IstroCon 2014 – štvorkrst, workshop s Lenonou

Istrocon, workshop a Smolenice
Piatok
Trolejbus číslo 207, ktorý odváža turistov na hrad a z hradu opäť dokazoval, že sú mu všetci ukradnutí. Električka číslo 8 sa vražedným tempom 20 km/h snažila stihnúť predstavenie zborníka Sieň ohňa a mohla aj dušu vypustiť, nedokázala však dobehnúť stratený čas. Zborník víťazných poviedok napriek tomu vyjde ako e-book a mal by sa krstiť na Slavcone 2015.
Zvítania pred budovou Istropolisu boli nekonečné

Hydry tam takmer preobjímali účasť na Besede o vydávaní e-bookov, na ktorej sa za Rogerbooks zúčastnil Martin „Roger“ Králik, za Fantáziu Ivan Aľakša, za Scifi.sk Alexander Schneider a za Hydry nakoniec predsa len obe Hydry.
Odpoveď na otázku, či má vydávanie ebook-ov význam* /*vysvetlivka: význam – slovo v 21. storočí používané pre označenie finančného zisku/ znela: „Nie.“
Voľný program plný vískania od radosti z blízkych stretnutí pokračoval v zadnom bare, predsavzatie odísť domov včas a stihnúť posledný spoj nevyšlo. Možno nabudúce.
/Vedeli ste, že posledné spoje idú už o pol jedenástej a nočné len každú hodinu? Aj to nie, kam treba?! My sme to zistili za vás./

(Stretnutie s Jozefom Žarnayom)

Sobota
Nadupadná kinosála Paluba praskala očakávaniami. Premietali slovenský béčkový horor Socialistický zombie mord – SZM. Super béčkový. Už ste ho videli? Nie? To je chyba! Mnohí ho považujú za vyvrcholenie celého Istroconu a nebyť Hydrakrstu, určite by sa s tým dalo súhlasiť. Film s jednoduchým dejom o nebezpečnom plyne, ktorí si u nás zabudli sovietski bratia, má výborne zvládnuté akčné scény. Nezabudnuteľnou sa stala bojovníčka s ťažkým kladivom, spomienky na kotúčový magneťák, časopis Populár na stole pri posteli a hlavne elektrická motorová píla. Herci si získajú Vaše srdcia a vyčaria Vám úsmev na tvári. Hlavné hrdinky sú krajšie ako tie z Resident Evil /len si nepamätám, že by zväzácke uniformy bývali kedysi také krátke – ani sukienky, ani košieľky, hm/ a fešák klaďas padne do oka nejednej dievčine, ktorá zatúži vidieť aj prípadné pokračovanie o tom, ako sa nákaza rozšírila do celého mesta/možno aj sveta, veď dialógov vo filme nie je veľa, možno by dabing stál za pokus/. V najnovších knihách od Hydry nájdete na SZM reklamu /pozn. aut./.

Ktosi sa Hydrám pokúšal kaziť dojmy z filmu a rušil vyvolávaním na mobil, ktoré vytrvalo ignorovali. Jiří Walker Procházka. Zdalo sa mu zbytočné trieštiť záujem fanúšikov fantastiky do dvoch miestností a hodlal spojiť akcie– prednášku o novej audiofantastike v Čechách a na Slovensku a Hydrakrst do jednej spoločnej. Soyka ostala zo skrátenia pôvodného programu očividne zmätená a škrtala a škrtala až sa preškrtala k rekordne krátkemu krsteniu štyroch kníh, pokojne by dala aj šesť. A tu sú:

Netvor – Od Frankensteina po Terminátora
je dielom velikána slovenskej literárne teórie Ondreja Herca.

Každý pozná jeho prednášky /kto nie, nech sa k tomu nepriznáva a ide sa hanbiť do kúta/. Dokáže strhujúcim spôsobom podávať zaujímavé postrehy o vývoji literatúry, jej čitateľov, spoločnosti, nás.
Role krstného otca sa ujal známy slovenský spisovateľ a scénarista Jozef Heriban.
So suverenitou profesionála vystúpil na pódium, prečítal úryvok z diela a doslova povedal, že keby sa Ondrej Herec narodil v anglicky hovoriacej krajine, dávno by sa stal svetoznámym.
My to vieme.
Nakoniec knihu pokrstil krvou netvora, ktorého Ondrej Herec skolil dýkou ukrytou v čakane vlastnými rukami. Hustá tekutina nechcela z pohára.

水螅  Can you speak Hydra?

Úplne vzadu je autor obálky Brian „Sensej“ Terrero
Bratislavská bludička
urban fantasy, ktorú napísala absolútna víťazka Ceny Karla Čapka za rok 2013 Lenona Štiblaríková. Krstná matka Františka Vrbenská vo svojom emotívnom prednese zaželala novele veľa čitateľov a poznamenala, že hoci nie je jednoduché napísať urban fantasy, ktorej bytosti by boli napriek nadprirodzenému pôvodu živé a uveriteľné, Lenone sa to podarilo. Autorkou obálky je multitalent Monika Herda. Františka pochválila aj Terezu Matouškovú, ktorej poviedka v českom jazyku Dříme na loži z měděných drátů… zaslúžene zvíťazila v Sieni ohňa a právom sa dostala do jednej knihy spolu s Lenoninou Bludičkou.

Za jánskej noci o polnoci vybrali sa Hydry s Markom E. Pochom a ilustrátorom Martinom Cucom Luciakom na cintorín, aby nabrali hlinu z čerstvého hrobu a vykonali tak obrad vzkriesenia do neživota najnovšej zbierky temných poviedok českých a slovenských autorov Na hroby. Odrazu sa hlina začala dvíhať a akási ruka uchmatla Cuca, stiahla ho pod zem so sebou… viac sme ho nevideli, na krste nebol.
Kupujte zbierku Na hroby – je plná pravdepodobne posledných ilustrácií tohto talentované umelca!
Na scénu nastúpil vyslanec z Galaxie. Zmätene hľadel do davu, nikomu a ničomu nerozumel. Možno presne ani nechápal, načo ho z ďalekej Galaxie povolali. Ochotne však prikyvoval a na všetky otázky odpovedal: „áno“. Zasypal zbierku povestnou hrudkou a postaral sa o jej nesmrteľnosť.

„Jeho Excelencia, nestretli ste cestou na Zem náhodou Darku?“ pýtala sa Soyka.
„Áno,“ odpovedal vyslanec z Galaxie.
„Je zdravá?“ pokračovala Soyka.
„Áno,“ opäť prekvapil odpoveďou vyslanec a pokrstil aj poslednú knižku Vydavateľstva Hydra

Poslednú Pozemšťanku – vodou z Vorveny, z planéty, na ktorej sa časť príbehu Pozemšťanky Darky unesenej mimozemšťanmi po zničení planéty Zem odohráva.
Rovnako aj tu dostala príležitosť publikovať poviedku Osudová chyba v českom jazyku autorka Petra Machová po tom, ako si vyslúžila strieborný vavrín v súťaži Sieň ohňa. Autorkou obálky je zatiaľ neznáma Simona Hodoňová.

Soyka s neustálym pocitom, že času je stále málo a pravdepodobne dávno mala skončiť, predala slovo kolegom zo Spolku přátel krásneho slova o.s., ktorí pokrstili minizbierku /veľkosťou/ poviedok zo sveta re-pre /real prediction/ My jsme Vám to říkali.
Lenone sa do zbierky dostali hneď tri poviedky a určite stoja za prečítanie. Absurdity, vynálezy, ale hlavne vtip je pre zbierku typický. Aj pre Lenonu. Celkom výnimočne bolo dielko pokrstené tokom dát a krst prebiehal ako množstvo scénok, ktoré zahrali sami autori.

Večer vrcholil udeľovaním cien, hádam na každého sa ušlo. Česť Hydier hájila opäť Lenona, keďže získala medzinárodné ocenenie európskeho fandomu Prix d´encouragement, aby si písanie náhodou nerozmyslela.

Ani si nerozmyslí, veď v Cene Karla Čapka sa jej novela Tester umiestnila na peknom štvrtom mieste. Tester sa stal hlavnou témou aj tradičného štvrtňajšieho workshopu, ktorý vždy prebieha v Mestskej knižnici v Bratislave.

WORKSHOP
Vo štvrtok po Istrocone sa tajný spolok literárneho workshopu stretol na mimoriadnom zasadnutí a oslavnom stretnutí. Dôvodov na radosť bolo viac než dosť. Lenona, bežne prítomná len virtuálne, zasadnutie poctila svojou fyzickou návštevou /ak teda neposlala repliku, na čo sa neprišlo/. Workshop team boduje a ďalej bojuje o Cenu fantasy: Anna Olejárová a Andrej Jáchim a Cenu bibliotéky: Katarína „Soyka“ Čavojová v Martinus Cene Fantázie, kde už má Ivana Molnárová Dubcová isté 10. miesto a umiestnenia získali aj v PIC: Anna Olejárová skončila prvá v kategórii Brána, čo jej v celkovom poradí vynieslo druhé miesto, Peter Boušek skončil v kategórii Brána druhý, čo stačilo na štvrté miesto v celkovom poradí. Pekné bolo aj jeho umiestnenie na 16. mieste v česko-slovenskej súťaži o Cenu Karla Čapka v kategórii Povídka, čo pri konkurencii 37 kvalitných autorov stojí za zmienku. Workshop je teda plodný – počet členov sa rozrástol na desať – je ako strom, veď prináša ovocie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *