O autorovi – Jan Arkor Braun

Môj pôvod sa črtá na takmer ďalekom západe, konkrétne v meste piva – Plzni, a pretože som bol v Bratislave zakotvený (vďaka rodičom) už v roku 1974, niektorí Pražáci o mne rozhlasujú, že nie som Čech, a nech radšej píšem v slovenčine. Tak som to skúsil, ale napriek tomu sa ešte občas vraciam k svojmu rodnému jazyku, keď mi v poviedke lepšie „sedí“ než slovenčina. (Priznám sa bez mučenia, že som to dávno neurobil.)

Byť odchovaný na starých, ešte socialistických, autoroch, akými sú napríklad Jefremov, bratia Strugatskí, ale aj tí, ktorí písali za železnou oponou, nie je hanba. V niektorých prípadoch dokonca pozitívum. Samozrejme, že nesmiem zabudnúť na Bradburyho, Asimova a mnohých ďalších.

Fantasy som objavil relatívne neskoro, až po vysokej škole. Ale hneď od toho najlepšieho – J.R.R. Tolkiena a bola to láska na prvý pohľad. (Pochopiteľne,  že ku knihe, nie k pánovi profesorovi.)

Odtiaľ bol iba malý krôčik k LARPom. Pre tých, ktorí ešte neobjavili túto neskutočne dobrú zábavu, v skratke vysvetlím pojem pomocou príkladu. 

Predstavte si, že môžete na vlastnej koži prežiť akýkoľvek príbeh z ľubovoľného prostredia. Organizátor určí základný dej, jeho minulosť a viac či menej riadi aj budúcnosť. Vy dostanete (alebo si vymyslíte) cieľovú úlohu v tomto svete, rozhodnete sa pre konkrétnu postavu, vrátane jej vlastností a „Live Action Role Play“ sa môže začať. Hrať je možné aj niekoľko dní, v meste, ale aj v hlbokých lesoch, alebo iba v obývačke. No vráťme sa od teoretizovania ku mne.

Svoje texty som sa snažil uplatňovať s väčším či menším úspechom v Ceně Karla Čapka, v Martinus Cene Fantázie, v Súťaži o Dračí řád, či v Ohnivom pere slovenského Fandomu. Najlepšie umiestnenie – ôsma priečka v Martinus Cena Fantázie, bola pre mňa obrovskou radosťou a víťazstvo v Ohnivom pere 2014 Q2, ma motivovalo do ďalšieho písania.

Tohto roku ma ocenili a zároveň aj neskutočne prekvapili v Prahe. Za moju samostatnú prvotinu, zbierku poviedok Kvantové víly, som dostal v Cene Miloslava Švandrlíka 2017  hneď dve ocenenia: Čestné uznání a Zvláštní cenu uměleckého sdružení Artes.

Ceny sú pre mňa o to vzácnejšie, že kniha v slovenčine prerazila na českej literárnej scéne.

S radosťou som poviedkami prispel do projektov vydavateľstva Hydra: Fantastická 55, Rozmarná fantastika a do zborníka Fantázia 2013.
Do posledného zborníka sa dostala prvá poviedka, ktorá sa časom stala súčasťou zbierky Kvantové víly. Tá vyšla v mojom obľúbenom vydavateľstve Hydra.

A bola to práve táto poviedka, ktorá ma priviedla na myšlienku spracovať konšpiračné teórie, podivné, dosiaľ nevysvetlené udalosti a osudy niektorých vynálezov formou môjho vlastného vysvetlenia. Vďaka tomu za tri roky vznikla tenká knižka humorne ladených poviedok o neznámych hrdinoch, ktorí predsa vždy tvoria dejiny.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *