Medzi Veľkou Nocou a 1. aprílom

Tradičné posedeníčko v Mestskej knižnici v Bratislave sa nieslo v jarnej nálade a príjemnom ovzduší všeobecného (ha-ha) rašenia spolu s bahniatkami, zlatým dažďom a púčikmi, ktoré čoskoro prepuknú do krásy rovnako ako naše písaniachtivé ženičky (niežeby neboli pekné už teraz, len budú ešte krajšie).

Aj mládenci už poodhadzovali bundy a pyšnia sa svojimi bicepsami, tricepsami, tehličkami či buchtičkami. Radosť pozerať.

Stretko sa rozbiehalo v trojici, ale veľmi rýchlo zostavu posilnila Zuska Stožická, ktorú tento raz bezpečnostné sily do knižnice pustili. (Zrejme už sa dočítali, že je to autorka Mamuta farby malinového lekváru a zároveň aj najdlhšej poviedky zo zbierky Rozmarná fantastika)

Zuska Stožická, Zdeno Ash Mikláš a Jan A. Braun

So Zuskou akoby sa vrece vysypalo (teda, niežeby tých Zusiek prišlo viac), ale ako na povel dorazili aj ostatní členovia marcového mudrovania nad fantastickou literatúrou.

Starý tím posilnil novinka-Lukáš.

Lukáš – novinka

Tak sa do neho ošľahaní vedomci pustili, aby si nemyslel, že si len tak príde a hneď bude chvály chytať. Miesto toho rana z jednej strany, rana z druhej strany, chudák začínajúci autor už sa pýtal, kto zasadí knockout.

Lenže kto raz vykročil na cestu vytvárania vlastných svetov, zrejme sa z nej nestiahne. Lukáš padol tvárou do prachu a ostal ležať. Začali ho odpočítať ako to v rignu býva… raz, dva, tri… Lukáš vstáva, trepe rukami, nohami a zdvíha sa so vztýčenou hlavou. Veď by ho aj bola škoda, Lukáša jedného talentovaného.

Jan A. Braun fantastom nadelil ďalšiu zo svojich objasňovačiek konšpiračných teórií (čoskoro budú všetky dostupné v samostatnej zbierke), nech je konečne verejnosti osvetlené, ako je to s tou Lochnesskou príšerou. Fešanda je to, tá Nessie. Všetkým sa páčila.

Zdeno Ash Mikláš prišiel s veľmi zaujímavou kritikou spoločnosti a dokonca našiel riešenie. Poznáte to?

Desiatky ľudí utopených v rieke. Čo je to?

Pollution.

Všetci ľudia utopení v mori. Čo je to?

Sollution.

Tak nejako.

Kým workovia špiritizovali nad zmyslom a nezmyslom spoločenských pravidiel, noriem, dogiem a podobne, ako vždy, nad nesmrteľnosťou chrústov, nastal čas zdvihnúť kotvy a predísť tak o čosi menej dôstojnému vyplaveniu z knižnice, keďže nastala záverečná. Spoločenstvo s prsteňmi aj bez sa odobralo k svojmu patrónovi Ľudevítovi, prichýlil ich s roztvorenou náručou v podzemí, kde aj tak nikto iný nechodieva.

Andrej Jáchim – vždy s úsmevom, Jan A. Braun s bradou, Zdeno Ash Mikláš s čítačkou

Tam sa pila káva, voda a káva.

Podaktorí si dožičili aj menšie lukulské hody.

Nálada sa uvoľnila, niežeby predtým bola nejaká vážna a debata sa točila okolo vyrastajúcej hviezdy fantastiky pre deti a mládež. Ľubka sa totiž rozhodla prečísliť Verneho.

 

Novinka – Lukáš a Ľubka

Úplne nakoniec sa rozoberala Soykina poviedka.

Soyka a káva

Žieňa, ktoré svoju románovú tvorbu podriaďuje brutálnej romantike, píše poviedky skôr seriózne, až desivé. Čo Ash komentoval slovami: „Nejako nám potemnievaš.“

(„Ale kdeže!“ odkazuje Soyka svojim fanúšičkám a premýšľa, že bude bojovať za romantiku ako Pink Arrow proti zlu, možno na spoluprácu nahovorí Erosa)

Ktorémusi paparazzimu sa takmer podarilo zachytiť ako Soyka rozprestiera krídla

 

Ďalší work má byť opäť špecifický, verejný, takže sa doň môže prihlásiť ktokoľvek. Konať sa bude na Slavcone 23. apríla o 18:00 v DK Lúky, Vigľašská ulica 1, Bratislava.

http://slavcon.sk/

http://www.scifi.sk/titulka/ spolu s Hydrou podiskutujú o dielach prihlásených autorov, o ich nápadoch a prípadných chybách v tvorbe, zároveň prebehne aj známa súťaž Poviedky na počkanie, ktorej vyhodnotenie nastane na záver. Fantastický literárny wokrshop by tam mohol trvať až tri hodiny, (dostali sme priestor od usporiadateľa), takže neváhajte a posielajte svoje výtvory – maximálne 20 strán A4 písmo 12 na: info@vydavatelstvohydra.sk

Ale pozor, hodnotiť sa budú len poviedky prítomných autorov!

Tešíme sa na Vás, tešte sa na nás.

Lenže to sme začali od konca, lebo workshop bude posledným bodom programu Hydry na Slavcone. Začnite teda od začiatku.

V sobotu ráno, vo veľmi skorých hodinách od 11:00-12:00, Hydra oboznámi čitateľov naprieč žánrami fantastiky o všetkých papierových knihách, ktoré vyšli za rok 2015 na Slovensku.

http://slavcon.sk/program/slovenska-literarna-fantastika-za-rok-2015-co-vsetko-vyslo-na-rodnej-hrude-mozno-ste-chceli

(Pár e-bookov pridáme k tomu.) Ozaj ich bolo menej ako po iné roky. Dostanete možnosť knihy si prelistovať a vypočuť pár slov o ich obsahu. Niektoré odseky Lenona so Soykou priamo prečítajú. Evka Piarová poinformuje o edičnom pláne Hydry na rok 2016.

Ťahákom tohoročného Slavconu nepopierateľne bude krst epochálneho románu Krajina kanibalov od Marka E. Pochu13:00-14:00 hod. Krstiť sa bude údajne grilovacím korením. To aby vám lepšie chutilo. (Alebo nám. Muhehehe!)

Tí šťastnejší si kúpia vzácny výtlačok na mieste (privezieme len obmedzený počet kusov vo svojich ruksakoch) a získajú podpis od autora. (Mark premýšľa, že by mohol podpisovať krvou… Vašou. Cha!)

Takže čo?

Slavcon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.