Pop Kultúra Fest Košice 2018

Festu v Košiciach predchádzal najprapodivnejší Fantastický literárny workshop v Mestskej knižnici v Bratislave z doterajšej histórie workov. Prečo? Nuž preto, lebo sa rozoberali poviedky od jediného autora (autorky). Niežeby nebolo čo robiť, autorka umne zahltila disk a naplnila čas snaživých konzultantov do poslednej minúty.

  

Jan A. Braun a Zdeno Ash Mikláš

Aňa Olejárová

Namietate, čo sa to deje, že ostatní nepíšu?!

Len pokoj, nič sa nedeje. Píšu. Práve dokončili poviedky do najprestížnejšej súťaže literárnej fantastiky na Slovensku – Martinus Cena Fantázie, na iné im neostal čas. Prisahali si však, že letné worky poviedkami zahltia.

Však uvidíme.

Vráťme sa do Košíc, kde sa konal prvý ročník Popkultúra festu – 1. až 3.6.2018.

Priestory Galeon pubu v pivničnom podzemí s príjemnou atmosférou a vlhkým vzduchom, aký býva v katakombách (toľko postrehy Žilinčanky Soyky), boli výborné, čarovno tajomné, zároveň domácky priateľské.

Zaklínač

Pravda ľudí sa zišlo pomenej, menej než zvyklo bývať na veľkých conoch. Ale nejako zrejme treba začať. Možno mali usporiadatelia trochu viac tlačiť na propagáciu alebo vybrať vhodnejší dátum na konanie festivalu. Deň detí rozhodne nebol najšťastnejšou voľbou. V sobotu zasa conu konkurovalo Štátne divadlo Košice so svojím tradičným Dňom otvorených dverí, ktorý sa niesol v znamení hľadania divadelného pokladu. Súčasťou programu boli prehliadky historickej divadelnej budovy a jej zákulisia s miestami, ktoré divákom nie sú bežne dostupné. Nechýbali tvorivé divadelné dielne či možnosť odskúšať si divadelné kostýmy, niečo pre nadšencov cosplay.

Katarína Soyka

Jún je pre mnohých stredoškolákov časom po maturitách a pre vysokoškolákov skúškovým obdobím, prázdniny sú blízko, mestá sa začali vyprázdňovať, mnohí už vyrazili na prvé dovolenky.

Niekoľko prednášok bolo na cone zrušených, nebolo komu prednášať, alebo neboli splnené pracovné podmienky pre prednášku.

Majster Cuco musel opäť maľovať na chrbát a opäť perfektne

Napriek menším výhradám sa Hydrám z Košíc nechcelo. Poďme si vysvetliť prečo.

Lenona a Soyka sa do Košíc z rôznych koncov republiky vybrali predovšetkým kvôli svojmu autorovi Markovi E. Pochovi s jeho dvorným ilustrátorom Cucom, umelci pera a tužky mali mať v sobotu večer prednášku. V dobrej nálade sa posedávalo pri kávičke, rozoberal sa stav fantastiky na Slovensku.

Mark E. Pocha, Peter Jelínek, Lenona a Soykuška miniextra verzia

Potom sa Hydry vybrali do mesta, v ktorom kedysi dávno, v roku 2014, uvádzali do života česko-slovenskú zbierku poviedok Fantastická 55.

Spomínate si?

AntiQart bol miestom s úžasnou atmosférou a množstvom kreatívnych ľudí.

Aj v roku 2018 Košice voňali letom, svadbami, ulice sa ozývali smiechom.

V Galeon pube sa medzitým con skutočne rozbehol. Denisa Kancírová (Vydavateľstvo Art Floyd) prišla prednášať o knihách od slovenských autorov a nadšenci čítania z Knižného klubu Paľikerav počúvali.

Denisa Kancírová, Art Floyd

Čítači

Nielenže počúvali, dobrou náladou zapálili všetkých ostatných.

Knižný klub Paľikerav stojí za zmienku, ide totiž o hŕstku mladých ľudí, ktorí sa pravidelne stretávajú dvakrát do mesiaca, aby sa spolu podelili o zážitky z kníh. Na svojej FB stránke dokonca nahrávajú videá s knižnými recenziami. Atraktívna Miška prečítala epochálny horor Kontakt a hoci obyčajne uprednostňuje romantiku, horor sa jej páčil. Dva tri mesiace dozadu bol Mark v Košiciach v literárnom klube Paľikerav na besede.

Soyka, Denisa Kancírová, Miška, Lenona

Knižný klub Paľikerav, Art Floyd a Hydra

Po stretnutí s toľkým optimizmom sa Hydrám odchádzať nechcelo. Lenže nedá sa nič robiť, povinnosti nepočkajú, veď to poznáte.

Markova prednáška je show, tá ľudí vždy zaujme.

Mark E. Pocha

Tentoraz program spestril aj hudbou a spevom, našťastie nespieval on sám. Temný Galeon pub prišla po jeho boku rozžiariť Timea Lacová, ktorú určite poznáte zo Super star.

Začínajúci Popkultúra Fest v Košiciach by sa dal prirovnať k vajíčku. Praská mu škrupinka, no určite sa z nej vyliahne krásny con. Hydry sa do Košíc rady vracajú. A znova sa vrátia. Hádam to bude skôr než o štyri roky…

Adam Klesa, Mark E. Pocha a Timea Lacová

http://popkulturafest.sk/

Foto: Popkultúra Fest, archív Hydra

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.