Animeshow 2018 a pár udalostí predtým

Od nového roku sa život vydavateľstva rozbehol v plnom prúde, takže často nemal udalosti kto zapisovať.

Pripomeňme si v skratke, že sa odohral pravidelný Fantastický literárny workshop v Mestskej knižnici v Bratislave. Stará partia sa stretla takmer v plnom počte (matky na materskej a ťažko pracujúci chlapi sú dlhodobo ospravedlnení). Chýbala omladina, ale tá možno ešte dospávala Vianoce.

Pozrime sa kľúčovou dierkou, čo sa v knižnici odohrávalo.

Zuska Stožická, Jan A. Braun, Katarína Soyka, Zdeno Ash Mikláš, Andrej Jáchim a nad hlavami sa im vznáša neviditeľná Aňa Olejárová.

Nebol by to workshop, lopota a zápasenie s písmenkami, s celými vetami, či dokonca s myšlienkovými celkami, keby za prácu workovia nedostali zaslúženú plácu.

Aňa Olejároví prijala hmotnú podstatu a vrátila s k autorom z mäsa a kostí. Lenže oni ani pri stole plnom dobrôt nelenili, preto sa im zelení počas celého roka.

Medzi nami, schyľuje sa k ďalšiemu worku. Autori už búšia do klávesníc, rodia sa perly slovenskej literárnej fantastiky a vo štvrtok (ten pred veľkonočnými prázdninami) sa bude pochovávať autorská pýcha, kruto kritizovať každý nedostatok, možno sa budú likvidovať nepodarky. To aby nám autori nespyšneli. Ale písať neprestanú, lebo sú na písaní závislí.

Medzitým sa na Istagrame (nie Hydry, Hydra instagram nemá) objavil takýto krásny odkaz…

A už sa prirútila Animeshow 2018

Vydavateľstvo Hydra nesmelo chýbať. Soyka sa bez Lenony zúfalo snažila dotiahnuť takmer 60 kilový batoh do areálu plného cosplayov, prednášajúcich a počúvajúcich. Našťastie sa našli gentlemani, ktorí jej ochotne pomohli, a to sa hovorilo, že dávno vymreli. Nevymreli, sú tu! Kde? Len hľadajte, lebo kto hľadá, nájde.

Krst najnovšieho ročníka súťaže Poviedka Istroconu 2017 (PIC) začal krátkym sumárom predošlej súťaže a oznamom o množstve noviniek, ktoré súťaženie čaká.

Zo 49 poviedok, z ktorých jedna bola diskvalifikovaná, nakoľko už sa objavila v inej súťaži, bolo 14 poviedok napísaných v českom jazyku.

Zastúpenie podľa kategórií bolo nasledovné:

Historická fantasy – 11 poviedok, z toho 3 v českom jazyku

Voľná – 27 poviedok, z toho 5 v českom jazyku

Zbraň – 8 poviedok, z toho 6 v českom jazyku

A víťazi? Tu sú:

 1. miesto Miro Švercel: Traja králi
 2. miesto Martin Paytok: Freelanceři, Stanislav Repaský: Obchodník
 3. miesto Pavol Hlubík: Ruka mŕtveho muža

Kategória Historická fantasy:

 1. miesto Miro Švercel: Traja králi
 2. miesto Pavol Hlubík: Ruka mŕtveho muža
 3. miesto Adam Olejár: Spoločný nepriateľ

Kategória Voľná téma:

 1. miesto Martin Paytok: Freelanceři, Stanislav Repaský: Obchodník
 2. miesto Adam Suchý: Správný život
 3. miesto Karol Hajdu: Jazyk

Kategória Zbraň:

 1. miesto Martin Paytok: Duchové minulosti
 2. miesto Tereza Holubová: Pohovor
 3. miesto Ilona Pluhařová: Mungi a Beddu

Dvaja autori sa dostavili osobne, aby krátkymi úsekmi zo svojich poviedok navnadili čitateľov.

 

Adam Olejár                                                        Pavel Hlubík

Útla brožúrka, ktorá vyšla pod názvom Istrocon 4, sa nechala pokrstiť Markom E. Pochom. Energetický nápoj by jej mal dať krídla.

Administrátori súťaže avizovali veľké zmeny, tak čakajme, ako to naozaj vypáli. Súťaž by mala opäť byť jednokolová, chvála za túto zmenu, lebo o druhé kolo už väčšinou prejavovali záujem len v prvom kole vyhlásení finalisti. Na krste boli vyhlásené nové témy pre tohoročnú súťaž, a to:

Kategória fantasy – Les

Kategéria scifi – Kyborg

Kategória Voľná – tu sa fantázii medzi nekladú.

Takže, píšte, píšte, možno sa aj Vám podarí prebojovať medzi víťazov a Vaša poviedka zažiari v nasledujúcom ročníku a v zbierke, ktorá by mala vychádzať pravidelne, každé dva roky.

Hydra bez druhej hlavy sa potom zavesila na Mariana Kubiscka (alebo to bolo naopak?) a strávili spolu krásnu hodinku kecaním o hradiskách, lebo zhodou okolností obaja autori píšu romány zasadené do viacmenej neexistujúcich hradísk inšpirovaných tými skutočnými, z rozdielnych časových období. Nadšene diskutovali o všetkom možnom, o filmoch, o knihách, aj o rozdieloch medzi Vikingami a starými Slovanmi. Debata sa postupne presunula k téme Potvorobijci, čo-to sa riešilo okolo avizovanej dvojky úspešného mládežníckeho románu.

Krátko nato sa obaja autori vrátili do DK Ružinov na prednášku o funfiction a Potvorobijcoch 2, ktorú Marián Kubicsko viedol. Druhý diel úspešného detského románu sa na rozdiel od prvej časti nebude odohrávať v military tábore, ale na starom hrade. A keďže také miesta bývajú strašidelné, Hydra zdvihla vekovú hranicu čitateľov na 14+. Dvojka prinesie akčnejšie scény (a teda aj krvavejšie), trošku viac erotiky (slintajte až doma) a záskoky do histórie. Máte sa na čo tešiť. Prítomným na prednáške ukážku z novinky prečítala krásna mladá dáma.

Ďalšia prestávka bola veľmi krátka. Soyka stihla stretko s Ivanom Aľakšom (Martinus Cena Fantázie) a Ruženkou Srnkovou (scifi.sk), zoznámila sa s Jurajom Malíčkom, ktorý sa venuje publikačnej činnosti v oblasti popkultúry. Tém na rozhovor by bolo veľa, času však málo. Chystal sa totiž ďalší krst Hydry, krst hororu Na dušičky zomrieš.

Ten krst!

K R S T!

Preplnený fantasy salón vrel očakávaním. Vošlo obrovské ego a hneď za ním autor úchylných hororov a ešte nevhodnejšieho humoru Mark E. Pocha.

Jeho čitatelia ho milujú, poslúchajú ho na slovo, ba bažia po každej jeho hláske. A Mark  ich rozdáva.

Najnovší slasher Na dušičky zomrieš nesie označenie YA horror story, ale nadajte sa pomýliť. Mládež smie knihu čítať až po dosiahnutí hranice dospelosti 18+, je totiž plná krvi, sexu a zasa krvi. A čo je zvláštne (teda aspoň Soyka nevychádza z údivu), že tí ľudia to hltajú, čítajú, zdieľajú. Trhajú sa o drobnú brožúrku a oči im žiaria šťastím, ak sa k nej dostanú.

Bodaj by aj nie! Mark vie presne, čo má čitateľom ponúknuť. Jeho postavy na pódiu ožívajú. Doslova! Všetci prítomní sa na vlastné oči stretli s predlohami hlavných hrdinov, mali tú česť vidieť Markovu múzu Luciu Ozaniakovú, ktorá poskytla svoju krásnu tvár pre obálku.

Alibizmus bokom. Boli sme tam aj my a smiali sme sa. Lebo chceš – nechceš, Mark vie byť vtipný. Počas oplzlostí si Soyka zakrývala uši rukami, a predsa počula viac, než po čom netúžila.

Krstilo sa bozkom krásnej Lucie a pokrstený výtlačok mohol vyhrať ten, kto vymyslel najdômyselnejší spôsob, ako Luciu uchrániť, keby jej skutočne hrozilo to, čo hrdinke v Markovej knihe.

 

Lenže chlapci stratili reč. Hltali Luciu lačnými pohľadmi, nenachádzali správne slová, jedinú možnosť videli v tom, že sa s Luciou niekam ukryjú a… ktorýsi by ju dokonca zakopal ako poklad do zeme. No, to by, hádam, bola škoda.

Kto sa stal víťazom, neprezradíme. (Len trochu.)

Mali ste tam byť, vedeli by ste.

A viete čo? Nevadí. Čoskoro bude Slavcon, dovtedy pre Vás Hydra vymyslí niečo nové. Môžeme sa tam stretnúť, pokecať, pošpásovať alebo ovlažiť svoje smädné krky v okolí Dúbravky.

Zatiaľ sa majte, vidíme sa.

Foto: Opotos Loptos, archív Hydra

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.