O autorke – Lenona Štiblaríková

Narodila sa v Košiciach, po ukončení štúdia ruštiny a španielčiny na UK v Bratislave sa kvôli práci v rodinnej firme presťahovala do Humenného.

Píše od roku 2010.

Neúnavne propaguje slovenskú fantastiku článkami a recenziami na webstránke vydavateľstva Hydra, prednáškami a workšopmi na conoch či založením hesla o slovenskej literárnej fantastike na Wikipédii. V roku 2012 spojila svoje úsilie s inou autorkou fantastiky a spolu s Katarínou Soykou na podporu domácej tvorby založili Vydavateľstvo Hydra.

Okrem písania rada behá prekážkové behy, číta a zaujíma sa o apiterapiu /liečba rôznych ochorení pomocou včelích produktov/.

 

[foogallery id=“1104″]

Ocenenia a bibliografia:

Poviedka Istroconu 2012 – kategória „pamäť“ – 2. miesto /poviedka Odpočívaj v pokoji/

Poviedka Istroconu 2012 –  „voľná kategória“ – 2. miesto /poviedka Mladuchy na zabite/

O poklad moravského sklepa 2012 – kategória novela – 1. miesto /novela Šťastlivec/

Cena Karla Čapka 2013 – kategória novela – 1. miesto /novela Bratislavská bludička/ – udelená cena MLOK

Nominácia na cenu Akadémie SFFaH za rok 2013 v kategórii „Najlepšia poviedka“ /Bratislavská bludička, MLOK 2013/

Ocenenie Európskej asociácie ESFS Awards 2014 – Encouragement award 2014

Mikropoviedková súťaž scifi.sk 2014 – 1. miesto /poviedka Neskoro, ale predsa/

Cena Karla Čapka 2014 – kategória novela – 4. miesto /novela Tester/

Cena ScifiKozmos 2015 – finále súťaže /poviedka Ticho/

Vidoucí 2015 – 2. Miesto /poviedka Cigánska vilija/

Cena Karla Čapka 2015 – kategória krátka povídka – finále /poviedka Praktická inštruktáž nováčika pri odvoze odpadu/

2012:

 • románŠťastlivec, Vydavateľstvo Hydra, 2012

väzba: brožovaná, 328 strán

Humorný príbeh jedného únosu mimozemšťanmi, ktorý sa napokon ukáže byť reťazou viac či menej šťastných náhod. V snahe ujsť prenasledovateľom je hrdina vláčený vesmírom UI, ktorý až príliš často plače, že nemá čo na seba, najme si bodyguarda, ktorý nechce zabíjať a zvedie ho krásna mimozemšťanka, ktorá sa nesmie zaľúbiť. Vo svete obchodu so šťastím, ktoré možno jediným dotykom ukradnúť či darovať, je šťastie nad zlato a niekedy aj nad zdravý rozum. Z nevedomého pozemšťana sa postupne stáva vynaliezavý chytrák, čo z každej zložitej situácie vyviazne nie len vďaka svojmu šťastiu, ale najmä vďaka priateľom, ktorých si získal.

2013:

 • románAstrálny pútnik, Vydavateľstvo Hydra 2013

väzba: brožovaná, 608 strán

Constantin je vesmírny pútnik. Skúma svet na druhej strane čiernej diery, kde objavuje Bytosti . Sám je však odhalený. Od uväznenia na opačnom konci sveta ho zachráni len dohoda s veliteľom mimozemskej tajnej služby – Arginom. Dokedy si Constantin udrží zdanie normálneho života na Zemi, keď musí uspokojovať aj stúpajúce nároky Bytostí?
Argin žiada viac, ale Constantin nechce svoje tajomstvo na Zemi prezradiť. Má vôbec na výber? Chce to plán a tajné služby si nejaký vždy vymyslia.

 • Fantastická 55 –zbierka českých a slovenských poviedok /poviedka Pekelná autoškola/

väzba: brožovaná, 328 strán

Experimentálna zbierka poviedok českých, moravských a slovenských autorov, v ktorej sa scifi strieda s fantasy, groteska s hororom toho istého žánru. Poviedky v českom a slovenskom jazyku dopĺňajú ilustrácie 14 ilustrátorov. Zvučné mená sú zárukou kvality, neznámi autori ponúkajú nové alternatívy.

 • MLOK 2013– zbierka víťazných prác ceny Karla Čapka za rok 2013, Nová vlna 2013 /novela Bratislavská bludička/

väzba: brožovaná, 480 strán

2014:

 • román Bratislavská bludička, Vydavateľstvo Hydra, 2014

väzba:brožovaná, 270 strán

Bludička Malvína pracuje v Bratislave ako turistická sprievodkyňa. Nepohodlným zákazníkom pomotá cesty a podobne sa zbavuje aj nepríjemných okoloidúcich. Občas využíva služby taxikára a citomága Alexandra a zaskočí do kaviarne k Branislavovi, ktorý za tajnú receptúru na najlepšiu kávu na svete upísal svoju dušu. Oboch priateľov sa snaží utajiť pred Srbom Zlatkom Zebićom, majiteľom výletnej lode Damijana kotviacej na Dunaji.
Svet magických bytostí – Iných – zasadený do súčasnej Bratislavy strháva pozornosť čitateľa od prvej do poslednej strany nielen príbehom, ale aj humorom pre Lenonu Štiblaríkovú takým typickým, trochu cynickým a sarkastickým, vždy však nad vecou

 • Na hroby– zbierka českých a slovenských poviedok, Vydavateľstvo Hydra, 2014 /poviedka Mladuchy na zabitie/ väzba: brožovaná, 228 strán

Antológia českých a slovenských poviedok o umieraní, o smrti a o balansovaní na hranici života a smrti. Hrdinovia poviedok hrajú podivné hry, víťazia, podvádzajú a sú podvedení, lebo „zubatá“ má morbídny zmysel pre humor.

 • My jsme vám to říkali– zbierka českých a slovenských poviedok, zostavila Zuzana Hloušková, vydal: Spolek přátel krásného slova, 2014 /poviedky: Reklamátor, Literárna súťaž, On, abotväzba: brožovaná, 280 strán

Sbírka českých a slovenských humoristických povídek v žánru re-pre (real prediction), které se odehrávají „velmi brzo ve velmi blízkém světě“, jistě osloví nejednoho čtenáře, který se kdy potýkal s moderními technologiemi.

Jednotlivé příběhy spojují desítky drobných netušených nitek a společně vytváří plastický obraz budoucnosti, která může nastat ještě dříve, než čtenář knihu odloží. V osmičlenném autorském týmu najdeme např. Lenonu Štiblaríkovou, držitelku evropského literárního ocenění Encouragement Award za rok 2014. Sbírku edičně připravila Zuzana Hloušková, doslov napsala Františka Vrbenská a anotaci na obálku Jiří Walker Procházka. Knížka zaujme originální grafikou a stylovými ilustracemi z pera královéhradeckého výtvarníka Jaroslava Svobody. Budoucnost přijde, technický pokrok nezastavíme, ale můžeme se u toho alespoň smát!

Autori poviedok: Jan Hloušek, Zuzana Hloušková, Zdeněk Jarchovský, Milan Kováč, Iva Mrkvičková, Jaroslav Svoboda, Lenona Štiblaríková, Martin Vondráček

 • časopis Jupiter 7 – space opera, vydavateľstvo Rogerbooks, jún 2014 /poviedka Snoví bojovníci/

2015:

 • Dvanáct nesmrtelných– tucet netuctových povídek – zostavil Zdeněk Rampas, Argo, 2015 /novela: Bratislavská bludička v českom jazyku/ väzba: pevná, 612 strán

Tři horory, čtyři fantasy a pět science fiction – výběr toho nejlepšího, co Akademie SF, F a H ocenila za svou dvacetiletou historii. Uvedená díla zdařile dokládají šíři záběru české a slovenské fantastiky posledních dvou dekád. Od rozpustilosti a neuctivého zacházení s klasiky, přes jejich poučené následování až po hledání a tvorbu vlastního světa. Jedná se o texty, které vám utkví v paměti na dlouhou dobu, možná i navždy. Právě proto jsme antologii připravenou tahounem Akademie (a prezidentem Československého fandomu) Zdeňkem Rampasem pojmenovali 12 nesmrtelných.

 • MLOK 2015, zbierka víťazných prác ceny Karla Čapka za rok 2015, Nová vlna 2016, väzba mäkká, počet strán: 396 /poviedka Praktická inštruktáž nováčika pri odvoze odpadu/,

recenzia: www.fandom.sk /Richard Bojničan/

 • román Tester, Vydavateľstvo Hydra, 2015 ,väzba: pevná, 160 strán

Hoci je Slovensko najväčším producentom zbraní na jedného obyvateľa na svete – prvenstvo sme Čechom vyfúkli pred desiatimi rokmi – navonok je to mierumilovný a pokojný štát.
Ak si myslíte, že nedobudované bratislavské metro chátra nevyužité, potom celkom určite toho netušíte oveľa viac. Žilinský ZILET chrlí obrnené vozidlá, lietadlá a bojové mechanizmy, Košický Ko-sec je zameraný na demolačnú techniku, výbušniny a odmínovacie stroje. Pre BRAZ – Bratislavské závody pracuje Milo ako tester. Testuje zbrane, miluje zbrane a miluje aj smrť. Doslova. Problémy začnú, keď mu niekto unesie priateľku rovno z postele. Ešte horšie je, že ide o dcéru jeho priameho nadriadeného.

 • Rozmarná fantastikazbierka českých a slovenských poviedok

zostavili: Katarína Čavojová, Lenka Štiblaríková /poviedka Prípad naivného upíra, Kvatrogram/

Vydavateľstvo Hydra, 2015, väzba: pevná, 400 strán

2016:

 • Zombie apokalypsa – zbierka českých a slovenských poviedok na tému zombie, Hydra, 2016 /poviedka Vskutku neobyčajný účinok instantných polievok/, väzba: mäkká, 448 strán
 • Žena se lvem – antológia poviedok českých a slovenských autoriek fantastiky, Fortna, 2016 /poviedka Pekná noc na čary/, väzba pevná

[foogallery id=“1105″]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *