodnotenia sú vysoko subjektívne, ostatní porotcovia možno práve týmto poviedkam udelili vyššie stupienky.) Autori by ešte potrebovali texty dopracovať, poopravovať, prípadne by postačilo, keby ich prečítal aj niekto iný, lebo autor často stráca od vlastnej práce odstup a niektoré chyby už jednoducho nevidí. Však jemu to v hlave fičí, ako má.

(Tu Soyka vychádzala aj z osobnej bohatej skúsenosti, niet nad pravidelné workshopy v Mestskej knižnici v Bratislave, kde si autori dávajú do tela a aj sa poriadne nasmejú na vlastných nepodarkoch a prešľapoch. Ale všetko v zmysle hesla, čo ťa nezbije, to ťa posilní.)

32 poviedok sa pýšilo označením Topky (jedna k nim ešte pribudla nedávno po druhom prečítaní). Znamená to, že z takého množstva prác je väčšina výborná alebo aspoň veľmi dobrá a čítanie sa stalo pre Soyku skoro až notorickou záležitosťou. Chvíle bez čítačky nedokázala obsedieť. Len veľmi pomaly sa teraz snaží dostať do normálu a venovať sa radšej filmom, horám a písaniu (veď čoskoro má byť publikovaná jej novela Svedomie temnej časti).

Po besede sa Hydry vydali na okružnú jazdu za pivom (Lenona v letných horúčavách pivo miluje, Soyku s pivom neotravujte). Niežeby ho nebolo dostatok všade navôkol, len našim dievčatám sa nechcelo vyčkávať v dlhých radoch, keďže bolo okolo 30 stupňov v tieni. Vďaka tomu si obehli celý areál, kde sa ich ktosi pokúsil strčiť do zoznamovacieho labyrintu, vraj aby sa našli.

Narazili na prvú slovenskú kávovú plantáž. Slováci si v Kolumbii prenajali 2 hektáre pôdy, na ktorých pestujú vlastnú kávu. Ročne privezú okolo 2 ton produkcie na Slovensko. Soyka hneď spoznala obsluhu pri kávovare, pravidelne sa totiž zúčastňuje na Slavcone a zásobuje scifistov kofeínom.

Vydavateľky z Hydry objavili stenu múdrostí. Mali tam napísať nejaký inteligentný odkaz o knihách a písaní… Nuž, tak narýchlo z nich žiadne perly nevypadli, alebo ak, tak nebrúsené, typu: Čítanie ešte nikoho nezabilo. Skús to. Môžeš byť prvý.

 

 

 

 

 

 

 

Putovali ďalej, až konečne našli stan Urpiner, zaujal ich predovšetkým ľudovou hudbou a krásnym sedením na paletách. Tu sa rozložili aj s knihami, Lenona konečne dostala svoje pivo, posedeli, pokecali a zabudli si na lavici jedno vydanie Rozmarnej fantastiky.

Potom sa putovalo ľahšie, dehydratácia bola zažehnaná, obe Hydry zvoľnili krok a narazili na Maroša Hečka. Otázky, ktoré sa Soyka nestihla popýtať na besede U červeného raka v Letnej čitárni, sypala zo seba jednu za druhou. O čom? Nuž o prvom slovenskom scifi filme, ktorý sa známy režisér chystá natočiť a my mu, samozrejme, držíme palce.

Čo bolo ďalej? Hudba, rytmus, krepčenie. Človek sa pristaví pri komkoľvek, prehodí pár slov. Nerieši, kto je, odkiaľ je, ani s kým spí, pretože je horúco, melódie udávajú tempo rozhovorov, uzatvárajú sa priateľstvá, niektoré dokonca v angličtine. Taká bola a je Pohoda. Zážitok, ktorý človek dlho nosí v srdci. Spomína s radosťou.

Návrat do reality bol plynulý. Lenona odišla k moru moremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremoremore

Soyka do hôr. Porotkyňa sa vrhla na poviedky, narýchlo popri práci, deťoch a Hydre vypisuje postrehy a hodnotenia, aby sa všetko stihlo.

Držíme súťažiacim palce. Aj tým, ktorý tento rok nezabodujú, lebo určite ich účasť v najprestížnejšom fantastickom zápolení posunie o krok dopredu a o rok možno budú práve oni stáť na stupňoch víťazov. Je to o náhodách. Porotcovia sú tiež len ľudia a hoci sa snažia, nie vždy sa dokážu zbaviť veľmi subjektívnych názorov či osobných nálad (možno dokonca rozmarov).

Píšte, nenechajte sa odradiť neúspechom a hlavne veľa čítajte.

A aké sú najbližšie plány Hydry?

Bude sa vydávať!

Prvý pokus o literatúru pre deti a mládež zverila Hydra do rúk ostrieľanému profíkovi Mariánovi Kubicskovi. Nevieme sa dočkať jeho Potvorobijcov. Ide o dobrodružný fantastický román. Autor je známy vďaka románu Veža elfov (Artis omnis). Obálku a ilustrácie chystá Jakub Šimjak, všetko ostatné (redakciu, knižné spracovanie, dizajn, pri tejto aj ostatných knihách) Evka Piarová.

Vtipné mixované sci-fi a fantasy v poviedkach s vysvetlením podstaty konšpiračných teórií či nevysvetliteľných úkazov vám prinesie Jan A. Braun. Len on dokázal vymyslieť kvantové víly, len on pochopil, že mágia a vedecké poznatky idú dohromady a vytvárajú súlad. Jeho zbierku ilustruje Nika Danišová.

Ivan Kučera so svojimi úchylnými príbehmi, ktoré možno zaradiť jedine do kategórie horor, nás bude desiť v strašidelnej zbierke poviedok Obchádza nás temnotaFilip Bandurčin navrhne obálku aj ilustrácie.

Najviac sa tešíme na ďalší medzinárodný projekt. Po mixe sci-fi, fantasy a hororu Fantastická 55 a zbierke temných príbehov Na hroby, po zbierke roztopašných poviedok Rozmarná fantastika, pribudne zasa raz jedna česko-slovenská zbierka poviedok Zombiepokalypsa o zombíkoch. Niektoré poviedky budú naozaj strašidelné, iné akčné, smiešne, či dokonca romantické. Autori:

Petra Slováková, Tereza Temnářka Matoušková, Petra Dragita Machová, Jaroslav Mostecký, Martin Stručovský, Honza Eraserhead Vojtíšek, Martin Paytok, Lucia Lackovičová, Lenona Štiblaríková, Anna, Olejárová, Katarína Soyka, Janko Iša, Marek Slabej, Mark E. Pocha, Juraj Búry, Ivan Kučera. Lopotiť sa s korekciami bude za českú časť Veronika Háková

Obálka: Martin Cuco Luciak.

Ilustrácie: Martin Cuco Luciak, František Guderna, Filip Bandurčin, Erika Kubíčková, Michal Řezníček, Jakub Šimjak, Bea Tomash, Nika Danišová a iní.

Hydra sa pohrá aj so steampunkom. Norr, ochraňuj Britániu je akčné dieločko Petra Jelínka, ak sa pošťastí, vyjde ešte toho roku.

Nakoniec nemožno zabudnúť na Soyku. Vydá svoje šieste dielo, novelu Svedomie temnej časti, o čarodejnici, ktorá sa kamaráti s vodníkom, zachráni upíra pred nekonečným utrpením a bojuje proti čarodejníkovi, ktorý ovládol hrad aj s podhradím. Veľa akcie, čarovania a trochu lásky. Obálku navrhla Jitka Šenkeříková.

Krstiť sa bude tak všelijako. Čo sa stihne, to na Istrocone, niečo na Bibliotéke, kde Martinus Cena Fantázie vyhodnotí výsledky súťaže a Soyka ani Hydry pri tom nebudú chýbať. Ostatné sa pokrstí zasa v Brne na Fénixcone.

Dovtedy ešte stihneme pár pravidelných worshopov – zrejme presne dva a jeden Hydracon. Vidíme sa!

Foto:  Hydra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *