Éčko – Lenona Štiblaríková

Nabil som Colt Python SS nádejou a strelil si ju do krku. Potreboval som dúfať. Veriť, že Elena ešte žije. Že tu nebežím len za pomstou.

Koľko éčka mi ešte ostalo? Nádej vraj umiera posledná. Nesiem si ju v nábojoch, zastrčených v opasku spolu so strachom, pocitom viny a nenávisťou.
Ale tie prenechám iným.
Vyliezol som na vrchol skaliska. Príliš rýchly prechod z tieňa do svetla ma oslepil, slnko mi uštedrilo pravý hák. Kým šošovky zareagovali a vyladili svet na ideálnu viditeľnosť, sekundu som bol mimo. Keby ma teraz dostali, som v keli.
V duchu som si urobil poznámku : Vylepšiť systém plynulého prechodu a zabrániť tak svetelnému šoku. Emocionálne strelivo funguje na jednotku. Bodka.
V diaľke sa črtal schátralý drevený zrub. Prehnité trámy, deravá strecha, rozbité sklo. V tejto páľave bolo zázrakom, že sa už dávno nevznietil. Prírodné zákony sú fascinujúce. Tráva zhorí, zrub ostane. Zver skape a človek beží ďalej.
Ďalej, lebo musím.
Nie, nenechám im Elenu, ani keby už bola… Žije! Nádej nepripúšťa inú vieru.
Zaľahol som za balvan a sledoval okolie chaty. Bruškom ukazováka jemne stláčam krúžok samolepiaceho ovládača na spánku a regulujem zoom v šošovkách. Obraz sa priblížil, vycentroval som okno. Hľadám pohyb, tieň, čokoľvek, čo by svedčilo o tom, že vo vnútri je niekto živý. Prepnúť na infra v tomto svetle nemá zmysel, no aj tak to skúšam. Urobím všetko, čokoľvek, čo ma posunie o krok vpred.
Keď sa zotmie, skúsim to znova.
Za tebou, Elena, kráčam tmou.
Pred troma dňami, keď ju uniesli, boli piati. Dnes s ňou sedia v chatrči už len dvaja. Majú strach. Nezdá sa im spôsob, akým prišli o kamošov. Cítia, že sa niečo deje. Ako zviera, čo zvetrí poľovníka blížiaceho sa po stope. Uniká, uhýba, skrýva sa. Oni sa skryli neskoro.
Prvého som zabil strachom.
Vyšiel na balkón motelovej izby pri E 77, aby si zafajčil. Frajer s cigaretou v jednej a mobilom v druhej ruke. Fajčenie zbíja. Občas aj esemeskovanie.
Zacielil som na neho a vystrelil. Guľku, čo mu vniesla des pod kožu, nebolo ani počuť. Bzumm uniklo do noci, hluk áut a šum lesa prekryli let strachu.
Necítil skoro nič, len štipnutie otravného komára. Kým dofajčil, telom sa mu rozliala hrôza z desivých nočných snov. Iracionálna, živočíšna, archaická. Zahodil ohorok aj mobil a vyskočil z balkóna. Sledoval som, ako beží po ceste, dezorientovane, sprava doľava kľučkuje pred niečím, čo vidí len on sám a nakoniec padá pod kolesá trúbiaceho kamióna.
1:0
Kým prišla polícia, jeho kumpáni nasadli do auta a uháňali preč. Netušili, že v pätách im kráča smrť.
Idem.
Druhý mal to potešenie vyskúšať pocit viny. Ten ubíjajúci, dusivý, zničujúci pocit zúfalstva z niečoho, čo sa už nikdy, nikdy nedá napraviť.
V Eleninom aute boli tri sledovacie čipy. Raz jej už jedno ukradli, pri tomto chcela mať istotu. Tak som dal jeden namontovať priamo do šasi a druhý do motoru. Pod sedadlom bol tretí, pekne na očiach. Toho sa zbavili.
Ako inak.
O tri hodiny som im dýchol na krk neďaleko starej opustenej tehelne.
Videl som moju lásku. Zelené oči, gaštanové vlasy, jemná pleť. Jej krása mi opäť raz vyrazila dych.
Už len chvíľu, vydrž! Čoskoro ťa zovriem v náručí.
Priviazali ju k hrdzavému nosníku, bezmocnú a vystrašenú.
Kričali. Nedivím sa. Keby som mohol, aj ja by som kričal: Vy zmrdi, všetkých vás tu zabijem!
A potom by som to urobil.
Ich nervozita sa stupňovala, hádali sa, kto zavolá. Nemali plán. Uniesli ju, lebo kohosi napadlo, že môžu. Hlupáci.
Aj ja môžem.
Máme ubližovať druhým len preto, že môžeme?
Sledoval som ich cez špinavé okno na streche. Ani ich nenapadlo zodvihnúť hlavu. Amatéri.
Volali Stasovi. Jej otec je bohatý magnát, peňazí má mnoho, dcéru jedinú. Zaplatí.
Oni tiež.
Neplakala. Vedela, že ich sledujem, zbadala ma, lebo chcela veriť. Ostáva jej len čakať. Objal som ju zrakom a vtedy som kútikom oka zbadal – dvaja sa chystajú von.
Moja chvíľa.
Chľast a cigarety, cigarety a chľast. Aj v tehelni sa to dá roztočiť, ak je nuda.
Alkohol za volant nepatrí. Tiež zabíja.
Ako ja.
Zasunul som vinu do komory, pohladil hlaveň.
Zo strechy som strelil toho, čo zaostal, keď zbieral zo zeme dvadsať eur. Starý trik.
Éčko sa mu rozlialo v žilách ako oslavný triumf. Chlapík spočiatku nesmelo, no neskôr čoraz razantnejšie, začal prepadať panike a hájiť Elenu. Nesúhlasil s únosom, chcel ju pustiť a udať sa na polícii.
Zábavné.
Začali sa biť. Komplic stratil trpezlivosť, vytiahol zbraň a na mieste toho samaritána strelil do hlavy. Mŕtvolu potom zahrabali v neďalekom lesíku.
2:0
Elena sa na mňa usmiala.
Tretí, ten si v žiali vpálil guľku do mozgu. Smútil nad stratenou bývalou láskou? Rodinou? Kamarátom? A možno len nad samým sebou. Ktovie. Do hlavy im nevidím, keď strieľam.
3:0
A opäť idem.
Za tebou láska, k tebe, aby som s tebou mohol byť v tebe.
Čoskoro – skala, úkryt a chata.
Nabíjam nenávisť. Zničujúci, deštruktívny pocit odporu voči svetu a sebe samému. Ničí a vraždí bez výčitiek, v oslepujúcom opare mylnej spravodlivosti.
Otočím bubienok.
Nakoniec si nechávam to najlepšie. Poláskam prstom ľahostajnosť, ktorá trpezlivo čaká v opasku. Pre šéfa.
Tú mu strelím priamo do srdca.
Keď ma uvidí prichádzať, ostane stáť presne tam, kde to dostane. Nebude sa mu chcieť vstať ani utekať či dokonca, tasiť zbraň. Príde o chuť žiť. Budú mu fuk milióny, život vo väzení aj vlastná smrť. Do konca života ho nezaujme vôbec nič. Zhnije vo vlastných výkaloch, ak sa rozhodnem nechať ho v tom zrube.
Je to najhoršia ľudská vlastnosť. Môže poľahky zničiť celé ľudstvo.
Zúrivosť či nenávisť časom opadnú a zmenia sa na niečo iné. Ale ľahostajnosť? Tú len tak niečo neprekoná.
Všetko má svoj čas. Vyťahujem ľahostajnosť a nabíjam.
Idem.
4:0
5:0
„Už som ti dnes povedal, ako veľmi ťa milujem?“
Lenona, 2012
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.