eFantázia vol. 01 – recenzia od: Lenona Štiblaríková

eFantázia vol. 01 – editor: Ivan Pullman

elektronická antológia fantastických poviedok, ktoré sa nedostali do finále súťaže „Cena Fantázie 2012“ /v roku 2012 prišlo do súťaže 223 poviedok/, ale zaujali organizátorov natoľko, že ich vybrali do tejto zbierky.

V úvode každej poviedky autori v krátkosti predstavujú seba a svoj vzťah k písaniu.

Poviedky:

Ján Gálik – Poskladaj si svojho robota: sci-fi poviedka o robotoch a hľadaní Boha, ktorý sa medzi nimi ukrýva.

Henrich H. Hujbert – Prosba Bohyne: fantasy z prostredia slovanských hrdinov a bohov. Lyrický príbeh Rodana, ktorý po boku priateľa Bojana bojuje s prisluhovačmi kríža za záchranu mýtického draka.

Juraj Kaščák – Giselle: sa odohráva vo svete, ktorý ovláda jediný muž. Pomocou nanoimplantátov vnucuje svoju vôľu občanom a ovláda ich. Geneticky upravené ľudstvo už nepozná hlad, stačí mu pár injekcií výživného substrátu mesačne, ale nielen chlebom je človek živý. Z Podhubia povstáva bojovníčka a stret s prezidentom planéty sa blíži. Podarí sa jej ukončiť nadvládu despotu?

Stanislav Prostinák – Nathalie: poetická poviedka o láske a sebaobetovaní.

Matúš Mikšík – In te, Domine, speravi… : fantasy z obdobia prenasledovania a upaľovania čarodejníc. Kde sú hranice utrpenia, keď sa telo dokáže behom noci zázračne zregenerovať? Lisa nevie, prečo musí trpieť, už dávno vzdala boj o svoju slobodu a túži už len po smrti. Upálenie ukáže nielen jej nevinu.

Zuzana Javorová – Sumiko: Olvan, najlepší stopár, pátra po tajomnej bytosti so schopnosťou stať sa neviditeľnou. City k Sumiko mu zabránia vydať ju krutému správcovi, ktorý ju chce zneužiť na svoje ciele a rozhodne sa jej pomôcť v úteku. Lenže v pätách sú im mocnejšie sily, a staré dohody, a tie ich uniknúť nenechajú. Poviedka o rôznych formách slobody a uväznenia.

Zbierka obsahuje aj ukážky z románov: Juraj Červenák- Zlato Arkony I a Jana Plauchová – Nula Kelvinov.

autorka článku: Lenona

 

Editor: Ivan Pullman

Vydavateľ. Fantázia media, s.r.o., 2012

Obálka: Šimon Meszáros

164 strán, mäkká väzba

e-verzia s možnosťou zakúpenia aj v papierovej verzii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.