Rok 2023 sa s rokom 2024 zišiel

Minulý rok sme vydavateľsky explodovali v šiestich tituloch. Z toho boli hneď tri podporené dotáciou Fondu na podporu umenia.

Poďme si ich postupne predstaviť, aby ste si ich mohli doplniť do knižnice!

Cesty hrdinov – Ivana Molnárová Dubcová

Cesty hrdinov

Humorná fantasy nemá o čitateľov núdzu. Nádhernú obálku a ilustrácie vytvoril Jiří Dvorský. Ivana Molnárová Dubcová je známou a úspešnou autorkou, ktorá sa dosiaľ prezentovala len poviedkovou tvorbou v mnohých zbierkach. U nás publikovala napríklad v zbierke Rozmarná fantastika.

A, áno, práve poviedka Koniec hrdinov z tejto zbierky je pre autorku prelomová, lebo práve v nej nám najskôr zomrel hrdina Baltar, ktorý sa vrátil zo záhrobia. Jeho príbeh hovorí o sile priateľstva, viery a odhodlania a o presvedčení, že osud je vlastne len výsledkom prílišnej kreativity bohov! Baltar sa vďaka ľsti vracia z podsvetia, odhodlaný vziať svoj život do vlastných rúk. Vlastne iba do jednej, pretože tá druhá mu ostala nehmotná. Čo je to za bojovníka, ktorý nemôže používať jednu ruku? Ťažko sa v nej zviera meč. Vlastne sa v nej zovrieť vôbec nedá. Oklamať démona asi nebol najlepší nápad. Po tŕnistej ceste, našťastie, nekráča odvážny bojovník sám. Pribral si, nie úplne úmyselne, novica z Rádu bobritov, rozumej – vyznavačov Veľkého Bobra, Kaila. Je zaručené, že ak sa nebudete vyložene rehotať, isto sa aspoň pousmejete. Tí dvaja si totiž sadli ako… hmm… No, nesadli si vôbec, a práve charakterové rozdiely ich vystavia mnohým komplikovaným situáciám. Však si prečítajte!

Publikáciu dotáciou podporil Fond na podporu umenia

Vladykova pomsta – Katarína Soyka

Vladykova pomsta

Nádherné ilustrácie vytvorila Erika Ena Adamcová a obálku zas Zuzi Maat Valková. Klasická hrdinská fantasy býva často inšpirovaná dejinami. Nie inak je tomu v príbehu vladyku Sekeráša, ktorý prišiel zradou o hrad, svojich ľudí aj o dobré meno. Zranený hľadí z koruny stromu, ako nepriatelia mučia jeho najvernejších druhov. Hádam ich stihne ešte zachrániť! No ak nie, aspoň zoberie so sebou čo najviac nohsledov toho zradcu. Karoli „vrajkráľ“ musí zomrieť! Sekeráš sa vydáva po jeho stopách, zaslepený zúrivosťou. Rovnako naivne kráľovi Karolimu uverila čarodejnica Mirona. Podhodil ju svojim potkanom ako kus mäsa. Bola by zomrela, keby nemala magické schopnosti. Počúva ju voda aj zem. Čary sú však zradné, nedá sa im veriť ani ak stoja na vašej strane. A nie je jediná, kto vie čarovať. Je tu ešte niekto, kto ju môže vážne ohroziť. Mocný čarodejník Meridak pomáha nepriateľovi a prikazuje ohňu. Dá sa mečom poraziť nebezpečná mágia? Dá sa poraziť mágiou? Cesta za pomstou oboch vyhnancov spojí, vedení nenávisťou však zabúdajú žiť. Je smrť definitívne smrťou a strata stratou? Nedalo by sa všetko nejako zvrtnúť? Kdesi v horách vraj sídli starena, ktorá dokáže minulosť zmeniť. Druhý raz by boli opatrnejší! Nespáchali by tie isté chyby. Alebo áno?

Publikáciu dotáciou podporil Fond na podporu umenia

Dračia šupina – Henrich H. Hujbert

Dračia šupina

Lyrizovanú hrdinskú fantasy DRAČIA ŠUPINA napísal HENRICH H. HUJBERT. Obálku vytvoril G. Vangarrett a ilustrácie Milan Nižňanský. Henrich H. Hujbert už je v Hydre známy autor. Publikoval nielen poviedky, ale aj akčný krvák Zima mŕtvych, ktorý sa stretol s veľkým čitateľským ohlasom.

V tomto hrdinskom príbehu ponúka množstvo lyrizovaných popisov boja hrdinov za lásku a mier, priadza utkaná Rožanicami ich posúva v ústrety osudu. Zabudnuté povesti z čias našich predkov, kedy ešte Všehomíru vládli veľkí bohovia, po oblohe krúžili draci a v lesoch šantili víly, vám ponúkajú možnosť stretnúť žrecov a divice, ale aj strigu či samotného Tura. Temní besi, trpaslíci a bludičky striehnu na krehké duše. Morana chladným dychom ovanie krajinu, Perún udrie hromom a Svarog zahreje slnečným lúčom. Ozveny zabudnutých čias znova zahučia roklinami, lesmi i našimi srdcami. Stačí trocha odvahy, zdvihnúť nohu a spraviť prvý krok. Svety našich predkov ťa vítajú…

Publikáciu dotáciou podporil Fond na podporu umenia

Ďalšie tri tituly sme vydali bez finačnej podpory. Poďme sa zoznámiť aj s nimi!

Kráľovská hra z Príbehov spod kiltu – Filip Červenák

Kráľovská hra

Spomínate si na humornú fantasy Príbehy spod kiltu?

Príbehy spod kiltu

Autor Filip Červenák nás vtedy voviedol do sveta, ktorý očividne nechce opustiť. A tak stojí za siedmimi trblietavými galaxiami a siedmimi rozmermi reality na okraji všetkého chatrč a na stole sú rozložené šachové figúrky… Arlene bude na cintoríne čeliť neznámej temnote, Pallister zas zmení povolanie z námorníka na detektíva, Edward narazí na tajomstvá vojakov pohraničnej stráže, Evander podnikne strastiplnú cestu po okraji Kráľovstva, Vlastimilovi bude hroziť smrť a starý Scottmond sa vydá na záchrannú výpravu bez nádeje na úspech. Poznáte ich! S nimi nikdy nie je nuda.

Všetko zlato pre Anežku – Jozef Miklovič

Všetko zlato pre Anežku

Viete, ako napínavo sa skončila urban fantasy Všetko zlato Kremnice?

Všetko zlato Kremnice

Gymnazista Kubo sa ocitol vo svete permoníkov, víl a slovanských bohov, pod Kremnicou a Piargom si našiel priateľov a dokonca lásku. Bohyne Živa a Vesna vylepšili niektoré jeho schopnosti práve včas! Jeho milovanú Anežku a tetušku Radawu, dunajskú vílu, totiž uniesla banda satanistov. Ich pevnosť sa nachádza až v Afrike. Treba preleštiť zbrane, nabrať odvahu a vybrať sa s hrdinom v ústrety nebezpečenstvu. Našťastie, nebude sám. Anežkin nevlastný otec Kran bude stáť Kubovi po boku. (Alebo je to možno naopak.) Záchrana bude napínavá. Ale podarí sa vôbec?

Krvavé Považie – kolektív autorov

Krvavé Považie

Temné príbehy pretkané vodami Váhu zostavil do zbierky Radoslav Kozák. Dávnejšie si totiž všimol, že autori považského regióna majú temné myšlienky. Región obklopujú silné lesy, v ktorých ľudia určite nevládnu. Hneď pod Strečnom vás privíta mýtická bytosť z Váhu, v Žiline narazíte na židovskú kliatbu a zahráte si únikovú hru. Pri Považskej Bystrici môžete obdivovať vlčie maky, ak na to máte odvahu, na Veľkom Maníne zahliadnete neobyčajný kŕdeľ (radšej utekajte!), pri Púchove narazíte na opustenú farmu. Sami sa zamyslite, prečo je opustená a čo to môže znamenať. V Trenčíne si dohodnete rande s plachým dievčaťom, v Novom Meste nad Váhom sa nezahrávajte s majiteľkou starodávneho domu, v Trnave vás môže zaskočiť papierový kamarát, ku ktorému vás dovedie miznúci kanál. Nič do neho nehádžte! Počujete?! Uf! Ľudia sú nepoučiteľní…

Všetci autori z Považia buď pochádzajú, alebo sa príbehy na Považí aspoň odohrávajú.

Čo nám prinesie rok 2024 môžete ovplyvniť aj Vy. Stačí sledovať naše výzvy – na stránke, FB alebo Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *