Fantastický literárny workshop – vždy a znova

Dvojitý zásah!

Alebo Úder otvorenou dlaňou?

Lukáš Čechvala, Aňa Olejárová, Zdeno Ash Mikláš, Tono Stiffel

V takomto znamení sa nieslo posledné stretnutie workov v Mestskej knižnici BA. Čo mal seriózny literárny workshop spoločné s kongfu štýlom? Mala diskusia o výtvoroch slova niečo spoločné s bojovým umením?

Isteže, slovo môže byť nebezpečnejšie než zbraň.

Ale možno sa hovorilo o najnovšom filme Jackieho Chana? Lebo aj na worskshopoch sa hovorí o filmoch. Veľmi veľa sa hovorí o filmoch! Priniesol legendárny choreograf a tanečník martial arts v jednom novinku, ktorá by stála za reč?

Nie, Chenglong nič nové nepriniesol. Mal by žiť zo starej slávy, odovzdať štafetu do rúk mladším kolegom. Posledné jeho pokusy o serióznosť nevyšli, k jeho tvári sa jednoducho nehodia dramatické prežívania (ani ich nevie zahrať).

Ale vráťme sa do Mestskej knižnice na Klariskú ulicu.

Štvrtok, hodina skôr večerná.

Workovia sa schádzajú – nie vždy všetci (poniektorých náhle odvolajú materské povinnosti, iní zasa aj po nociach pracujú na svojej závratnej kariére, alebo robia domy, sadia stromy, a tak). Na druhej strane sa tentoraz dostavil účastník až z Trnavy!

A v čom spočíva ten dvojitý zásah?

Tono Stiffel (Zabudnutý vesmír, Hydra 2015) víťaz tohoročnej Fantasy Award, ktorá je anglickou súčasťou inak slovenskej súťaže Martinus Cena Fantázie 2018, sa presne po roku objavil na workshope, aby s ostatnými oslávil svoje narodeniny, víťazstvo v súťaži aj prijatie svojej poviedky do zbierky česko-slovenských scifi, ktorú Hydra plánuje vydať v roku 2020.

Výzva je stále aktuálna, môžete si ju prečítať – viď. nižšie a pridať sa! Prvá uzávierka bude v máji 2019.

Tono Stiffel, Soyka

Aňa, Zdeno, Tono, Lukáš

Zhodou okolností aj Jan A. Braun (Kvatnové víly, Hydra 2016) oslávil svoje – to je jedno koľké, duchom mladý, stále mladý – narodeniny. Jednoducho obaja naši autori majú dvadsiatku za sebou. (Aj tridsiatku, keby to náhodou zaujímalo ich fanúšičky:)

Títo muži nás však prekvapili ďalšou (druhou) neuveriteľnou zhodou. Obaja vo svojich textoch použili takmer identické označenia pre:

dron XC45, poviedka Voda nad zlato – Tono Stiffel

stanicu XC-56, poviedka Popol a ušká – Jan A. Braun

Tak čo poviete? Dvoje narodením, dve rovnaké označenia. Je to náhoda? O čom to vypovedá?

No, možno o ničom. Možno ide len o hru so slovami. Alebo áno, presne o to ide. Na Fantastickom literárnom workshope sa vždy hralo so slovami. Príspevkov bolo ako obyčajne dosť aj na oveľa dlhšiu zábavu. Nedalo sa všetko stihnúť. A o mesiac príde worskhop znova a potom znova… stále dokola (je to kolobeh literatúry).

Už štyri roky!

Zdeno a Aňa

Lukáš, Tono, Janko

Výzva na zbierku scifi pokračuje!

  • Jazyk: český a slovenský jazyk
  • Rok vydania: 2020 

Autori a autorky z Česka a Slovenska, 

vydavateľstvo Hydra zbiera scifi poviedky ktoréhokoľvek zo scifi podžánrov (space opera, kyberpunk, biopunk… Prekvapte nás!). Nejde o súťaž, iba ak by sa za víťazstvo považovalo zverejnenie poviedky v zborníku. Podmienky sú jednoduché:

Musí to byť scifi.

Jedna poviedka od jedného autora, maximum 20 strán A4, Times New Roman 12 (cca 35 normostrán), čím kratšie, tým lepšie.

Vaše poviedky posielajte na info@vydavatelstvohydra.sk

Prvú bilanciu prednesieme na Istrocone 2019, môžete sa prísť opýtať na svoje poviedky, ale je potrebné sa vopred dohodnúť. Do Slavconu 2020 bude výber uzatvorený a krstiť sa bude na Istrocone 2020.

Zatiaľ boli prijaté:

  1. Vydierač v problémoch: Anna Olejárová
  2. Voda nad zlato: Tono Stiffel

 

Foto: archív Hydra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *