Rozhovor s Markom E. Pochom


Rozhovor: Mudrovanie Nad hrobmi

MEP: Už mám kúpenú kazajku!

Na slovenský knižný trh prišla hororová antológia s názvom Na hroby z vydavateľstva Hydra. O jej príprave a kadečom inom sa s jej editorom Markom E. Pochom zhovárala Lenona Štiblaríková.


LŠ: Väčšina autorov má problém škrtať a skracovať svoje dielo na zmysluplnú dĺžku. V tvojej tvorbe však dominujú poviedky a v poslednom čase dokonca mikropoviedky či drabble. Čím to je? A kde to skončí?

MEP: Čím to je, čím to je… Na to by asi najlepšie odpovedali No Name. Kde to skončí? Pri nanorománe? Alebo pri jedinom slove, vyrezanom špičkou kuchynského noža do mäkkého tkaniva nič netušiacej obete? Hmmm…

LŠ: Pohrávaš sa so strachom. Čoho sa však bojí Mark E. Pocha? Čo by mu stiahlo žalúdok a vyhnalo dych z pľúc? Ozaj, čo fóbie? Máš?

MEP: Už roky sa trasiem, že niekto odhalí pravdu… Že to niekto povie nahlas… Že Hannah Montana je v skutočnosti Miley Cyrus! Ale moment… Vravíš, že to už všetci vedia? Bývame na ôsmom poschodí, ja ťa varujem, ja skočím! Ja… aaaaaaaa…
Na druhú časť otázky by som rád odpovedal, ale práve ležím v mláčke krvi rozpleštený na chodníku pred panelákom, takže hádam nabudúce. A teraz… Pozbiera mi prosím niekto moje zuby?

LŠ: Z čoho pramení tvoja záľuba v horore?

MEP: Horor je pre mňa autentickou metaforou životných útrap, jeden z najsilnejších možných spôsobov vyjadrenia niečoho prapôvodného a zásadného. Ako vidíš, mám to podchytené takto filozoficky. Ale možno sa jednoducho len rád prizerám, keď niekoho krájajú motorovou pílou.

LŠ: Ako zostavovateľ niekoľkých poviedkových zbierok musíš pracovať s mnohými autormi a ilustrátormi. Na základe čoho si ich vyberáš?

MEP: Všetci autori, s ktorými som zatiaľ spolupracoval, to s perom/štetcom/klá­vesnicou jednoducho vedia. Každý z nich má za sebou printové publikácie či úspechy v literárnych súťažiach a je medzi nimi aj jedna žijúca legenda (pozdravujeme Jirku Procházku). Je radosť s nimi spolupracovať a sledovať, ako každý vnáša do antológie niečo svojské, niečo osobité – a tým obohacuje knihu ako celok.

LŠ: Tvoja posledná zbierka – Kniha bolesti – je plná krvi, bolesti a utrpenia. Ako by si charakterizoval svoj najnovší projekt – Na hroby?

MEP: Musím sa tu k niečomu priznať. Nie som žiaden skutočný editor, len celkom obyčajný chlapík (pravda, s neobyčajne veľkým penisom), čo rád číta a píše. A stále sa akosi točím okolo troch nosných tém hororu: bolesť, smrť, šialenstvo. Práve o nich by som si rád prečítal kvalitné, v antológiách zjednotené poviedky z pier domácich autorov. Kniha bolesti už je na svete, teraz príde Na hroby a raz v ďalekej budúcnosti sa hádam vydarí aj to šialenstvo. Najprv si ale k téme musím spraviť prieskum z prvej ruky. Už mám kúpenú kazajku.
Ešte slovko k „Hrobom“: všetky poviedky v antológii sa týkajú smrti, života a krehkej hranice medzi nimi. Práve táto hranica, jej literárne objavovanie a mapovanie, je tým, o čo v knihe ide v prvom rade. A je to zachytené v mnohých polohách, či už ako scifi (Jan Kotouč), fantasy (Hanina Veselá) alebo príbeh na pomedzí fantastiky a magického realizmu (moja maličkosť). V knihe teda nájde čitateľ napínavé aj odľahčené, veselé aj smutné, rýdzo hrôzostrašné aj akčnejšie ladené kúsky.

LŠ: Zbierka sa bude krstiť na cintoríne alebo si vybral frekventovanejšie miesto?

MEP: Na cintoríne by to určite bolo fajn: s úderom polnoci, v habitoch s kapucňami poliať knihu krvou panny zo zlatého kalicha… a zavŕšila by to nekrofilská afterparty. Lenže vydavateľstvo Hydra by sa rado vyhlo prípadnému nepochopeniu umeleckého zámeru zo strany úradov, a tak sa krst bude konať na tohtoročnom Istrocone. Všetci ste srdečne vítaní. Hlavne panny.

LŠ: Keby si vylovil zlatú rybku a tá by ti beztrestne mohla splniť len tri veľmi zlomyseľné želania, čo by si si želal?

MEP: Kde na tie otázky chodíš, prosím ťa? Teraz musím rozmýšľať… A to bolí, takže požiadam niektorého zo svojich otrokov. Aha… Všetci hovoria, že dnes ešte nedostali vodu. No, trebárs by som si mohol želať, nech ju nedostanú ani zajtra! Ha-ha! HA-HA!!!

LŠ: Keby si mohol prežiť jeden deň v tele nejakého hrdinu či netvora, ktorého by si si vybral a čo by si robil? Uvedom si, že všetka vina za tvoju zábavu by padla na jeho hlavu.

MEP: Veď ja v jeho tele žijem každý jeden deň. Len nepoviem, či je to hrdina alebo netvor. Ale zabaviť sa dokáže. Nebudem to tu teraz rozpitvávať… aj keď sloveso rozpitvávať by mohlo niečo naznačiť.

LŠ: Kam podľa teba smeruje vývoj ľudstva? Ako to tu bude vyzerať o sto rokov?

MEP: To je mi úplne fuk, pokiaľ viac nebudem musieť odpovedať na takéto náročné, mozog preťažujúce otázky!!!! A teraz už budem končiť – predsa len tým mojím otrokom nalejem do misiek trochu vody, inak nebudú mať energiu ďalej písať za mňa všetky tie zvrhlé poviedky.

Napísané pre webovú stránku vydavateľstva Hydra.

Ďalšie rozhovory s autorom:

rozhovor: www.fandom.sk
o autorovi: podporujmeskautorov
rozhovor: www.horor-web.cz

rozhovor: www.regionoviny.sk

o autorovi – stretnutia s fantastikou : www.fandom.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.