Workshop, Comics salón a všetky tie ostatné veci

Bol to náročný víkend, začal už vo štvrtok

Keď víkend začína štvrtkom, je jasné, že sa budú diať veľké veci. Napríklad, že Lenona nasadne na Orientexpress a z ďalekého Východu (Gramatiku neopisujte!) docestuje do Bratislavy, aby sa aj ona mohla zúčastniť Fantastického literárneho workshopu v Mestskej knižnici na Klariskej v BA.

Inak, popíjalo sa niečo nealkoholické, brutálne zdravé, so zázvorom. Len pre silné povahy!

Lenona, Dáška Mehešová, Jan A. Braun, Aňa Olejárová, Tono Stiffel a Zdeno „Ash“ Mikláš

Workshop to bol jedinečný. Aj preto, že mal bohatú účasť. Ale aj preto, že jediný príspevok na kritizovanie tentoraz poskytla Soyka. Teda celý pokec patril jej.

A keď knižnica zavrela svoje brány, workovia sa pobrali kade-ľahšie a najľahšie sa im šlo do neďalekého baríku, kde mohli ďalej mudrovať o existencii upírov. Ako môžu byť zneškodnení, len vďaka kolu v hrudi? Ako veľmi majú anatómiu podobnú tej ľudskej? Toť otázka neľahká. Odpovede zatiaľ neprešli úplným vedeckým šetrením, takže ostanú predbežne nezverejnené.

Lenona, Aňa, Tono

… zasa Tono, Zdeno a Lukáš Čechvala

A prišiel piatok, prvý deň Comics salónu 2019

Vy už viete, že Comics salón prebieha každý rok v septembri v priestoroch DK Ružinov, opakujeme to len pre istotu, keby na to niekto pozabudol.

Hydry vyrazili až takmer za tmy, lebo mali predtým ešte také bežné pracovné povinnosti. Našťastie ich čakalo spoločenstvo pripravené na prvý, zakladajúci zjazd akademikov Slovenskej akadémie fantastiky. Jeho program bol schválený jednohlasne, všetky stanovy spísala šikovná pisárka (Lenona). Hneď bol aj odhlasovaný predseda akadémie – Feri Cyberstorm Gago. Povráva sa, že akademici inak ani hlasovať nemohli, lebo mali k dispozícii len jedno tlačidlo, tlačidlo ZA. Preto nik nebol PROTI, ani sa nezdržal hlasovania.

Ale teraz vážne.

Slovenskú akadémiu fantatiky – SAF čakajú perné chvíle. Zobrala si za úlohu sledovať dianie vo fantastike, vyhlasovať najlepšiu fantastickú knihu, poviedku, počin… časom nájdete podrobnejšie informácie, a to už priamo na stránkach Akadémie. Funkciu čestného prezidenta akadémie prijal sám Ondrej Herec – slovenský zakladateľ teórie fantastiky (v Hydre mu vyšlo dielo Netvor: Od Frankensteina po Terminátora, 2014).

Akademici a akademičky, akademiká a akademikáti

Debata o novom počine pokračovala ešte dlho, Hydry však potrebovali nabrať magickú energiu na ďalší deň.

Lebo…

 

Sobota

Zránky bolo potrebné pripraviť predajný pult. Vydavateľstvo Hydra totiž siahlo na elektronický zázrak súčasnosti zvaný virtuálna pokladňa a spustilo svoje prvé predaje.

Ďakujeme, že ste si nás našli, pristavili sa, pokecali!

Inak vydarený kontakt so zákazníkom bol prerušený hneď niekoľkokrát.

12:00 dvojkrsty Hydry

Janko Gálik (Istrocon 4), Aňa Olejárová (Rozmarná fantastika, Zombie apokalypsa, Koleje smrti), Naďka Vojteková, Marián Kubiscko (Potvorobijci 1-2, Rozmarná fantastika), Miro Švercel (Istrocon 4), to boli tí statoční autori, ktorí vystúpili na pódium, aby vyjavili, ako sa im podarilo zabodovať v súťaži O poviedku Istroconu, zvanej PIC, Jankovi dokonca trikrát, Ane dva razy.

Tono Stiffel, Lenona, Martin Roger Králik, Soyka, Aňa Olejárová

Aňa Olejárová

Všetci o sebe niečo prezradili, Janko napríklad, že spisovateľské pero skúšal už od druhej triedy ZŠ, Aňa, že sa rada smeje svojim nápadom, Naďka, že ju bratranec trápil pozeraním hororov, keď bola malá, až sa z nej stala autorka hororov, Majo prezradil, že nič neprezradí a Miro Švercel zasa, že za prvú poviedku získal od poroty dve deviatky a dve nuly.

Zbierka Istrocon 5 je hrubá, lebo sú v nej spolu tri ročníky (2014 až 2016), takže nudiť by sa nemal nik.

Martin Roger Králik a Soyka

Krstným otcom sa stal jeden z dlhoročných porotcov súťaže Martin Roger Králik. Knihu pokrstil písmenkami (uvarené by sa dali zjesť) a zaželal dielku veľa čitateľov.

 

Nato nastúpila Lenona so svojou dark fantasy Táto krajina nie je pre slabých

Len si pripomeňme, že časť z cyklu získala Cenu za najlepšiu fantasy v súťaži Martinus Cena Fantázie za rok 2017.

Tono Stiffel, Lenona a Soyka

Krstným otcom sa stal Tono Stiffel, legenda slovenskej scifi (autor Zabudnutého vesmíru – Hydra). Krstilo sa voskom a ihličím z východných lesov, kde operujú nebezpečné víly, radšej sa im vyhnite.

Hydry zasa utekali k svojmu pultu. Tam sa Vám diali veci!

Soyka dostala nádherný darček od Loptoša:)) Každý predsa vie, že zbiera miniknihy.

Soyka zistila, že jej na pravom pleci sedí čert… Viac ju však vydesilo, že na pravom pleci bolo prázdno. Kde je anjel?

Okrem iného sa pri pulte Hydry zastavila blogerka Maťka.

Hydra len nedávno začala spolupracovať s blogom Knižná potopa. To keby ste sa chceli topiť v knihách, ponárať sa do hlbín neuveriteľných príbehov… Čoskoro sa dozviete, ako sa blogerkám páčila Bratislavská bludička (Lenona), Svedomie temnej časti (Soyka) či Príšery z prímestskej štvrte (Soyka)

https://kniznapotopa.blogspot.com/2019/08/skleny-vrch.html

https://kniznapotopa.blogspot.com/2019/09/posledna-pozemstanka.html

Ale Hydry sa pri pulte dlho neohriali, lebo nastala udalosť literárnej časti Comics salónu – krst zbierky hrdinskej fantasy – Čas hrdinov 2 (Artis omnis)

Trinásť autorov hádam prinesie dielku šťastie.

Krstom sprevádzal a zbierku nakoniec pokrstil známy moderátor Dado Nagy. Najväčším lákladlom bol, samozrejme, majster historickej fantastiky Juraj Červenák (Fantastická 55).

Ďuro Červenák a Dado Nagy

Lenona

Aňa Olejárová

Ivka Molnárová (Dubcová)

Majka Holecyová, Janko Gálik, Ivana Molnárová (Dubcová), Lenona
vzadu Zdeno Jašek, Soyka

Jožko Girovský

Jozef Girovský, Soyka, Lenona

Krstilo sa medovinou, ako sa na hrdinov patrí. Nasledovala dlhá autogramiáda, počas ktorej sa strácali a znovunachádzali knihy. Na spoločné fotenie sa dostavil aj Bumblebee z Transformerov, niekoľko odvážlivcov si s ním podalo ruku.

Hore: Liv Hlavačková, Ďuro Červenák, Soyka, Aňa Olejárová, Ivka Molnárová (Dubcová), Monika Kandriková, Lenona, Janko Gálik, Saš Pavelková, Martin Roger Králik (len kúsok), Jozef Girovský (v červenom tričku), Robo Hric
a dole rodičia knihy z vydavateľstva Artis omnis: Ivan Harman a Andrejka Harmanová

Bumblebee a Hrdinovia

Po krátkej póze v štýle žena za pultom sa Soyka…

(ten prchavý okamih nestihol nik zachytiť, zato ju prichytili, ako sa kamaráti s Grootom)

… sa Soyka vybrala zasa na pódium scifi salónu, ktorým bol STAN.

Pri tejto informácii sa trochu pristavme. Prvotné odmietanie stanu ako miesta na prednášky a zlý dojem z otvoreného priestoru prerástli do úžasu a ohromeného súhlasu.

Dobré to je!

Stánok vyriešil nedostatok miesta v preplnenej budove, na čerstvom vzduchu sa lepšie dýcha. Spoločnosť nie je taká uzatvorená a ktokoľvek môže počúvať, prisadnúť si, a hoci to možno pôvodne vôbec nemal v pláne, nakoniec sa mu prednáška alebo beseda mohla aj zapáčiť.

Podobne začala promo akcia Tona Stiffela k jeho plánovanej upravenej a rozšírenej reedícii zbierky Zabudnutý vesmír, ktorú Hydra mieni krstiť na tohoročnej Bibliotéke.

https://www.incheba.sk/vystavy/biblioteka-16856.html?page_id=16856

A na známosť sa všetkým dáva, že vydavateľstvo Hydra bude mať na Bibliotéke svoj stánok! Tešíme sa na Vás, určite príďte, už vieme používať pokladňu. Okrem iného, dá sa platiť aj kartou!

Až po Tonovej besede, na ktorej nové ilustrácie predstavil osvedčený umelec Jakub Šimjak, si Hydry konečne vydýchli.

Pre lepšie vydychovanie si svoje knihy z pultu odpratali a užívali si atmosféru v spoločnosti ľudí, ktorým mágia nepripadá čudná, lety do vesmíru považujú za samozrejmé, a keď sa v reštaurácii objaví Keanu Reevs, neváhajú sa s ním vyfotiť.

Hydry sa len deň predtým zhovárali s chlapcami zo scifi.sk o tom, akí opatrní musia byť herci pri fotení s fanúšičkami, takže radšej dvíhajú ruky, aby ich nikto neobvinil zo sexuálneho obťažovania. Nuž si Hydričky trošku zaprovokovali. A ozaj! Keanu dvíha ruky:)) Ale možno sa len vzdáva. 

Počas celého Comics salónu sa Hydry zabávali, či už na kávičke, pri dobrom jedle, alebo vínku v reštaurácii Jedna báseň. Je to podnik na konci vesmíru, kde obslúžia kohokoľvek, z ktorejkoľvek galaxie i dimenzie. Čašník dokonca ani nemrkne okom, ak sa mu za pultom objaví obyvateľ… Zabudli sme sa opýtať, z ktorej prišiel planéty.

Ani nedeľa nenechala Hydry len tak polihovať

Od včasného rána – od 10:00 hodiny –, prebiehala Poviedka na počkanie, pričom Hydry svojich pisateľov zbierali už v MHD.

Témy boli ako vždy dve: Cestovateľ a Reťaz.

A znovu sa zopakovala situácia z predošlej Poviedky na počkanie. Bolo veľmi ťažké vyberať. Úroveň textov bola vysoká, našťastie bodovací systém nekrompromisne určil víťaza.

Stal sa ním Adam Olejár (Istrocon 4), nie prvý, ale ani posledný raz.

Na druhom mieste zažiarila Bejka Takáčová

a tretie miesto obsadila Miška s naozaj výbornou Šelmou

Keďže štvrté miesto nemalo v bodovaní od tretieho ďaleko, rozhodli sa Hydry udeliť aj zemiakovú medailu. Zaslúžil si ju Gabo za vynikajúci mikrohororček Autobus.

Víťazi získali knihy, ktoré si sami vybrali.

A tým sa Comics salón skončil, o rok príde znova. Aký teda bol? Výborný! Organizačne zvládnutý, ľudsky obohacujúci.

Lenže pre Hydru jeden koniec znamená nový začiatok. Začíname sa zaoberať Bibliotékou. V tomto roku nás čaká ešte Brno a Fénixcon a pomaly pomaličky sa vrhneme na prípravu zbierky scifi – výzva bola niekoľkokrát za sebou zverejnená na našej stránke, vrátime sa k nej onedlho.

Nech Vás príbeh pohltí, priatelia, čítajte!

 

foto: Kamila Galbavá, Serjoža Serjožovič, Ondrej Trepáč, Rastislav Weber, Tono Stiffel, archív Hydra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *