Knihy vydané v období 1969 – 1989

  • Ján Lenčo – Cesta na morské dno /1966/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Knižné centrum

Zbierka krátkych prozaických útvarov, ktorá nestráca filozofický podtón, ktorý núti vnímavého čitateľa k hlbokému zamysleniu.

  • Ján Lenčo – Didaktická kronika rodu Hohenzollernovcov /1968/

vydavateľstvo: ?

vydavateľstvo: illusion /1998/

vydavateľstvo: Onyx /2002/

Didaktickou kroniku psal Ján Lenčo v podzimních měsících roku 1963. Chtěl vytvořit ironickou encyklopedii politické zlotřilosti, odhalit mechanismus negativní formy státní moci, zformulovat její filozofii.

  • A.S.Kalma – prípad BLZ /1970/

vydavateľstvo: Slavín

  • A.S.Kalma – Čierne trofeje /1971/

vydavateľstvo: Slavín

  • Ján Lenčo – Socha z Venuše /1974/ zbierka poviedok

vydavateľstvo: Osveta

41 sci-fi poviedok so silným humanistickým odkazom. Niektoré sú domýšľaním reálnych životných situácií i zamýšľaním sa nad otázkami mnohotvárnosti života a ľudskej totožnosti, mnohé sú situované do budúcnosti, iné sú s témou výpravy do vesmíru.

  • Peter Jaroš – Pradeno /1974/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Smena

Radosť z tvorenia a plodenia a potreba, nutkanie i chuť tvoriť a plodiť, sú iste jedným zo základných prejavov života. Nimi sa život zachováva a zveľaďuje. Je v nich neopísateľná radosť a čosi, čo len ťažko nazvať veselosťou, smiechom, či groteskou. Život je veselý už len preto, že je. Zachovávať ho, udržovať, rozmnožovať, či podávať o ňom správu, všetko to spôsobuje radosť. Pri písaní mám často sám podobný pocit a snažím sa ho votkať aj do písaných textov – povedal Peter Jaroš na úvod knihy

  • Štefan Paulov – Mikrobiont /1974/

vydavateľstvo: Slovenské pedagogické nakladateľstvo

vydavateľstvo: Státní, pedagogické nakladatelství/1978/

Formou fantastického vyprávění seznamuje autor se současnými (1974) poznatky a perspektivami dalšího výzkumu makromolekulárních látek a živých organismů. Přibližuje mladému čtenáři atmosféru vědeckého kongresu výzkumných laboratoří i náročnou a odpovědnou práci vědců.

  • Ivan Izakovič – Cudzie svety /1975/

vydavateľstvo: Tatran

Sci-fi román o výpravě pěti lidí do kosmu. Zároveň je to i výprava do vnitra lidí, uvězněných na dlouhé měsíce v meziplanetární lodi. Jak se budou vyvíjet jejich vzájemné vztahy? Jak se budou chovat ve chvíli smrtelného nebezpečí? Je možný kontakt s jinými civilizacemi?

  • Štefan Paulov – Supersenzory /1976/

vydavateľstvo: Slovenské pedagogické nakladateľstvo

  • Rudolf Fabry – Takým zvony nezvonia /1978/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Takým zvony nezvonia, Nezábudky v noci nehovoria, Ranní učitelia, Po svoju mŕtvolu do Indie, Antihoror pre hrobára, Večný Prometeus.

  • Peter Jaroš – Telo v herbári /1979/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Smena

Obsahuje trinásť poviedok

  • Peter Jaroš – Tisícročná včela /1979/ – román s prvkami magického realizmu

vydavateľstvo: ?

Dedinský, generačný román „Tisícročná včela“ autora Petra Jaroša rozpráva o osudoch obyvateľov podtatranského mestečka Hybe na prelome 19. a 20. storočia až do konca 1. svet. vojny. V popredí stoja osudy troch generácií rodiny Pichandovcov. Tisícročná včela je vrcholným dielom Petra Jaroša a zároveň jeho najrozsiahlejšou a najznámejšou knihou. Kniha ponúka írečité postavy v sociálnom prostredí a je naplnená lokálpatriotizmom. Peter Jaroš napísal voľné pokračovanie „Tisícročnej včely“ pod názvom Nemé ucho, hluché oko v roku 1984.

  • Anton Hykisch – Dobre utajený mozog /1979/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo : Tatran

Súbor piatich vedecko-fantastických poviedok a noviel slovenského spisovateľa. V knihe Dobre utajený mozog (1979) si autor svoje tvorivé schopnosti vyskúšal v žánri sci-fi. Poviedky z tejto knihy vyšli v rôznych antológiách v Nemecku, Poľsku a v Maďarsku.

  • Alta Vášová – Po /1979, 1993/ – postapokaliptický román

vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ, 1979

príbeh rozprávaný robotom

viac o knihe nájdete v recenzii na tomto webe

  • Alfonz Bednár – Za hrsť drobných z rozvojovej krajiny Tryfé /1981/

humoristický román rozprávaný psom

  • Alta Vášová – V záhradách /1982/

vydavateľstvo: Smena

Příroda je oddělena od civilizovaného světa v rezervacích. Svět je rozdělen na města kde se pracuje a zahrady, kde žijí důchodci od 40 let a děti do 15 let. Hlavní hrdina musí ve 40 letech odejít do důchodu a hledá způsob jak dál naplnit svůj život. Nakonec je zaujat mravenci, kteří mění své normální chování a stávají se agresivními vůči lidem. Snaží se dobrat podstaty problému a varovat společnost.

  • Jozef Viktor Schwartz – Návraty z neskutočna /1984/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Osveta /1984, 1988/

Sci-fi poviedky: Ro a ma – čudný svet budúcnosti, v ktorom ľudia nevedia, čo je láska, umenie, ale aj monogamia, Zamatový hlas – poviedka s prvkami hororu, Súmrak a svitanie – obraz sveta, v ktorom sa prestanú rodiť deti, a mnoho ďalších poviedok.

  • Peter Jaroš – Jazda na spiacom obrovi /1985/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Smena

  • Ivan Izakovič – Lámanie ľadov /1986/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Zbierka noviel a poviedok: Oidipovi synovia, Výsluch, Chlapci neplačú, Lámanie ľadov, Krásna lož, Som iba pisárka, Precitnutie, Belasý sen

  • Peter Jaroš – Lásky hmat /1988/ – román

vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Spoločenský román slovenského autora je ostrou kritikou spôsobu života intelektuálnych vrstiev mestskej spoločnosti. Experimentálny román.

  • Správy z neznámych svetov /1988/ – zostavili Peter Zajac a Jozef Gerbóc – antológia slovenskej fantastiky

vydavateľstvo: Smena

Poviedky: Ján Lenčo –Knižnica, Miroslav Butora-Vlak, ktorý sa rúti tmou, Dušan Dušek-Mravce, Ján Fekete-Príbeh z Vivaldiho hudby, Andrej Ferko-Istota, Peter Gomolčák-Porozprávam ti, stará mama, Nata Hosťovecká-Siedma tvár, Pavel Hrúz-Gén R/K, Ivan Hudec-Odkaz z Kronlandu, Anton Hykisch-Samota s Vergiliom, Peter Jaroš-Made /in/ moiselle, Marian Jaslovský-Problém pre troch, Karol Kálna-Magistrov experiment, Dušan Kostovský-Zvláštny smútok víťazov, Juraj Kozlo-Nádherné biele labute, Ondrej Krug-Strom, Dušan Kužel-Myšky, Ján Lenčo-Raz možno pochopíme, Daniel Mačuha-V sanatóriu, Dušan Mitana-Na prahu, Gustáv Murín-Planéta šťastných mrtvých, Jana Pinková-Exodus, Jozef Puškáš-Smetisko, Rudolf Sloboda-Správa, Peter Stoličný-Fontána, Miloš Ščepka-Muž na piesku, Juraj Šípoš-Komputerové zhltnutie, Juraj Takáč-Reál, Alta Vášová-Naozaj, Pavol Zlatoš-Odkaz pána von Schwarzenloch, Jozef Žarnay-Vrchol, Ferdinand Žernovič-Hranica, Dušan Kostovský-Metodická príručka alebo úplne posledná sci-fi poviedka

  • Peter Valo – Orgie bez Tibéria- alebo z geniálnych omylov profesora Hammstadta  /1989/ –humoristická zbierka poviedok

vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

V tejto knihe poviedok, parodizujúcich dnes módnu sci-fi literatúru, zostáva autor verný svojmu satirickému naturelu, obracia ho však proti bezduchému chápaniu vedeckého pokroku a jeho používaniu proti človeku.

Fantastika pre deti:

  • Ján Lenčo – Pomsta zo záhrobia /1971/

vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

  • Jozef Žarnay – Tajomstvo Dračej steny /1973/

vydavateľstvo: Mladé letá /1973, 1980/

vydavateľstvo: KASO Technologies /2007/

Fantastický román pre deti. Autor sa zapísal v sedemdesiatich a osemdesiatich rokoch 20. storočia nezmazateľne do mnohých detských sŕdc. Dobrodružné príbehy žiakov z Atómovej Lehoty – Fera, Vila a Stanina pritiahli mnohých k sci-fi na celý život.

  • Jozef Žarnay – Prekliata planéta /1977 – pokračovanie

vydavateľstvo: Mladé letá /1977, 1998/

vydavateľstvo: KASO Technologies /2007/

Neuveriteľne humorné i vážne zážitky tejto knihy sa zrejme neprihodia ani najvýmyselnejším siedmakom našej civilizácie – ale poznanie nebezpečenstiev ktoré aj našu civilizáciu ohrozujú, by najmä terajší čitatelia, ktorí budú rozhodovať o osude sveta v treťom tisícročí mali poznať, aby mysleli na to ako chrániť život na Zemi.

  • Jozef Repko – Vynálezy uja Elektróna /1980/

vydavateľstvo: Mladé letá

Najznámejší, najmúdrejší a najváženejší obyvateľ Trumbádie Elektrón, sedel v svojom laboratóriu, počítal chrústy a minúty a nepredstaviteľne sa nudil. Čas sa mu vliekol ako rozviazaná šnúrka na topánke. Chvíľkami pozrel na svoj…

  • Alta Vášová – Blíženci z Gemini /1981/

vydavateľstvo: Mladé letá

Sci-fi román rozpráva príhody a dobrodružstvá školákov, ktorí sa zoznámia s ľuďmi z inej planéty.

  • Mária Ďuríčková – Kľúče od mesta /1981/

vydavateľstvo: Pro Solutions /2009/

Predstav si, že si v múzeu a odrazu sa stratíš a nevieš nájsť cestu späť. Vždy, keď prejdeš dverami, ocitneš sa v inom čase. Nasleduj preto malého škôlkara Ivka a jeho staršiu sestru Martinu, ktorí ťa prevedú jednotlivými historickými obdobiami starej Bratislavy. Stretneš sa s posledným veľkomoravským kniežaťom Braslavom, so Štúrom, uvidíš prepychovú korunováciu Márie Terézie,… A ako si deti nájdu cestu späť do 21. storočia, to ti už rozpovie sám príbeh…

  • Ján Fekete – Hudba pre vesmíranov /1982/

vydavateľstvo: Mladé letá

Kniha slovenského autora je upozornením na zničenie našej pretechnizovanej civilizácie, je detektívkou, v ktorej sa pátra po tajomných páchateľoch nezvyčajnej krádeže, je fantáziou o pristáti vesmíranov, o rozruchu a problémoch, ktoré ich návšteva spôsobila.

  • Jozef Žarnay – Kolumbovia zo základne Ganymedes /1983/

vydavateľstvo: Mladé letá /1983/

Mezinárodní klukovská posádka se jako jediná probudí v důsledku selhání přístrojů z anabiotického spánku. Jsou postaveni před problém jak zastoupit své hluboce spící rodiče. Podaří se jim zachránit obyvatele planety na níž přistáli.

  • Alta Vášová – 7,5 stupňa Celzia /1984/

vydavateľstvo: Mladé letá

  • Ján Fekete – Romanca o ehylte /1984/ – zbierka poviedok, pre deti a mládež

vydavateľstvo: Mladé letá

  • Jozef Repko – Kolónia Lambda Pí /1985/

vydavateľstvo: Mladé letá

Dej sa odohráva v 29. storočí na obrovskej vesmírnej lodi, ktorá už vyše päťsto rokov letí vesmírom. Teraz sa vracajú späť a vodcovia chcú ovládnuť Zem pomocou superhmoty. Normálni obyvatelia lode nevedia, že sa vracajú domov.

  • Peter Glocko – Ruža pre Jula Verna alebo Päť týždňov bez balóna /1986/

vydavateľstvo: Mladé letá

Vzrušujúca púť po Slovensku, neúnavné pátranie po odkaze tajomného Paracelsa a hrdinstvo pánov Nadara, Verna a Floriana iste zaujme čitateľa, ktorý má rád tajomné príbehy.

  • Ján Fekete – Cestovanie v sedemmíľovom skafandri /1987/

vydavateľstvo: Mladé letá

sci-fi rozprávka pre deti od 9 rokov. V tejto knihe autor vyrozprával dobrodružstvá dievčatka Zlatky, jej otca a psíka Belka na ceste k najbližším planétam slnečnej sústavy.

  • Peter Stoličný – Dve záhady /1987/

vydavateľstvo: Mladé letá

Záhada hlavolamu; Záhada ostrova Kršaku

  • Peter Glocko – Tomáš a lúpežní rytieri alebo Za Kameňom mudrcov /1987/

vydavateľstvo: Mladé letá /1987/

vydavateľstvo: Matica slovenská /2009/

Dobrodružný príbeh všetečného školáka, ktorý pri čistení záhadnej starej studne na hrade Muráň spustí tajuplný mechanizmus časovej slučky, nás zavedie do roku 1549, keď hrad Muráň, peleš lúpežných rytierov Bašovcov, dobývajú španielski žoldnieri. Tomáš sa ocitá uprostred vojnového virvaru, zažije dobrodružstvá, pri ktorých doslova krv tuhne v žilách, popravu odbojného Bašu, stretáva svojich predkov spred takmer poltisícročia, učí sa strieľať z kuše, kovať meče a dýky, s alchymistom vyrába samozápalný oheň, ohuruje stredovekých ľudí svojimi „nadprirodzenými“ znalosťami… Úspešný historicko-dobrodružný román s prvkami sci-fi prinášame v čiastočne prepracovanom a zaujímavo doplnenom druhom vydaní.

  • Ján Fekete – Okolo galaxie za 80 týždňov /1988/

vydavateľstvo: Mladé letá

Čo myslíte, jestvujú niekde vo vesmíre ľudské bytosti, pro ktoré je naša Zem ďalekou a takmer neznámou planétou? To síce nevieme, isté však je, že fantázia slovenského spisovateľa Jána Feketeho ich pre nás vytvorila. Sú to ľudia ako my a žijú na vyspelej planéte Molybda. Jednému z nich, sedemnásťročnému Mokimu Martusovi, sa náhodou dostane do rúk kniha, ktorú kedysi dávno napísal pozemský spisovateľ Jules Verne. Z nudy sa do nej začíta a zažiada sa mu podniknúť dobrodružnú cestu okolo Galaxie. Medzi planétami pravidelne premávajú rakety, takže sa to zdá celkom jednoduché. Lenže v skutočnosti sa všetko vyvinie inak a Moki, ktorý nakoniec podnikne túto výpravu so svojím otcom, na vlastnej koži spozná problémy a osobitosti navštívených planét, zažije nejednu ťažkú chvíľu, by i smrteľné nebezpečenstvo. No vyskytnú sa i homorné príhody a krásne chvíle a vďaka všetkým týmto zážitkom Moki dospeje a zmúdrie a naučí sa vážiť si skutočné hodnoty ľudského života.

Vyberme sa teda spolu s ním na planéty Soisola a Debolta, medzi ktorými už-už vypukne vojna, na veselú Koncertu, vyprahnutú Lutéciu… Začítajme sa do knížky, nad ktorou sa hodno zamyslieť.

  • Jozef Repko – Tajomstvo troch strelených /1988/

vydavateľstvo: Mladé letá

Dobrodružné sci-fi pre deti a mládež. Hrdinami sú traja žiaci, výnimočne nadaní matematici. Prežívajú neuveriteľné dobrodružstvá, najprv na skok od našej planéty, potom s tajným hosťom do Južnej Ameriky, atd…

  • Božena Mačingová – Barborka a jej babka Robotka /1989/

vydavateľstvo: Východoslovenské vydavateľstvo

  • Juraj Takáč – Lietajúci tanier a Indiáni /1989/

vydavateľstvo: Východoslovenské vydavateľstvo.

  • Ján Fekete – Safary pre Podkovovitých /1990/ – zbierka poviedok

vydavateľstvo: Mladé letá

Sci-fi poviedky pre čitateľov od 13 rokov. Známy slovenský spisovateľ v nich opäť odhaľuje vesmír v nás, ktorý je možno tajuplnejší ako vesmír mimo nás

Poviedky: Safari na PodkovovitýchZáhada vesmírneho denníkaStroj na sci-fi alebo Biela včelaArcheologický nález69 zatlieskaníElektronickí narkomaniExpert z minulostiDobrodružstvá so strojom časuKrpáňPrenos z výmeny planéty,PrechádzkaSuperliekMaľujúci stromPestrofarebnosť HermesaSvadobčania z Turbínie,

  • Peter Stoličný – Šimpanzi zo 7.C /1990/

vydavateľstvo: Mladé letá

Anotácia: Kniha obsahuje štyri zaujímavé poviedky po formálnej aj obsahovej stránke: Šimpanzy zo 7.C je príbeh Milana a Vlada, ktorí zažijú návštevu mimozemšťanov. Nešliapte mravčeky hovorí o tom, že Hanka a jej brat Vojto nájdu mravčeky, ktoré ovládajú Pytagorovu vetu a sú mysliace tvory a môžu sa dorozumievať s deťmi. Záhadné popoludnie Mira Jakubíka umožní Mirovi cestovať do minulosti a stať sa otcovým rovesníkom. V poviedke Stromy plačú potichu Zuzka a Maťo bývajú v blízkosti starej lipy a naučia sa jej rozumieť

  • Jozef Žarnay – Časolet /1991/

vydavateľstvo: Mladé letá /1991/

Možno sa i vám stane, chlapci a dievčatá, že na vašom ihrisku si zrazu skupina dospelých zmyslí postaviť garáže. To vyvolá hnev detí a rozvinie sa zápas.

Hrdinovia novej knihy Jozefa Žarnaya však pri zápase o svoje ihrisko dostanú nečakaného spojenca z iného storočia, ktorý omylom vyspelej techniky zablúdil do našich dní. Návšteva z ČASOLETU zmení život našich školákov a umožní im prežiť nečakané dobrodružstvá nielen v dnešnom meste. S ČASOLETOM sa dostanú aj do minulosti, presnejšie do osemnásteho storočia, a poriadne zamotajú život aj legendárnemu Jurovi Jánošíkovi. Nakoniec nazrú aj do budúcnosti a poobzerajú sa po dvadsiatom treťom storočí, ktoré je plné nielen technických zázrakov, ale aj problémov z techniky. Na záver knihy zakotvia…

  • Jozef Repko – Záhady starej pevnosti /1991/

vydavateľstva: Osveta

Siedmaci, dvojčatá Tomáš a Marek Halinovci, a ich o rok mladšia sestra Petra žijú v osamelej horárni pod vrchom Drapír. Keď sa dozvedia, že ich odvekí rivali Macháčovci našli na kopci kovové ozdoby a nástroje zo stredoveku, zahlásia to v okresnom múzeu. Vyslaná archeologička objaví v jame zachované mužské rameno s mečom. Privolaní príslušníci VB však nájdu len práchnivé kosti.

  • Juraj Takáč – Kaskadéri v hmle /1991/

vydavateľstvo: Mladé letá

Každé dievča obdivuje Evu Kolárovú, lebo je zlá. To celkom stačí, aby ju pokladali za najmúdrejšiu a najvtipnejšiu. Aj ja by som sa vedela stať obľúbenou…

  • Jozef Repko – Prípady z budúcej minulosti /1993/

vydavateľstvo: Mladé letá

V troch sci-fi príbehoch (Prípad dvoch bezočivcov, Prípad bojazlivého aviatika, Prípad smutného diváka) nás Jozef Repko zavedie do 21. a 22. storočia. Hrdinami záhadných detektívnych prípadov sú dospievajúci mladí ľudia a skúsený vyšetrovateľ Daniel Ladan. Na Zemi platí tzv. Najvyšší mravný princíp (zásada nesiahnuť na ľudský život), ktorý sa dôsledne dodržuje. Zdanlivo dokonalé ľudstvo využíva civilizačné výdobytky a v pokoji ich rozvíja, kým všeobecnú harmóniu nenarušia dvaja mladí ľudia s telepatickými schopnosťami (keď sú spolu, vedia čítať myšlienky), neznámy vírus alebo kvadrovízna relácia, v ktorej sa spochybní Najvyšší mravný princíp. A tak s napätím sledujeme, kto mladých ľudí unesie a prečo, čo vírus vyvolalo a ako ho možno zničiť, pred akú úlohu sú postavení súťažiaci v kvadrovízii a aké nájdu riešenie.

Prípady z budúcej minulosti pre čitateľov od 13 rokov.

Postkatastrofický román. V novej dobe ľadovej, po ekologickej katastrofe, pôsobia deti ako „obrodzujúci element“.

  • Peter Stoličný – Tarzan v Atlantíde /1993/

vydavateľstvo: Libris

  • Juraj Takáč – Lietajúci tanier a láska /1994/

vydavateľstvo: Print servis

Atraktívny sci-fi príbeh školákov, na prvý dojem niekoľkých z nášho okolia, s prvými strasťami i prvými detskými láskami, ktorí sa prenesú do iného sveta plného neuveriteľných skutočností. Zažijú tajuplné, veru aj hrôzostrašné príhody, ktoré nútia zamyslieť sa nad najhlbšími otázkami života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *