Papučový workshop – november 2016

Po horúcom lete a worskope na Istrocne mal toto byť taký domácky papučový workshop. Všetko po starom. Staré miesto, staré zvyky, stará partia.

Ibaže…

Mestská knižnica v Bratislave vyhradila workom nové priestory, na počudovanie priestrannejšie, hoci s veľkým zamrežovaným oknom. Davy okoloidúcich prechádzali niekedy so skrývaným, inokedy s menej skrývaným záujmom o dianie za mrežami.

A veru, ako to v dnešných časoch často býva, ťažko povedať, z ktorej strany mreže bolo lepšie. Či zvonku – v mraze, o hlade a smäde, či vo vnútri -v teplúčku, so zaisteným pitným režimom a dobrotami porozkladanými po stole hodnými Lucullovho mena. Mala sa totiž sláviť mladícka nerozvážnosť jedného z workov.

Aj sa slávila, len bez neho. Hlavný hrdina príbehu sa nedostavil. Posol s diplomatickou nótou osvetľujúcou stav nedorazil včas.

Neostávalo iné, iba sa zhostiť problému s odvahou a s rozvahou sa zahryznúť sa do literárnych nejasností. Literatúra je vážna vec…, až taká vážna nie. Oslovuje masy. Nie naraz a jedným kúskom. Rozkúskuje si diela podľa príchutí a potom servíruje s obľúbenými ingredienciami /niekto to rád sladké, niekto trpké, iný rád Kanibalov/. Vydavatelia by mohli rozprávať o neľahkom chlebíčku. Dnes nie je dôležité, čo kto napíše, ale ako to spropaguje. A propagácia čosi stojí. Nejeden malý vydavateľ už zanikol, aby ho pohltil väčší a dravejší rival. Hydra vzdoruje. Bojuje. Využíva ženské zbrane a mužské nadanie.

Ale bude nevyhnutná fúzia?

Pár ponaučení z workshopu predsa vyplynulo /aby to nevyzeralo, že na workshope ide len o bohapustú zábavu/. Tu sú: Sleduj si charakter svojho hrdinu, lebo sa vôbec nespráva, ako má. Toto by tvoj Baltar nikdy neurobil. V jednej časti sme v kozme, v druhej na Zemi. Ale tie dve časti spolu vôbec nesúvisia. Mne to vôbec nepripadá vtipné, veď je to strašidelné. – Ale dá sa na tom zasmiať, nie?

Nakoniec sa predsa oslavovalo. Vždy sa nájde dôvod oslavovať. Tentoraz to bol blížiaci sa termín publikovania zbierky poviedok o konšpiračných teóriách, fyzikálnych a magických javoch, astronautoch, príšerách z jazera a vílach od Jana A. Brauna – Kvantové víly.

Čoskoro sa streneme na Bibliotéke. Soyka ak
o jedna z porotcov súťaže Martinus Cena Fantázie nebude chýbať na vyhlasovaní jej výsledkov. /Popráva sa, že Soyke sa hodnotenie poviedok zapáčilo natoľko, že si veľavážený post porotkyne zopakuje v súťaži Poviedka Istroconu. Ale o tom viac nabudúce./ V decembri budú všetky Hydry v Brne, tam sa každoročne koná Fénixcon. Nenechajte si ujsť možnosť stretnúť priateľov z Česka a na vlastné oči uzrieť niekoľkonásobný Hydrokrst. Novorodeniatok bude dosť.

Vaša Soyka

Humenné, Slovensko
Humenné, Slovensko
ZÍSKAŤ TRASU
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.