Misia – Peter Šulej – recenzia od: Lenona Štiblaríková

Peter Šulej – Misia

Útla zbierka obsahuje tri poviedky: Misia (získala 2. Miesto v Cene Karla Čapka 1993 v kategórii román/novela), Mešita, Saldek. Poviedky majú náboženské pozadie.

Misia: v poviedke sa prepletajú dve dejové línie, ktoré sa napokon spoja. V jednej sledujeme dlhú púť íroškótskeho mnícha otca Emermana z Írska cez Škótsko, Bavorskú marku až do Soľnohradu pri Nitre, kde má šíriť vieru, krstiť, postaviť kresťanský svätostánok a založiť kláštor. Strýko mu daruje meč a zvláštny náhrdelník, ktorý sa cez výstupok spojí s jeho telom vzadu na krku a v ťažkých situáciách mu pomáha magickou silou. Zamiluje sa do krásnej devy – do budúcej kňažnej, ale láska k Bohu víťazí. Po splnení všetkých predsavzatí sa rozhodne odísť z tohto sveta a oznámi Márii, ako ich majú pochovať do spoločného hrobu.

V druhej línii mladý Marek s priateľkou pomáhajú pri skúmaní vyše tisícročných kostrových pozostatkov mladej ženy vykopanej na archeologickom nálezisku pri Nitre. Marekov počítačový softvér dokáže na základe lebky a kostry vytvoriť podobu tváre a postavy. Pri pohľade do hrobu pocíti Marek vnuknutie – vie, že pod ženskou kostrou sa nachádza ešte ďalšia – mužská a rovnako výborne zachovaná. Okrem nej je v hrobe nájdený krátky meč zo zvláštneho kovu a náhrdelník, ktorý Mareka okamžite uchváti. Zdá sa mu, že tento náhrdelník by mohol byť niečím viac, než len obyčajným šperkom. Marek má zvláštne sny – útržky veršov o Fénixovi, predstavy. Počas zatmenia slnka si Marek nasadí cockpit a rukavicu a pozoruje návrat muža z minulosti, ktorý ako Fénix povstal a vynoril sa z hmly.

Mešita: Kadír – budúci islamský hodža idúc po schodoch Suleymanovej mešity, narazí na tajné schody a objaví zvláštnu miestnosť s lôžkom, na ktoré si ľahne a preberie sa o stovky rokov neskôr v roku 1992 do sveta, ktorému vôbec nerozumie. Poviedka nič nevysvetľuje, len načrtáva záhadu, ktorá zostáva nevyriešená.

Saldek: Saldek je obyvateľ zo štvorrozmerného priestoru, ktorý žije v trojrozmernom svete ako vyslanec a strážca, avšak, keď sa zamiluje, získa smrteľnosť. Osud sa s ním škaredo zahral, jeho lásku pošliapali, preto na city zanevrel. Po dlhých rokoch sa opäť zamiluje a dúfa, že tentoraz to bude iné.

Poviedky majú skôr filozoficko-meditatívny charakter, záhady (prienik techniky či bytostí do sveta, do ktorého nepatria) sú len načrtnuté. Nič nie je vysvetlené, odkryté tajomstvá nikam nevedú, konce zostávajú otvorené.

autorka článku: Lenona

Vydalo: PRINT SERVIS v edícii Zahmlený Zombie 088

Rok vydania: 1995, prvé vydanie

Mäkká väzba

Počet strán: 88 strán

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *