SlavCon 2015 – Bratislava

Slávme slávne…

  • Marek Slabej, Vydavateľstvo Artis Omnis, Eva Piarová, Soyka, Roman Hruška, Andrej Jáchim

Piatok – Príchod a ubytovanie

V priateľskom ovzduší sa postretali účastníci conu, zombíci s upírmi sa ubytovali v Pohrebnej službe, elfovia na poschodí. Postapokalyptické schodisko rozohrialo žilky takmer na bod varu, prekonať ho dokázala jedine samopadajúca kinosála.

Prišli už všetci, Lenona nikde. Soyka stratila hlavu, v najbližšom baríku sa umárala žiaľom. Chmáry jej z tváre rozohnal príchod najvernejších. Za „okrúhlymi stolmi“ rôznych tvarov potom prebiehali diskusie, vytvárali sa kruhy a krúžky, stretnutia a zvítania nemali konca. Postávanie na chodbách, na schodoch, pod schodmi nerozohnal ani dážď.

Sobota

Hydra začala zostra, v skorých ranných hodinách presne o 10:00 prednáškou o slovenskej fantastike za rok 2014. V minulom roku vyšlo na Slovensku celkovo 22 kníh v žánroch SF, Fantasy a Horor a jedna zbierka esejí o fantastických netvoroch – Netvor Od Frankensteina po Terminátora od Ondreja Herca.

Každý si mohol knihy poťažkať, zalistovať a možno aj prečítať

Vyčerpané Hydry trochu pookriali na prednáške Romana „Doktora“ Hrušku o terminátoroch. Vedeli ste, že: keď sa Rise pýta policajta, ktorý je deň, ten odpovedá štvrtok 12. mája, ale v roku 1984 12. mája štvrtok nebol? (Bola sobota)

Hlad po vedomostiach vystriedal ten obyčajný. Našťastie dlhé chvíle naťahovala obsluha ako z hororu a tak bolo dosť času na ďalšie nekonečné rozhovory o závažnom vplyve antigravitačných zbraní na rozvoj tanečných kreácií bludičiek aj pozemšťaniek.

Lenona sa zatúlala k vedľajšiemu stolu a čarovným úsmevom zvádzala Martina „Cuca“ Luciaka – najlepšieho ilustrátora v našej časti galaxie – na ďalšiu spoluprácu.

 

O naivnej bojovníčke Zoe prišiel porozprávať jej autor John Mrva, román nielen napísal, ale aj ilustroval

Opäť sa pritvrdilo.

Edičný plán Vydavateľstva Hydra na rok 2015 prišla prezentovať editorka Eva Piarová v prednáške pod názvom Hydraplán.

Nosnou sa toho roku stane zbierka poviedok hviezdy slovenskej hard scifi Tona Stiffela Zabudnutý vesmír s ilustráciami Jakuba Šimjaka – vyskúša sa nový formát a tvrdá väzba.

Hydra pôvodne chystala aj súťaž s názvom Napíš si svojho Červenáka. Napodiv sa ešte pred jej vyhlásením prihlásili Červenákovci z celého Slovenska – niekto musel informáciu prezradiť, uvažuje sa o zrade z vlastných radov. Námatkovo sa teda vybralo dielo jedného z nich a… čuduj sa svete! Ide o prudko čitateľné humoristické dieločko o bande povaľačov, ktorých okolnosti donútili, aby sa stali hrdinami. Dieločko je napísané zručne, ak sa nebudete vyložene smiať, prinajmenšom sa aspoň pousmejete. Autor dokáže zabrnkať na šteklivú strunu. Ktovie, možno je to tým priezviskom. Filip Červenák a jeho Príbehy spod kiltu

Mark E. Pocha desil zbierkou hororových drabble Z temnôt, takže ich Soyka musela upokojovať fantasy Elfov kentaur. Asi to prekvapí, ale bude o elfoch a kentauroch.

A potom už obecenstvo stíchlo, lebo držiteľka mloka a víťazka CKČ Lenona informovala o svojej military scifi Tester. Keď všetci doslintali, Vydavateľstvo Hydra ešte upozornilo, že stále zbiera humorné poviedky do pripravovanej zbierky pod krycím menom Rozmarná fantastika.

Pozor, pozor, Dobrodruhovia! Dočkáte sa ďalšieho dielu obľúbenej série.

Prehydrované Hydry nevyhnutne potrebovali aktívny odpočinok a tak si odskočili k susedom. Artis Omnis krstil zbierku detektívnych poviedok legendy slovenskej fantastiky Jozefa Žarnaya. Kto nepozná Tajomstvo dračej steny, povinne odznovu dorastať! (Ide totiž o literatúru pre deti) Krstilo sa pivom a krstným otcom nebol nik iný ako Martin „Roger“ Králik. Hneď po krste sa utvorili dlhé rady na autogram

Idú fámy, že Soyka sa predbiehala.

Po chodbách sa potulovali rôzne masky, takže mimozemšťania, kentauri aj iné nadprirodzené bytosti ľahko splynuli s davom. Napokon práve kvôli nim cosplay vznikol, aby sa medzi nami cítili ako doma. Napriek tomu sa našli takí, ktorí si išli oči vyočiť. Niekto by ich mal upozorniť, že čumieť sa nepatrí.

O spoločenstve šialencov nazvanom Conan society sa Hydry dozvedeli na Fénixcone pred mnohými a mnohými troma rokmi. Ide o zoskupenie silných chlapov, svaly z betónu a železné päste. Nie nadarmo sa uvažuje, že aj obe Hydry by sa mohli medzi bojovníkov prepracovať, stačí sa pozrieť na ich rešpekt vzbudzujúci vzhľad a hrôzu naháňajúce úškľabky. Ondrej Trepáč, inak známy ako Andy Knocker napísal Conana – Acheronskú dýku a krásna Eva Suchomelová sa ujala úlohy krsnej matky. Možno sa našli aj takí, ktorí skutočne pozerali na knihu.

Krstilo sa pieskom, ale spoločenstvo priaznivcov Conana, alebo aspoň Knockera, nezabudlo na dobré mravy a strieľalo šampanské. A kde sa strieľa, tam nesmú Hydry chýbať.

Od Conana hups k do sveta prírody. Františka Vrbenská prednášla o Stínu vlka.

Vonku lialo ako z krhly, poriadne sa ochladilo, tak sa Hydry utekali zohriať na prednášku Šaňa Schneidera – Teplé Star Wars

Na druhý deň boli ešte všetci v reštaurácii a snažili sa navečerať, lenže obsluha tvrdila, že nepodáva raňajky. Ťažko skúšaní fantasti sa nenechali oklamať podivnými časovými dilatáciami a svojo právo poslednej slavconovskej večere si vydobili.

O to horšie sa v nedeľu ráno vstávalo. Workshop začínal o 11:00, pre iných asi okolo obeda, ale účastníci conu polapení v slučke – deja vu – aj – jamais vu – vstávali s obrovskými problémami.

Nedeľa

Workshop – spojené sily scifi.sk na čele s Ruženkou Srnkovou a Ferom Cyberstoromom a Vydavateľstva Hydra vyskúšali ojedinelý projekt – Poviedky na počkanie spolu s literárnym workshopom. Účasť bola nečakane početná.

Vyjadroval sa každý ku každému a každý s každým, štyria odvážlivci si veľmi úspešne strihli Poviedku na počkanie – témy boli Hviezdy a Prsteň – a mali by byť zverejnené na scifi.sk

Pokračovalo sa v kaviarni a bolo by sa pokračovalo dodnes, keby nezasiahol skutočný svet a Slavcon nerozohnal. Slavcon je za nami, nech žije ďalší Slavcon!

A ešte foto s kráskou zo SZM (Zľava: Romana „Doktora“ Hruška, Soyka, kráska, Ruženka Srnková)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *